Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce

10 Cze 2017 00:56 702 3
  • Poziom 12  
    Witam.
    Chcę naprawić sprzęt jak w temacie.
    chassis E9.
    Telewizor na początku cykał.
    Po wstępnych pomiarach wyszło że na p6 tda 4605-3 jest 7.7V. Na Gate tranzystora 0.
    Rozlutowałem rezystor r621 p5 - Gate. Przestał cykać ale poszedł tranzystor i bezpiecznik.
    Czy dobrze kombinuję że pojemności pasożytnicze spolaryzowały wiszącą bramkę? A może jest inne wyjaśnienie?
    Wymieniłem oba i po ponownym włączeniu ponownie tranzystor i bezpiecznik. Tym razem na zlutowanej bramce.
    Tu zacząłem podejrzewać przebicie do radiatora.

Teraz mam już ostatni tranzystor. Przykręcony do oddzielnego radiatora. Wszystko wisi na kablach. Między Dren a trafo wpięta 100W żarówka.
    Wymieniłem elektrolit 47uF ale ten stary miał 47uF
    Ponownie cyka.
    Napięcie na tda4605
    p6 tak jak było 7.7V
    p3 1.8V - czyli tyle ile powinno być z dzielnika R613 , R610 wychodzi z dzielnika.
    p2 6.5V
    p7 0.46V
    Reszta 0

Może mi ktoś powie co konkretnie cyka? Dlaczego cyka.
    Dlaczego spalił tranzystor.
    Czy to że cyka znaczy że TDA próbuje startować ale nie jestem w stanie zmierzyć napięć na p5?
    To by znaczyło że TDA działa.
    Czy dobrze rozumuję że tranzystor mógł się spalić albo z powodu przebicia do radiatora. Albo TDA tranzystor otwarło i dlatego padł.
    W rachubę wchodzi jeszcze zwarcie transformatora.
    Jakieś pomysły jak zdiagnozować usterkę nie paląc tranzystora?
    Co pomierzyć?
    Głowy za to nie dam ale na transformatorze na obydwu uzwojeniach pierwotnych mam 300V. Ale w to mi się wierzyć nie chce i dlatego zweryfikuje jutro te pomiary. Przecież jakby było 300V to TDA powinien pójść z dymem. A mimo to coś cyka i w jakiś sposób tranzystor pali.

A przed awarią czasem obraz nie dochodził do końca kineskopu. A krawędź obrazu była lekką falą. A potem mu przechodziło.
    To tyle co zauważyłem bo prawie wcale go nie oglądałem.
  • Użytkownik obserwowany
    Kolego -zmień na nowe C613,C614, C605,C607 i dalej w linii C60?,daj resztę schematu
  • Admin grupy audio
    Cyka, dlatego że z jakiegoś powodu nie może wystartować - albo gdzieś wysechł kondensator po stronie pierwotnej i sterownik dostaje za małe napięcie zasilające lub nie ma sygnału ze sprzężenia zwrotnego (transoptor i okolice), albo przetwornica jest przeciążona, czyli coś ją przywiera po stronie wtórnej.
    Do sprawdzenia na początek pojemności po stronie pierwotnej oraz wtórnej zasilacza.
  • Poziom 12  
    krzysiek1959 napisał:
    Kolego -zmień na nowe C613,C614, C605,C607 i dalej w linii C60?,daj resztę schematu

Manual.
    https://drive.google.com/file/d/0B1GVtGvfcD-TQktjc2FHbGtLb28/view?usp=sharing
    Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:
    Witam.
    W związku z odpowiedziami sugerującymi zwarcie na stronie wtórnej.
    Dławik DU601 wygląda podejrzanie. Nie wygląda na ewidentnie spalony. Trudno powiedzieć czy to nie wpływ lat pracy, w dodatku jest tak zamontowany że ciężko go obejrzeć.
    Mam zamiar go wylutować i przerwać tę gałąź zasilania.
    Co o tym sądzicie?
    Na innych dwóch ścieżkach ścieżkach zasilania są bezpieczniki. Ich wyjęcie powinno odciąć podejrzane obwody i naprowadzić na miejsce ewentualnego przeciążenia. Tak/Nie?
    Rozumiem że po wtórnej musi zostać +15VT +24V. by przetwornica miała obciążenie i zasilanie dla sprzężenia zwrotnego - przy czym nie rozumiem jak to sprzężenie działa jest inaczej niż w zasilaczu kompa tu nie ma transoptora.

Dławik DU601 rozlutowany.
    Przetwornica ruszyła. Napięcia na stronie wtórnej poprawne.
    Zwarcie/przeciążenia raczej na linii 150V / 33V.
    Co dalej? Jakieś typowe awarie?

Schemat zasilacza i podejrzanej płytki
    Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce

Wlutuje DU601.
    Rozlutuje D661 na OC-E9. ( Co to za symbol, co to za element?)
    Sprawdzę czy cyka. i napięcie 33V

Płytki nie OC-E9 sprawdziłem bo jej brak.
    Wychodziło na to że trzeba rozlutować R714 by zdiagnozować usterkę.
    Pomyliłem i zamiast R714 rozlutowałem R717, cykanie nie ustało więc wychodziło na to że leży C606. Szukając C606 na wymianę po wylucie, zorientowałem że zły rezystor rozlutowałem. Wymieniłem C606 i nadal cykał. C606 był sprawny.
    Rozlutowałem R714 i cykanie ucichło.
    Wniosek jest taki ze to trafopowielacz, lub coś w jego układzie.
    Chcę to naprawić w sposób racjonalny - gdzie decyzje o wymianie elementów podejmowane są na podstawie pomiarów i racjonalnych przesłanek, a nie wymieniać na pałę elementy i patrzeć co się stanie.
    Jak diagnozować dalej usterkę? Jak sprawdzić trafopowielacz? Co należy pomierzyć?

Opór między wejściem trafopowielacza a masą
    7 - 2,9
    8 - 2,7
    1 - 1,8
    Czy słusznie kombinuje że te pomiary wskazują że zwarcie jest w obwodzie 1 wyprowadzenia trafopowielacza?
    Czy uwzględniając to że przed awarią, obraz czasem się zwężał, co by wskazywało na problemy z odchylaniem poziomym, problemem może być T701?
    co to za typ?

Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce

T701 wylutowany
    To bu508af
    I jest padnięty.

bu508af zastąpiony jakimś podobnym ze starego monitora. BUH1215
    Telewizor działa.

To moja pierwsza naprawa tv. ależ jestem z siebie dumny ;)