Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Lampa IW 22 - jak sprawdzić?

18 Wrz 2017 18:26 675 6
  • Poziom 5  
    Witam!
    Dopiero zagłębiam się w lampy i ostatnio zdobyłem lampy VFD IW 22, chce teraz je w miarę bezpiecznie sprawdzić, chodzi mi głównie czy do każdego segmentu (a,b,c...) mam dać rezystor ograniczający jak w przypadku 7 segment. LED? Plus czy obwód żarzenia/ siatki też wymaga ograniczenia? Nie chce ich za pierwszym podejściem spalić.
    Dzięki za odpowiedz z góry!

Dodano po 4 [minuty]:

Patrząc na schematy to podłączają segmenty przez rezystor 68 k, gdzie napięcie wynosi 30 V .
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Rezystory anodowe z zakresu 47kR...150kR będą wystarczające. Wartość prądu żarzenia i napięcia jest podana. Ogólnie włókno żarzenia powinno się lekko tlić, kolor pomarańczowy i jeszcze gorzej jasno pomarańczowy jest wysoce niewskazany. Pomiędzy żarzeniem a masą należy dodać diodę zenera z przedziału 3.3V...6.8V. Chodzi o to by wyworzyć potencjał ujemny względem siatek. Typowo napięcie siatki to około -2V. Gdy zewrzesz wyprowadzenie siatki do masy wytworzy się pętla obwodu między masą przez diodę Zenera o spadku 3.9V dołączoną do żarzenia/katody, siatkę i znów do masy. To zablokuje przepływ elektronów między katodą a anodą i segment będzie niepodświetlony. Pozostawienie wyprowadzenia siatki luzem, nie podłączonej do niczego spowoduje przepływ elektronów między katodą a anodą i rozświetlenie luminoforu.
    Jak masz pewne problemy ze zrozumieniem działania to poczytaj o tranzystorach JFET. Tego typu tranzystor jest normalnie otwarty czyli mierząc go miernikiem między źródłem a drenem będzie pewna rezystancja. Dlatego między masą a źródłem dodaje się rezystor, który wytwarza ujemne napięcie źródła względem bramki. Spadek napięcia powodowany przepływającym prądem przez rezystori otwarty kanał źródło-dren. Gdy zewrzesz bramkę do masy to zatkasz kanał i tranzystor przestanie przewodzić.
  • Poziom 5  
    No znalazłem że dla IW 22 napięcie żarzenia wynosi od 1 do 1.32 V, zaś prąd z zakresu 85- 115 mA (czyli tutaj bezpośrednio włączyć do napięcia żarzenia? Bez ograniczników), patrząc na schematy na internecie to jedynie rezystory są dołączone do segmentów i siatek lampy, plus mam jeszcze głupie pytanie masą dla takiej lampy jest po prostu minus napięcia żarzenia? O JFETACH na pewno przeczytam :D
  • Poziom 37  
    Z żarzeniem włókna geometrycznie długiej lampy jest ten problem, że zasilając je napięciem stałym występuje nierównomierne rozgrzanie żarnika. Dlatego często stosuje się rozwiązanie polegające na zasilaniu żarnika poprzez małe trafo, które dodatkowo wytwarza napięcie anodowe. W takim rozwiązaniu uzwojenie żarzenia jest podzielone na dwie równe części. Na odczepie dodana jest dioda zenera podłączona do minusa lub masy układu sterującego.
    Masą dla tej lampy jest katoda diody Zenera podłączonej do obwodu katody/żarzenia lampy. Anoda diody Zenera ma lekko ujemny potencjał. Aby zatkać przepływ elektronów między katodą a anodą lampy musisz spolaryzować niewielkim ujemnym napięciem siatkę sterującą danym segmentem, wygasic go jako całość. Wiem, że to nieco zwiłe ale jak zrozumiesz zasadę to dowolną lampę nawet bez noty katalogowej będziesz w stanie z powodzeniem uruchomić.
    to gdzie jest podłączony plus albo minus napięcia anodowego zależy w głównej mierze od technologii w jakiej został wykonany układ zegarowy albo mikroprocesor. Stare sterowniki lamp VFD były robione z wyjściami PMOS i to miało wpływ na schemat układu.
    Gdy zewrzesz np. za pomocą tranzystora, do masy lampy pokrytą luminoforem anodę lampy to wygasisz segment. Po to są rezystory podciągające 47kR...150kR między anodami a plusem napięcia anodowego by podciągały potencjał anod a po drugie ograniczały prąd anod tak by ich nie uszkodzić.
    Dodaję katalog TDK inverterów, przetwornic dostarczających lampom VFD napięcia anodowego i żarzenia.

To dobry start do poszukiwań ściślejszych informacji. Potentatem na rynku VFD jest japońska Futaba. Dlatego warto wejść na ich stronę.
  • Poziom 5  
    Hej, jakoś w ciągu tych miesięcy nie miałem zbytnio czasu, musiałem zając się innymi układami, i teraz chce znowu zabrać się za lampy, teraz podłączyłem napięcie żarzenia (1,3 V) i po prostu nie zauważyłem by ta lampa jakoś się choć trochę tliła, czy podłączenie napięcia żarzenia wystarczy by sprawdzić ją? Może pokaże na rysunku jak to zrobiłem.Lampa IW 22 - jak sprawdzić?
  • Poziom 37  
    Jak zapewne wspominałem, lampy zwykle potrzebują żarzenia przemiennego. Na chwilę możesz podłączyć zasilanie 1.3V a do jednej z anod podłącz przez rezystor rzędu 10kR...20kR napiecie rzędu 9V. Obwód napięcia anodowego, w tym przypadku 9V powinien mieć masę dołączoną do pin.5 czyli katody/żarzenia.
    Tlenia nie musisz widzież i o to w sumie w tym chodzi byś go specjalnie nie widział skoro to lampa wyświetlająca cyfry i byłoby ono irytujące przy całkowitym wygaszeniu. Jedynie po ciemku i to dobrym ciemku da się zauważyć niewielkie tlenie na lekko czerwony kolor.
  • Poziom 5  
    Zgodnie z instrukcjami przedmówcy przetestowałem lampę i śmiga :D