Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce

10 Jun 2017 00:56 999 3
  • Level 13  
    Witam.
    Chcę naprawić sprzęt jak w temacie.
    chassis E9.
    Telewizor na początku cykał.
    Po wstępnych pomiarach wyszło że na p6 tda 4605-3 jest 7.7V. Na Gate tranzystora 0.
    Rozlutowałem rezystor r621 p5 - Gate. Przestał cykać ale poszedł tranzystor i bezpiecznik.
    Czy dobrze kombinuję że pojemności pasożytnicze spolaryzowały wiszącą bramkę? A może jest inne wyjaśnienie?
    Wymieniłem oba i po ponownym włączeniu ponownie tranzystor i bezpiecznik. Tym razem na zlutowanej bramce.
    Tu zacząłem podejrzewać przebicie do radiatora.

Teraz mam już ostatni tranzystor. Przykręcony do oddzielnego radiatora. Wszystko wisi na kablach. Między Dren a trafo wpięta 100W żarówka.
    Wymieniłem elektrolit 47uF ale ten stary miał 47uF
    Ponownie cyka.
    Napięcie na tda4605
    p6 tak jak było 7.7V
    p3 1.8V - czyli tyle ile powinno być z dzielnika R613 , R610 wychodzi z dzielnika.
    p2 6.5V
    p7 0.46V
    Reszta 0

Może mi ktoś powie co konkretnie cyka? Dlaczego cyka.
    Dlaczego spalił tranzystor.
    Czy to że cyka znaczy że TDA próbuje startować ale nie jestem w stanie zmierzyć napięć na p5?
    To by znaczyło że TDA działa.
    Czy dobrze rozumuję że tranzystor mógł się spalić albo z powodu przebicia do radiatora. Albo TDA tranzystor otwarło i dlatego padł.
    W rachubę wchodzi jeszcze zwarcie transformatora.
    Jakieś pomysły jak zdiagnozować usterkę nie paląc tranzystora?
    Co pomierzyć?
    Głowy za to nie dam ale na transformatorze na obydwu uzwojeniach pierwotnych mam 300V. Ale w to mi się wierzyć nie chce i dlatego zweryfikuje jutro te pomiary. Przecież jakby było 300V to TDA powinien pójść z dymem. A mimo to coś cyka i w jakiś sposób tranzystor pali.

A przed awarią czasem obraz nie dochodził do końca kineskopu. A krawędź obrazu była lekką falą. A potem mu przechodziło.
    To tyle co zauważyłem bo prawie wcale go nie oglądałem.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • User under supervision
    Kolego -zmień na nowe C613,C614, C605,C607 i dalej w linii C60?,daj resztę schematu
  • Admin of Audio group
    Cyka, dlatego że z jakiegoś powodu nie może wystartować - albo gdzieś wysechł kondensator po stronie pierwotnej i sterownik dostaje za małe napięcie zasilające lub nie ma sygnału ze sprzężenia zwrotnego (transoptor i okolice), albo przetwornica jest przeciążona, czyli coś ją przywiera po stronie wtórnej.
    Do sprawdzenia na początek pojemności po stronie pierwotnej oraz wtórnej zasilacza.
  • Level 13  
    krzysiek1959 wrote:
    Kolego -zmień na nowe C613,C614, C605,C607 i dalej w linii C60?,daj resztę schematu

Manual.
    https://drive.google.com/file/d/0B1GVtGvfcD-TQktjc2FHbGtLb28/view?usp=sharing
    Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:
    Witam.
    W związku z odpowiedziami sugerującymi zwarcie na stronie wtórnej.
    Dławik DU601 wygląda podejrzanie. Nie wygląda na ewidentnie spalony. Trudno powiedzieć czy to nie wpływ lat pracy, w dodatku jest tak zamontowany że ciężko go obejrzeć.
    Mam zamiar go wylutować i przerwać tę gałąź zasilania.
    Co o tym sądzicie?
    Na innych dwóch ścieżkach ścieżkach zasilania są bezpieczniki. Ich wyjęcie powinno odciąć podejrzane obwody i naprowadzić na miejsce ewentualnego przeciążenia. Tak/Nie?
    Rozumiem że po wtórnej musi zostać +15VT +24V. by przetwornica miała obciążenie i zasilanie dla sprzężenia zwrotnego - przy czym nie rozumiem jak to sprzężenie działa jest inaczej niż w zasilaczu kompa tu nie ma transoptora.

Dławik DU601 rozlutowany.
    Przetwornica ruszyła. Napięcia na stronie wtórnej poprawne.
    Zwarcie/przeciążenia raczej na linii 150V / 33V.
    Co dalej? Jakieś typowe awarie?

Schemat zasilacza i podejrzanej płytki
    Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce

Wlutuje DU601.
    Rozlutuje D661 na OC-E9. ( Co to za symbol, co to za element?)
    Sprawdzę czy cyka. i napięcie 33V

Płytki nie OC-E9 sprawdziłem bo jej brak.
    Wychodziło na to że trzeba rozlutować R714 by zdiagnozować usterkę.
    Pomyliłem i zamiast R714 rozlutowałem R717, cykanie nie ustało więc wychodziło na to że leży C606. Szukając C606 na wymianę po wylucie, zorientowałem że zły rezystor rozlutowałem. Wymieniłem C606 i nadal cykał. C606 był sprawny.
    Rozlutowałem R714 i cykanie ucichło.
    Wniosek jest taki ze to trafopowielacz, lub coś w jego układzie.
    Chcę to naprawić w sposób racjonalny - gdzie decyzje o wymianie elementów podejmowane są na podstawie pomiarów i racjonalnych przesłanek, a nie wymieniać na pałę elementy i patrzeć co się stanie.
    Jak diagnozować dalej usterkę? Jak sprawdzić trafopowielacz? Co należy pomierzyć?

Opór między wejściem trafopowielacza a masą
    7 - 2,9
    8 - 2,7
    1 - 1,8
    Czy słusznie kombinuje że te pomiary wskazują że zwarcie jest w obwodzie 1 wyprowadzenia trafopowielacza?
    Czy uwzględniając to że przed awarią, obraz czasem się zwężał, co by wskazywało na problemy z odchylaniem poziomym, problemem może być T701?
    co to za typ?

Telewizor belstar 2897 cykał / spalił tranzystor / cyka ponownie na żarówce

T701 wylutowany
    To bu508af
    I jest padnięty.

bu508af zastąpiony jakimś podobnym ze starego monitora. BUH1215
    Telewizor działa.

To moja pierwsza naprawa tv. ależ jestem z siebie dumny ;)