Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powolne połączenie NETIA, wysokie pingi, niska prędkość pobierania i duże skoki.

15 Kwi 2017 19:19 1797 7
  • Poziom 3  
    Ahoj elektrodowicze.

Od dwóch miesięcy jestem klientem Netii.
    Wybrałem opcję w promocji Internet + TV (gdzie internet przez pierwszy rok jest za darmo)
    Internet do 50Mbitów oraz jakieś pakiety TV.

Telewizja działa bez zarzutu, internet natomiast jest baaardzo powolny.
    Przeglądanie stron www, oraz pobieranie plików trwa wieki.
    Usługę zamówiłem przez telefon, przyjechali Panowie instalatorzy z umową w której jest zaznaczona opcja "Internet MAX 20"
    Czyli jakby na dzień dobry dostałem ograniczenie.
    Chciałbym coś z tym zrobić jednak oczywiście odbijam się od infolinii gdzie Pani konsultantka mówi, że to taki jest, że pewnie stoję kilometr od routera itp itd.

Postanowiłem zebrać jakieś dane, testy i sporządzić pismo do Netii.
    Nie jestem specjalistą, dlatego tutaj proszę o pomoc w zebraniu danych oraz ustaleniu możliwych przyczyn tego problemu.
    Może się okazać, że tak jest i już i żadne moje pisma do Netii nic nie wskórają.

Na początek wykonałem kilka prostych testów samodzielnie:

Testy prędkości "na kablu" z wyłączonym TV.

Powolne połączenie NETIA, wysokie pingi, niska prędkość pobierania i duże skoki.

Średnia prędkość pobierania wg powyższych stron wynosi 9,4Mb/s

Test pobierania przez wifi przy włączonym TV:

Średnia prędkość pobierania wg powyższych stron wynosi 2,4Mb/s

Zrozumiałe jest dla mnie, że TV działa przez internet i "zjada" wilczą część transferu, jednak przeglądanie internetu przy włączonym TV jest strasznym utrapieniem, strony ładują się bardzo długo, pingi są szalenie wysokie.

Przykładowo, pobieranie pliku torrent (100'000 udostępniających):
    Pobieranie 1.44GB pliku trwało 3,5h, a średnia prędkość wynsiła 117kB/s - prędkości ciągle skakały:
    W takim prędkość pobierania pliku wynosi 0,9Mb/s - a to w porówaniu do zamówionej usługi 50Mb/s to 2% maksymalnej przepustowości.
    To samo wygląda chociażby podczas grania na telefonie - w ciągu 5 minutowej gry, aplikacja kilka razy traci połączenie z internetem.

Wykonałem również testy ping i pathping poprzez CMD:

Testy WinMTR:

Test PingPlotter:

Nie wiem czy te testy coś mówią, czy da się określić gdzie leży problem.
    Proszę o pomoc w celu ustalenia gdzie go szukać oraz jakie testy mógłbym jeszcze przeprowadzić.

Pozdrawiam !
  • Poziom 29  
    brunoslaw napisał:
    przyjechali Panowie instalatorzy z umową w której jest zaznaczona opcja "Internet MAX 20"

Max 20 czy Max 50?

Te wyniki ogólnie są słabe, na wyłączonym TV również.
    W teorii może mógłbyś osiągnąć jakąś używalność odpowiednio konfigurując QoS na odpowiednim urządzeniu. W praktyce nie powinno Cię to obchodzić.

Płacisz za za usługę Internet i TV, nie Internet lub TV. Nie daj się odbić od infolinii, mają przysłać techników którzy ewidentnie spartolili robotę. Niech sami zrobią testy.

Fakt, że możesz mieć po prostu słabe parametry linii, Netia do 50 Mb/s jest bodajże na dosyć wybrednym VDSLu, ale wówczas tym bardziej powinni wykrywać takie rzeczy przy instalacji.
  • Poziom 3  
    Epic napisał:

Max 20 czy Max 50?

Zamówiłem usługę w której było zaznaczone "Internet do 50".
    W umowie jest zaznaczone "MAX 20"

Epic napisał:

Fakt, że możesz mieć po prostu słabe parametry linii, Netia do 50 Mb/s jest bodajże na dosyć wybrednym VDSLu, ale wówczas tym bardziej powinni wykrywać takie rzeczy przy instalacji.

W kamienicy jest też druga skrzynka od Orange - w biurze w innym lokalu mamy internet od nich i zapierdziela aż miło, spokojnie 30-40Mb.
    Nie wiem czy to ma jakiś związek.

Dzwoniłem w tej sprawie na infolinię, to Pan z infolinii powiedział, że oni nie mają w ofercie internetu do 50Mb. :shii:
    Innym razem dzwoniłem, to Pan z działu technicznego powiedział mi, że faktycznie - widzi w systemie, że często zrywa mi połączenie.
    Awaria została zgłoszona, zadzwonił Pan instalator, powiedział, że spojrzy jeszcze w system i zadzwoni.
    Nie zadzwonił, ani nie przyjechał.

Ręce opadają.

niewolno2 napisał:
    Jak wyglądała sprawa wcześniej zaraz po zainstalowaniu usługi?

Wprowadziłem się do mieszkania niecały miesiąc po instalacji. Po tym jak zauważyłem problem zacząłem dzwonić, próbowałem podłączyć inny router licząc, że to coś zmieni. Teraz już jestem wkurzony i liczę na to, ze uda się się coś w tej sprawie zadziałać.
  • Poziom 21  
    brunoslaw napisał:
    Zamówiłem usługę w której było zaznaczone "Internet do 50".
    Jak zaptaszkowałeś to przez telefon?

brunoslaw napisał:
    Usługę zamówiłem przez telefon, przyjechali Panowie instalatorzy z umową w której jest zaznaczona opcja "Internet MAX 20"
    No to zostałeś zrobiony w trąbę i sam to zaakceptowałeś. Ponadto termin 14 dni minął. Jednak jest PRAWNY obowiązek rejestracji umów przez telefon więc Netia MUSI mieć rozmowę gdzie zamawiałeś Max 50. Więc jest szansa, że dzięki UKE lub sądom da się taką umowę unieważnić (z powodu przyniesienia INNEJ umowy).

brunoslaw napisał:
    Innym razem dzwoniłem, to Pan z działu technicznego powiedział mi, że faktycznie - widzi w systemie, że często zrywa mi połączenie.
    No i dzięki temu masz 10 Mb/s. Parametrów nie pokazujesz, ale wygląda, że "ustabilizowali" łącze, czyli podnieśli przeplot i delaye (stąd tak duże pingi), obniżyli synchro na ok. 12480. Mają do tego prawo zgodnie z umową gdzie jest coś w stylu "największa stabilna szybkość".
  • Poziom 3  
    Rognor napisał:
    No i dzięki temu masz 10 Mb/s. Parametrów nie pokazujesz, ale wygląda, że "ustabilizowali" łącze, czyli podnieśli przeplot i delaye (stąd tak duże pingi), obniżyli synchro na ok. 12480. Mają do tego prawo zgodnie z umową gdzie jest coś w stylu "największa stabilna szybkość".

Czyli rozumiem, że mógłbym walczyć o unieważnienie umowy, ale nie powalczę o lepsze parametry ?
    Dziwi mnie trochę to wszystko, mieszkam w może nie dużym mieście (75 tys. mieszkańców), i wydawało mi się, że zawsze w centrum miasta łącza są lepsze niż na jakiś pipidówkach.
  • Poziom 29  
    brunoslaw napisał:
    Czyli rozumiem, że mógłbym walczyć o unieważnienie umowy, ale nie powalczę o lepsze parametry ?

A na pewno chcesz walczyć o lepsze parametry usługi, od firmy która już raz Cię oszukała.

Ja dawno temu skreśliłem netie tylko z powodu obsługi klienta właśnie. Między innymi pozwalali sobie na zmiany w umowie, na które prawidłowo powinni uzyskać jawną zgodę. Technicznie byli bez zarzutu...
  • Specjalista Sieci, Internet
    brunoslaw napisał:
    Czyli rozumiem, że mógłbym walczyć o unieważnienie umowy,

A na jakiej podstawie?
    W umowie masz zapis DO i tyle im zrobisz - nawet 1 Mb też mieści się w parametrach DO 20 Mb (czy tam DO 50 Mb).
    Tylko reklamacje o nienależyte wykonywanie usługi (do Netii), potem Powiatowy Rzecznik Konsumentów, a potem tylko sąd - dobrowolnie Cię z łap nie wypuszczą (no chyba, że im zapłacisz kary umowne przewidziane Twoim regulaminem).