Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

efekt stereo....

greg84 26 Lip 2005 13:54 2628 7
  • #1 26 Lip 2005 13:54
    greg84
    Poziom 15  

Czesc ostatnio blizej zacząłem sie interesowac elktroakustyką i zamierzam zbudowac jakis pierwszy prosty wzmancniacz,mam do was kilka pytań...
    1)Na czym polega efekt stereo?
    2)Czym rózni sie stereo od joint stereo?
    3)Czy budując wzmacniacz stereofoniczny nalezy poprostu wkomponować dwa układy mono czy to jest bardziej zlozone?
    4)Pomiedzy tymi dwoma ukladami mono muszą zachodzic jakies związki?
    Prosze was o komentarze i wyjasnienia;]pozdro

0 7
  • Pomocny post
    #2 26 Lip 2005 14:03
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    AD3:
    Można zbudować dwa odrębne monobloki, na osobnych płytkach, a nawet w osobnych obudowach.
    Można też dwa kanały spakować na wspólnej płytce i w jednej obudowie.
    AD4:
    Jest taki parametr " przesłuch pomiędzy kanałami " powinien być jak najmniejszy.
    Z grubsza chodzi o to , żeby kanały nie zakłucały się
    wzajemnie.
    AD2: + AD1:
    http://www.cdrinfo.pl/software/slownik/slownik_w.php?ID=2181153217
    http://www.komputerswiat.pl/informacje/leksykon/943.asp
    http://techno.gra.pl/technoland/software/lame_encoder/

Pozdrawiam

0
  • #3 26 Lip 2005 22:45
    greg84
    Poziom 15  

no dzieki,a moze ktos wie jak to jest z sygnałem w takim typowym wzmacniaczu stereofonicznym,tzn chodzi mi o to ze powiedzmy mamy sygnał ze zrodla i na oba wzmacniacze kanałów podajemy ten sam sygnał czy moze jest on w jakis sposób dzielony pomiedzy wejscia obu wzmacniaczy?

0
  • #4 26 Lip 2005 23:09
    filip.s
    Poziom 23  

Witam! ze źrudła np. odtważacz CD masz dwa wyjścia najczesciej są to wyjścia chinch lewe wyjscie i prawe :) jeden kanał wzmacniacza podłączasz do lewego wyjścia CD a drugi do prawego :twisted:

Pozdrawiam!

0
  • #5 26 Lip 2005 23:26
    greg84
    Poziom 15  

1)czyli z tego wynika ze aby moc uzyc wzmacniacza stereo to musze miec takze zrodlo sygnalu juz z rozdzialem na kanały tak?nie moglbym podłączyc sygnału ze zrodla mono na wzmacniacz stereo?
    2)Operujemy to wciaz pojeciami mono,stereo.A mnie zastanawia jeszcze jeden motyw,jak w wiezy moge sobie przełączać pomiedzy mono i stereo a dzwiek i tak nawet po przełączeniu płynie z obu głosników,ale nie ma tego balanasowania pomiedzy kanałami,w tego typu przełączanie miedzy mono i stereo nie jest chyba zbyt scisle co do uzytych nazw?

0
  • #6 26 Lip 2005 23:37
    zioolass
    Poziom 20  

witam.
    stereo to dwa odzielne źródła,każde ma swój głośnik.masz dwoje uszu z dwóch stron głowy..;a mono to jeden kanał (można w nim połączyć dwa kanały-zmiksować-w jeden,MONO),który u Ciebie leci w OBU głośnikach.
    z mono nie zrobisz stereo.
    moc podajesz sobie 2 razy 100 np.(100 W na kanał,których jest dwa),ale ze jesteś jeden,to możeszwypuszczać 200 W. proste.
    efekt stereo to symulacja przestrzeni w obrazie muzycznym za pomocą dwóch oddzielnych kanałów.
    niskiedżwięki możesz dawać w mono, tródno w stereofonicznym obrazie zlokalizować źródło,bo to obbierasz przeponą chyba bardziej niż uszami..potrzebują najwięcej mocy,to np.zrobisz jakby trzeci kanał 140W z basem,i 2 razy 30 wat na resztę,która pójdzie w stereo.pozdrawiam

p.s.
    dobra linka na końcu..ktoś wie,do jakiej częstotliwości idzie bas w mono w tym JointStereo?

0
  • #7 27 Lip 2005 15:30
    greg84
    Poziom 15  

a czy jako źródło sygnału dla moje wzmacniacza moge zastostować sygnał z karty dzwiękowej komputera?robił ktos w ten sposób?

0
  • #8 27 Lip 2005 15:34
    zioolass
    Poziom 20  

śledż to ...:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic333304.html
    karty zdaje się miewają wyjście na subwoofer(2+1),co więcej,na tylne głośniki(4+1).więc zdaje się że możliwości sporo,ale jakość tego dyskusyjna(zadowalająca to nie dobra..)
    możesz zaopatrzyć się w jakiś prosty mikser,dla DJ np i używać go jako preampa(przedwzmacniacza).ja tak mam.ustawiam sobie w korektorze kompa taki układ suwaków jak lubię(trochę basu podkręcone..),potem jadę kreską "0 dB" w preampie korektora odtwarzacza trochę nad basy.głośność w odtwarzaczu(playerze)na maxa,w karcie też.i tak puszczam na mikser.w mikserze rozkręcam basy i ustawiam gain tak,żeby nie było przesteru(max świeci dioda "+5 dB".ściągam basy i słucham,jak mam ochotę rozkręcić to kręcę.karta z kompa ma coś niefajny ten sygnał,jak przełącze na cd,to słychać co warta..chyba,że ustawiam jak idiota,jak myślicie?

0