Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Polar PDH 585 Dafne skacze i tańczy

26 Kwi 2017 18:47 2619 5
 • Poziom 7  
  Posiadam pralkę Polar PDH 585 Dafne. Pralka ma już dobre 20 lat. Wydaje się być niezniszczalna. Ostatnio nawet zmierzyłem sobie pobór prądu tej pralki i... bierze tyle samo prądu co nowe pralki z salonu (pranie bawełny, 60 stopni 1,2kwH jak dobrze pamiętam). Musiałem parę wężyków powymieniać, powymieniać śrubki i objemki (ślimakowe) na metalowe i inne takie błahostki, ale generalnie pralka trzyma się naprawdę nieźle. Ma jednak coraz to bardziej dokuczający feler. Pralka często (ale nie zawsze) zaczyna wyraźnie "skakać" w trakcie wirowania. Przyglądając się pralce stwierdziłem, że jeden z amortyzatorów musi gorzej działać. Wymieniłem obydwa amortyzatory na nowe, cierne o sile tłumienia 100N. Wyglądają ekstremalnie nieprofesjonalnie, z plastikowym tłokiem. Aż strach. Jednak wymiana przyniosła zdecydowaną poprawę. Jeżeli pranie rozłoży się równomiernie, wówczas pralka wiruje bardzo, bardzo cicho. Rewelacja. Jeżeli pralce nie uda się rozłożyć prania i wpada w tryb skakania, skacze wyraźnie mniej niż przedtem, ale nadal zdecydowanie za bardzo.

  Po ponownej obserwacji pracy bębna z praniem, mam wrażenie, że może programator nie działa w 100% poprawnie. Mianowicie obecnie problem skakania bierze się z tego, że pralka nie synchronizuje momentu włączenia wirowania ze standardowym ruchem obrotowym bębna. Pralka zaczyna skakać wtedy, gdy włączy wirowanie w momencie, w którym bęben (po chwili spoczynku) jeszcze nie wykonał pełnego obrotu (przez co pranie nie rozłożyło się w bębnie równomiernie) lub gdy bęben właśnie wchodzi w stan spoczynku (wtedy bęben staje, pranie spada na spód i w tym momencie uruchamia się wirowanie). Wtedy powstaje problem nierównomiernego rozłożenia prania w bębnie i pralka zaczyna skakać.

  Informacje dodatkowe:
  1) Pralka jest dobrze wypośrodkowana.
  2) Zazwyczaj bęben załadowany lekkimi rzeczami, załadunek 3/4 bębna.
  3) Problem występuje w około 50% wirowań.
  4) Programator przy praniu bawełny w jednym miejscu zatrzymuje się, wtedy przepycham go ręcznie o jeden ząbek i programator pracuje dalej poprawnie. Nie wydaje się jednak, aby mogło to mieć wpływ na skakanie pralki, bo problem występuje losowo.
  5) Sprawdzę czy problem występuje na innych programach.

  Czy te pralki tak mają czy też problem może wynikać z pewnej awarii programatora?
  Czy kupić używany programator, czy nowy?
  Może nowy programator kupiony ze sklepów z częściami AGD (przeznaczony do pralek polar/whirlpool) ogarnie ten problem?
  Nowy programator jest podłączany na 3 wtyki (jakiś symbol przy programatorze, nie wiadomo co to: EC 4676.01 B 01)? Będzie pasował do tej pralki?

  Jakieś szanse na naprawę? Istota problemu (brak synchronizacji momentu włączenia wirowania) wydaje się dość banalna.

  Pytanie dodatkowe. Czy wąż z modułem aqua stop kupione do takich starych pralek spełni swoje zadanie?
 • Poziom 7  
  Ponawiam pytanie: czy wymiana programatora może naprawić opisany przeze mnie problem?
 • Poziom 1  
 • Poziom 30  
  Sprawdź czy nie jest pęknięty plastik trzymający wirnik silniczka programatora. Jeżeli tak to go sklej butaprenem i nie musisz wymieniać programatora.
 • Poziom 1  
 • Poziom 7  
  Witam, kolego w którymś Radioelektroniku, była przeróbka tej pralki albo Luny na pełne sterowanie procesorowe, bez gorącej masy - rewelacja. Programator można rozebrać i poczyścić styki, albo popodmieniać z innego tego typu, pamiętaj również o zastosowaniu stycznika od grzałki żeby odciążyć styki programatora, życzę owocnej grzebaniny, w moim przypadku to była moja pierwsza pralka którą naprawiłem, siedziałem nad tym programatorem chyba z tydzień, bardzo podstępne jest jedno z kółeczek zębatych odpowiedzialnych za zazębianie ząbka obrotu bębenka w programatorze