Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio lampowe Philips BIF360 A - Wejście AUX, selektor sygnału wejścia

commendante 22 Sie 2017 00:30 1044 1
  • #1 22 Sie 2017 00:30
    commendante
    Poziom 2  

Witam forumowiczów.

Zamieszczam ten post w nadziei, że niektórzy z Was znający się na technice lampowej znajdą chwilę, żeby dorzucić swoje dwa grosze.

Niedawno dostałem stare radio lampowe Philips model BIF360A. Dostałem je od starszej osoby, której zależało żeby owe radio jeszcze służyło, a nie zostało rozebrane czy sprzedane na części. Zewnętrzny stan tego radia nie jest najlepszy, ale cieszy to, że działa.

Działa w sensie takim, że lampy są sprawne (oryginalne Mullardy, pradwopodobnie od początku jakradio zostało kupione). Działa też głośnik.
    Radio odbiera na falach długich i średnich, pewnie nie zawiele da się ściągnąć. Natomiast głównym założeniem renowacji było to, aby można było podłączyć do niego zewnętrzne źródło dźwięku.

W miarę jak czas pozwala umilam sobie czas odsłuchem czarnych płyt. Obecny zestaw odsłuchowy znacząco różni się od starego wzmacniacza lampowego, jednak byłoby przyjemnie posłuchać Sinatry, Billy Holiday czy bluesa z Delty Mississippi na sprzęcie, który mniej więcej pochodzi z tego okresu (może nie z czasów kelebki bluesa, ale zawsze jakoś prawdziwiej to brzmi :) )

Do sedna...

W poszukiwaniu sposobów na podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku znalazłem filmik na YT, który okazał się działać w moim przypadku.
    Link obok:
    Link

W tym przypadku autor podsuwa pomysł podłączenia wejścia do potencjometra głośności.
    Jak napisałem powyżej, ten sposób w moim konkretnym przypadku zadziałał. Radio gra po podłączeniu sygnału z zewnątrz. Potencjometr także działa.
    Co nie daje mi spokoju to to, że nie jestem przekonany czy w tym przypadku sygnał przechodzi przez pełen tor. To znaczy układ przedwzmacniacza i poźniej wzmacniacza.
    Ściągnij schemat i zobacz-jasne! Zrobiłem to, chociaż schemat dostępny tylko w jednym miejscu tutaj:
    Link

Pełen schemat załączam do postu (spakowany .zip)

Ktoś zapyta co stoi zatem na przeszkodzie w analizie schematu. A no to, że elektronikiem nie jestem, cień bladego pojecia tak mam i dużo chęci.
    Co nie jest dla mnie jasne na schematach to zależność połączeń między włącznikiem, który za razem jest potencjometrem głośności. Oraz przełącznik wejść sygnałowych AF, IF, gramofon. Zasadniczo po pierwszych oględzinach wygląda na to, że ten selektor wejść nie działa. Po sygnale radiowym ciężko to wywnioskować ponieważ linka strojenia jest zerwana. Natomiast po podłączeniu źródła dźwięku do wejścia gramofonowego nie słychać nic. Charakterystyka wejścia nie wiem (symbol - kółko z kreską, bez kropki), ale chyba coś byłoby słychać nawet jeśli charakterystyki nie te.

Nie tykałem kondensatorów (w zasadzie nie tykałem nic) przed konsultacją z Wami na forum. Chociaż chęć ogromna.
    Znalazłem również filmik na YT gdzie autor pokazuje jak auxpodłączył bezpośrednio do wejścia antenowego. Nie wiem jak to ma działać, dlatego z czystej ciekawości zamieszczam link poniżej:

Link

Ogolnie chodzi mi o to, żeby przpuscić sygnał tak jak to być powinno. Wnoszę z opisu schematu, że bedzie to lampa V2, która jest wzmacniaczem sugnału IF i później V4 (EL84) jako wyjście.
    Lampa V1 – jest konwerterem ( domyślam się, że częstotliwości) nie będzie tutaj brała udziału w transmisji sygnału czy można przepuścić go jednak przez dodatkową lampkę?

Tyle tytułem wstępu. Załączam dokumentację do przejrzenia i kilka zdjęć samego radia.
    Aha nie sądzę, żeby to był kłopot, ale instrukcja jest w języku angielskim. Chyba jedyna dostępna ponieważ radio produkowane było w Dublinie na rynek irlandzki. Przynajmniej taka informację znalazłem węsząc po googlu.
    Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za poświęcony czas.

Bartosz

• #2 23 Sie 2017 11:23
    commendante
    Poziom 2  

Witam Forumowiczów,

Mały update w sprawie radia. Poświęciłem więcej czasu wczoraj wieczorem na kolejne oględziny radia ze schematem w ręce.

Sprawa rozwiązana.
    Jako, że od początku brakowało mi jednego obrotu w selektorze sygnału, skupiłem się na tym.
    Okazało się, że mechanizm obrotowy był dość mocno zaśniedziały i przy okazji ostatni klik się blokował. Dopiero jak lekko podoginalem styki i rozruszałem selektor, poszło.
    Brakujące wejscie gramofonowe działa i ma się świetnie!

Tak jak podejrzewałem, podłączenie wejścia pod potencjometr głośności działało, ale sygnał przechodził tylko przez el84 więc był uboższy o lampę w sekcji V2 przedwzmacniacza.

Teraz jest bosko, dźwięk zyskał na lampowości. Więcej ciepła i miękkości.
    Sinatra, Pani Holiday i blues z delty hula jak ta lala. Elegancko!

W miarę jak będzie czas mam zamiar odnowić kastę. Podrzucę zdjęcia.
    Pozdrawiam.
    Bartosz

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME