Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieznany ekspres do kawy - Jak sprawdzić czy działa? Podłączenie kabli do grupy

20 Wrz 2017 14:17 747 5
  • Poziom 4  
    Witajcie,
    odkupiłem ze złomu mosiężną grupę ekspresu ciśnieniowego (kolbowy). Marka mi nieznana, nie było opisów, podpisy na obudowie były po włosku. Chciałbym ją sprawdzić, czy działa, ale nie wiem jak powinny być podłączone do niej przewody.
    Rozpoznałem elementy:

Od lewej strony mamy gwint na rurkę do wody. Następnie, idąc kolejno w górę i w prawo są: uziemienie, jeden konektor grzałki, rurka spieniacza do mleka i u dołu drugi konektor grzałki. Dwa większe elementy (na środku i po lewej poniżej dopływu wody) to termostaty, Elmwood Ltd T177 i Elth Type 261.

W obudowie nie było żadnych elementów poza grupą i dwoma przełącznikami, do których wszystko było podpięte.

Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jak taki sprzęt działa i czy znajdę gdzieś schemat (albo wytłumaczenie) jak to podpiąć żeby sprawdzić, czy działa?

Czy to działa tak, że grzałka podgrzewa zassaną porcję wody która sama osiąga ciśnienie potrzebne do zaparzenia? Nie widzę nigdzie żadnej pompki, nie ma takowej czy jest ukryta gdzieś w korpusie jakaś membrana czy coś?

Dziękuję i pozdrawiam :)
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Jest to cały boiler ekspresu kolbowego.
    Grupą to raczej ciężko nazwać, bo nie należy to do profesjonalnego urządzenia a zwykłego domowego.

Prawdę mówiąc, nie wiele to możesz sprawdzić - Podłączyć na chwilę bezpośrednio napięcie 230V do grzałki na kilka sekund by sprawdzić czy zrobi się ciepła.
    Termostaty mutlimetrem czy mają "przejście" .
    Do urządzenia powinna być podpięta pompa wody, zapewne "ULKA"
    Jeden termostat służy do grzania na kawę, drugi do grzania na parę do spieniania. By sprawdzić poprawność ich działania układ wody musiał by być zamknięty wcześniej wspomnianą pompą.

Mniej więcej prezentuje się to tak :

Konkretne plany w stosunku do tej części ?
  • Poziom 4  
    Dziękuję za konkrety, poczynię jak mówisz. Czyli potrzeba mi szukać pompki i kolby :)

Tak, miałem w planie wyrzeźbić sobie do warsztatu ekspres - drewniana obudowa i taka malutka grupa w sam raz wystarczyłyby do pysznej kawki. Jak na razie dzielnie naparzam kawiarką na palniku turystycznym.

Mógłbyś polecić jakie najlepiej ciśnienie powinna produkować pompka?
    Od lat pracuję jako barista ale nie jestem do końca pewien, ile z takich domowych maszynek pcha te mityczne 15 bar.
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Do tego typu bojler stosuje się typową "ulke" która wytwarza teoretycznie 15bar.

Nie chce oslabiac Pana zapalu, jednak kompletowanie podzespołów będzie bardzo uciążliwe.
    Brak jest tutaj mocowania kolby. Musisz dopasować mocowanie , kolbe z filtrem które będą pasować do powyższego boilera.
    Sa to znaczące szczegółowe wymiary by kolba pasowała i nie było wycieku.
    Do pompy potrzebny jeszcze będzie łącznik z wężykiem elastycznym. Pompa musi być umieszczona na amortyzatorach by nie przenosila drgań.
  • Poziom 4  
    Nioop, gniazdo dla kolby mam. Zostanie mi dobrać samą kolbę, ale to raczej są jakieś ich standardy chyba.
    Jeśli mógłbym prosić to podeślij zdjęcie takiego łącznika, żebym wiedział, czego szukać.
    Projekt ten jest poboczny, mogę sobie to składać choćby i rok :) Chcę się czegoś przy tym nauczyć.

Myślę, że co do drgań pompy powinny wystarczyć gumowe podkładki :)
  • Poziom 4  
    Dopadłem pompkę i trzy przełączniki (z podobnego ekspresu).

Czy ktoś mógłby mi pomóc z podłączeniem tego sprzętu? Jakiś schemat może narysować?