Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INDESIT/BAAN 13 - Lodówka ciągle pracuje nie wyłącza się.

voodziak 01 Paź 2017 18:45 7332 9
  • #1 01 Paź 2017 18:45
    voodziak
    Poziom 10  

Witam
    Szukałem informacji na temat ciągłej pracy lodówki Indesit BAAN13. Jednak wydaje mi się ze mój problem jest nieco inny. Moja lodówka nie wyłącza się sprężarka pracuje w trybie ciągłym. Problem zaczął występować około tydzień temu do tej pory nic złego się nie działo. Temperatura w lodówce mierzona na najwyższej półce, termometrem zewnętrznym na okno wynosi około 5 stopni Celsjusza. Tylna ściana oszroniona równo mniej więcej od połowy (powyżej środkowej półki do samej góry). Zamrażarka działa bez zarzutu. Przegroda pomiędzy lodówką a zamrażarką jest dosyć nagrzana ale wydaje mi się ze to na skutek długiej pracy. Przejrzałem dokładnie uszczelkę i nie zauważyłem jakichkolwiek nieszczelności. Jeśli chodzi o kompresor również nie stwierdziłem żadnych dziwnych dzięków czy pracy, która mogła wzbudzić moją obawę. Jedyną opcją żeby wyłączyć pracę sprężarki jest chwilowe ustawienie pokrętła temperatury w pozycji z obrazka poniżej . Do tej pory lodówka pracowała kiedy pokrętło było ustawione pionowo i nie było żadnych problemów. Kiedy ustawiłem temperaturę właśnie pionowo lodówka ponownie włączyła się kiedy wskazania termometru pokazały 10 stopni na najwyższej półce. Sytuacja się powtarza czyli pracuje kilka godzin bez wyłączenia a jedyną opcją przerwy jest ponowne ustawienie pokrętła na stan z obrazka. Bardzo proszę o pomoc co może być problemem i bolączką tego egzemplarza wiadomo że kupno nowej to dość spory wydatek ;]

INDESIT/BAAN 13 - Lodówka ciągle pracuje nie wyłącza się.

0 9
  • #2 01 Paź 2017 19:00
    Hajna
    Poziom 20  

Sterowanie czyli termostat jest cały czas załączony. jego sprawdzić.

2
  • #3 01 Paź 2017 21:17
    voodziak
    Poziom 10  

Sprawdzić masz na myśli wymienić na nowy?

1
  • #4 02 Paź 2017 00:10
    zhudomel
    Specjalista AGD

Termostat reaguje prawidłowo. Jest słaba wydajność układu chłodzenia z powodu: nieszczelności, niedrożności lub zużycia sprężarki.

1
  • #5 02 Paź 2017 09:50
    voodziak
    Poziom 10  

Teoretycznie masz rację ale robiłem jeszcze mały test. Zawsze korzystałem z lodówki tak aby temperatura była na środku skali pokrętła czyli wydaje mi się ze około 5 stopni. Teraz ustawiłem je w pozycji jeszcze niższej niż na zdjęciu czyli wydaje mi się ze około 10 stopni. Więc według mnie sprężarka powinna się jednak wyłączyć wcześniej a nie dalej pompować do nieskończoności aż na tylnej ścianie pojawia się szron. Przeanalizowałem też sytuację i przypomniałem sobie ze sytuacja zaczęła się od tego ze zamarzło mi kilka produktów w lodówce. Dziś w nocy ustawiłem regulację temperatury w pozycji 0 czyli przez 7 godzin sprężarka nie załączyła się ani razu, ranne wskazania termometru 10-11 stopni więc myślę, że szczelność chłodziarki odpada.

0
  • #6 02 Paź 2017 10:00
    zhudomel
    Specjalista AGD

voodziak napisał:
    szczelność chłodziarki odpada.
    I nie o nią chodzi, tylko o szczelność układu chłodzenia. Prawdopodobnie za kilka dni szronu w chłodziarce nie będzie, sprężarka dalej nie będzie się wyłączać i temperatura się podniesie.

1
  • #7 02 Paź 2017 18:51
    voodziak
    Poziom 10  

Tak masz rację chodziło mi o to, ze czytałem o nieszczelnościach uszczelek i obecne zachowanie lodówki wyklucza ta opcję. Zastanawia mnie jednak dlaczego sprężarka nie wyłącza się nawet wtedy kiedy ustawię dość wysoką temperaturę tylko dalej schładza kiedy teoretycznie już nie powinna bo termostat powinien ją wyłączyć.

Dodano po 8 [godziny] 24 [minuty]:

Aktualizacja: lodówka dziś działała prawdopodobnie cały dzień ciężko powiedzieć ponieważ nikogo nie było w domu. Dokonałem odczytu z termometru na najwyższej półce -6 stopni prawdopodobnie sporo produktów będzie do wyrzucenia bo zrobi się z tego woda... Ciągle zastanawia mnie czemu kompresor się nie wyłączył. Kupiłem w ciemno termostat jutro zamierzam go wymienić. Orientuje się ktoś jak w tym modelu dobrać się do niego?

0
  • #8 05 Paź 2017 10:26
    voodziak
    Poziom 10  

Termostat wymieniony jednak nie w nim tkwi problem. Teoretycznie awarią może być rozszczelnienie. Jednak u mnie nie ma problemu z temperaturą rzędu 10 stopni. Regulator temperatury aktualnie jest ustawiony na minimalne chłodzenie jednak temperatura ciągle utrzymuje się w granicach 5-6 stopni na górnej półce. Dawno temu gdy ustawiłem regulator podobnie lodówka jak i zamrażarka miała dużo wyższą temperaturę a wtedy działała bez problemu. Odnoszę wrażenie jakby lodówka dążyła jakiejś wartości temperatury której nikt nie zna ;]. Jeśli regulator ustawiony jest na minimalne chłodzenie i nie wyłącza lodówki przy temperaturze 5 stopni, która jest optymalną temperaturą to jak ustawie na maks to też jej nigdy nie wyłączy bo wtedy lodówka musiałaby osiągnąć temperaturę chyba z minus 20 stopni. Dodatkowo odnoszę wrażenie ze lodówka włącza sie według własnego schematu raz działa długo a raz krótko i schładza się według jakiegoś swojego widzimisię ;]. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły to śmiało bo dla mnie to jakaś abstrakcja.

1
  • #9 03 Lis 2017 22:31
    karokat
    Poziom 2  

Witam.
    Mam ten sam problem co voodziak. Lodówka indesit baan 12 10lat używana- Sprężarka pracuje cały czas.
    Wymieniłem termostat na 216FR45 VC1 kapilara 10cm dłuższa (dobrali mi w sklepie agd) wymieniłem i teraz jest inny problem .
    Po ok 4h ciągłej pracy od wymiany termostatu sprężarka sie wyłączyła a po 5min. się włączyła i pracowała 1min. i znów 5min przerwy i 2min. pracy i tak do rana. Po zwiększeniu temperatury na termostacie pracuje do osiągniecia nastawy dłuży czas i cykl krotkiej pracy się powtarza.
    Co o tym myślicie?

0
  • #10 03 Lis 2017 23:39
    Lodxx
    Specjalista AGD

Sprężarka się skończyła,w skutek wcześniejszego ubytku czynnika chłodzącego.Ciągła praca ją ubiła na sucho ją ubiła.Moim zdaniem sprzęt do utylizacji.

2