logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Toyota auris - skrzynia MMT

leonek4 16 Wrz 2017 00:51 23247 7
REKLAMA
  • #1 16701889
    leonek4
    Poziom 29  
    Posty: 1344
    Pomógł: 104
    Ocena: 636
    Witam!
    Potrzebuje szczegółowej instrukcji adaptacji/inicjacji skrzyni biegów.
    Po wymianie sprzęgła brak jakiegokolwiek biegu, po zapłonie miga "N" .
    Auto odpala ale brak reakcji na pedał gazu, tylko wolne obroty. Czy ta usterka ma coś wspólnego z brakiem adaptacji skrzyni ???
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 16702738
    bandi21
    Poziom 30  
    Posty: 1394
    Pomógł: 126
    Ocena: 655
    Jeśli nic nie jest zepsute podczas wymiany to pozostaje adaptacja.Inteligent tester lub techstreem jest potrzebny.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 16703482
    manta
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5875
    Pomógł: 463
    Ocena: 1533
    Adaptacja, sterownik nie widzi przełożenia. Launch to zrobi. Jedno pytanie, czy na pewno założyliście docisk do tej skrzyni? Niestety różni się on od zwykłej, także cenowo...
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 16703550
    bandi21
    Poziom 30  
    Posty: 1394
    Pomógł: 126
    Ocena: 655
    skrzynia była wyjęta bez wprowadzenia w stan serwisowy i to jest główny błąd.Pozycja siłownika sprzęgła też pewnie nie jest właściwa bo na pewno był odkręcony od skrzyni. Jest możliwość adaptacji tej skrzyni bez diagnoskopu tylko przy pomocy lewarka zmiany biegów ale ja tego nie ogarniam,zbyt skomplikowane.
  • REKLAMA
  • #6 16703845
    leonek4
    Poziom 29  
    Posty: 1344
    Pomógł: 104
    Ocena: 636
    Po kilkudziesięciu godzinach męki z ręczną adaptacją udało się.
    Inicjacja/adaptacja ECU oraz sprzęgła ruszyła od razu, problem był z adaptacją skrzyni. Po złej adaptacji skrzyni brak ikonki od pozycji skrzyni oraz brak reakcji na pedał gazu. Odłączenie aku na parę godzin i od początku aż do skutku. Bez testera też da radę tylko dużo dłużej i nic nie można pominąć w procedurze z lewarkiem zmiany biegów.
  • Pomocny post
    #7 16704075
    bandi21
    Poziom 30  
    Posty: 1394
    Pomógł: 126
    Ocena: 655
    Ja lewarkiem próbowałem kilka razy w życiu i nigdy nie udawało się zrobić wszystkiego.Gratuluję cierpliwości bo mnie to wajchowanie przerosło.
  • #8 21651798
    siemensol831
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Odpowiedź jest prosta. W takiej sytuacji robimy adaptację. Jeśli nadal miga N, to znaczy, że trzeba siłownik sprzęgła, czyli aktuator, ustawić tak, żeby mocniej naciskał na widelec, żeby mocniej wcisnął sprzęgło. W Toyocie Auris trzeba pchnąć maksymalnie w prawo. Jeśli nadal nic, można lekko nacisnąć na widelec jakimś prętem, przesunąć aktuator i dokręcić. Jestem pewien, że zadziała.
    Instrukcje od kalibracji można znaleźć w razie problemu.
    Wkładam kabelek w piny 4 i 13. Oczekujemy około 10–15 sekund. Przekręcamy stacyjkę. Czekamy znowu około 10 sekund. Szybko naciskamy pedał hamulca minimum 7 razy, aż zapiszczy komputer. Przesuwamy dźwignię biegów na manualną część. 4 razy minus, cały czas trzymając hamulec
    Wracamy na neutral. Puszczamy hamulec. Wciskamy raz. Komp znowu kilkukrotnie zapiszczy. Puszczamy hamulec i wciskamy 3 razy szybko. Komp powinien znowu zapiszzczeć kilkukrotnie. Wyłączamy stacyjkę
    Minimum 10 sekund oczekujemy. Wyciągamy kabelek z pinów. Przekręcamy stacyjkę bez odpalania i bez hamulca. Powinno być słychać zmieniające się biegi. Około 50 sekund od przekręcenia stacyjki oczekujemy. Później stacyjkę wyłączamy i odpalamy auto z wciśniętym hamulcem. N powinno mignąć maks. 3 razy i zaświecić się na stałe.

Podsumowanie tematu

✨ Po wymianie sprzęgła w Toyocie Auris ze skrzynią MMT pojawił się brak jakiegokolwiek biegu, migająca kontrolka „N” oraz brak reakcji na pedał gazu mimo uruchamiania silnika. W dyskusji wskazano, że przyczyną może być brak adaptacji/inicjacji skrzyni, sterownik nie widzi przełożenia, a także możliwy błąd montażowy docisku lub nieprawidłowe ustawienie siłownika sprzęgła po wyjęciu skrzyni bez wprowadzenia w stan serwisowy. Zalecano wykonanie adaptacji testerem diagnostycznym (Techstream, Launch) albo ręcznie procedurą z lewarkiem zmiany biegów i odłączeniem akumulatora, przy czym ręczna inicjacja jest czasochłonna i wymaga pełnego przejścia procedury. Ostatecznie potwierdzono, że po wielogodzinnej ręcznej adaptacji udało się uruchomić poprawną inicjację ECU, sprzęgła i skrzyni, a problem wynikał z błędnej adaptacji skrzyni.
REKLAMA