Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Beko WMA765S - się zepsuła kolejny raz

MarekPracz 06 Cze 2017 16:57 537 12
  • #1 06 Cze 2017 16:57
    MarekPracz
    Poziom 5  

Pralka już nie pierwszy raz się zepsuła lecz teraz wydaje się to poważniejsze. Nie wiem dokładnie co się stało ponieważ nie ja robiłem ostatnie pranie przed usterką, ale gdy włączyłem program odwirowanie to program uruchomił się, ale na parę sekund i potem już nic. Natomiast w czasie tych kilku sekund działała tylko pompa, a bęben się nie kręcił, a normalnie zaraz po włączeniu się kręcił. Dzień wcześniej zauważyłem jakiś dziwne stukanie, wydaje mi się, że dźwięki te wydobywały się z okolic silnika. Moje pytanie brzmi... Czy jest sens i czy opłaca się naprawić tą usterkę lub lepiej kupić nową pralkę? Mała aktualizacja chyba wiem co się stało. Na zdjęciu nic nie widać ale podkręcanie dej części z tyłu widać jak by coś się spaliło. Czy jest opłacalna naprawa?

0 12
  • #2 06 Cze 2017 17:14
    rychomuch
    Poziom 29  

Witam.
    Sprawdzić silnik prania - szczotki, komutator, złącze.

0
  • #4 06 Cze 2017 17:29
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Jaką mają długość te "dobre" szczotki?

0
  • #6 06 Cze 2017 21:51
    Christophorus
    Poziom 41  

Stukanie może być spowodowane pęknięciem tzw. krzyżaka bębna. Spotkałem się, też z inną usterką, gdzie pralka "stukała". Jak się okazało grzałka "wyskoczyła" z trzymającego ją uchwytu i "wciągnął" ją bęben. Spowodowało to uszkodzenie grzałki i pralka się zatrzymała wyświetlając błąd. Wymiana grzałki i pralka działa. Jak sam nie potrafisz znaleźć usterki to możesz kogoś poprosić o diagnozę i ewentualną naprawę. Pralka nie jest już młoda, ale ja swoją 11 letnią naprawiałem, bo nie wiem czy inną - nową, która tyle wytrzyma uda się kupić.

Spróbuj ręcznie obracać bębnem, nawet bez zdejmowania osłon pralki. Może uda się ci zaobserwować czy bęben kręci się centrycznie (nie ma bicia). Może będzie słychać stukanie choć mniej intensywnie niż przy normalnej pracy pralki. W przypadku uszkodzenia np. łożysk zespołu piorącego lub krzyżaka przy nierozbieralnym zespole piorącym naprawa pralki będzie nieopłacalna z uwagi na jego wysoki koszt.

0
  • #7 06 Cze 2017 22:43
    MarekPracz
    Poziom 5  

Grzałka też była wymieniana w marcu i wszystko było i jest ok z nią, nie słychać żadnych stuków podczas ręcznego obracania bębna. Gdy zorientowałem się że jest coś nie tak zaraz odkręciłem tył i na pierwszy żut oka wszystko było ok. Nie wiem co się stało, może przyszedł czas na nową pralkę.

0
  • #8 06 Cze 2017 23:03
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Sprawdź kostkę przyłączeniową silnika.
    Stukanie mogła powodować np. moneta, która trafiła do pralki razem z ubraniem a teraz może spoczywać już w filtrze pompy. To tylko przypuszczenia.
    Silnik w trakcie cyklu prania rusza lub nie? Czy tylko brak wirowania?

0
  • #10 06 Cze 2017 23:27
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Nie miałem na myśli rozłączenia kostki tylko jej uszkodzenie np. wypalenie styków.
    Jutro sprawdź czy silnik ruszy po pobraniu wody przez pralkę.
    Może się okaże, że tylko z wirowaniem jest problem.

0
  • #12 06 Cze 2017 23:46
    Kenworth 18
    Poziom 30  

Może będzie kwestia zabrudzonego układu hydrostatu, ale to w przypadku gdy silnik będzie wykonywał ruchy rewersyjne. Jeśli ta pralka już jest w kiepskim stanie czyli skorodowana to możesz rozważyć zakup nowej, ale jak kolega pisał wyżej nowa pralka już nie posłuży tak długo.
    Jeśli wytrzyma 3-4 lata to będzie niezły wynik. :|

0