Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ miękkiego startu troida

06 Aug 2005 12:27 1843 5
 • Level 10  
  Witam wszystkich fachowców
  Temat ten był już poruszany,ale wtedy nie miałem problemu
  Mam pytanie do pana Jehowy przedstawił pomysł odpalenia trafa 1800W.Nie rozumięm podłączenia równoległego kondensatora do wyłącznika sieciowego,wyłącznik sieciowy ma cztery styki, jak włączę kondensator od strony zasilania z sieci to co mi to da, czy mógł by mi pan to jaśniej opisać i nich inni się nie śmieją, jak by można to proszę o rysuneczek ! Kuba
 • Level 39  
  Kondensatorów używa się do kompensacji współczynnika mocy (cosinus fi), zapewne o to chodziło...
 • Level 29  
  Ja u siebie w pracy miałem problem z przepieciami generowanymi przy właczaniu trafa o mocy ok 11kW. Przepiecia może nie były szkodliwe ale ... potrafiły często zakłucić komunikacje miedzy sterownikami PLC powodując zerwanie połaczenia.
  Problem rozwiązałem przez założenie układu 3 grzałek (układ trójfazowy) o mocy ok. 200W (24V), który był załączany na okres niecałej sekundy a nastepnie grzałki były zwierane stycznikiem głównym od załaczania trafa.
  Zastosowałem grzałki bo ... nie miałem niczego innego pod ręką - z równym powodzeniam możnaby zastosować jakies rezystory lub nawet żarówki.
  Układ działa już prawie rok czasu i nigdy nie miałem problemów z nim i ew. generowaniem przepięć.

  Tak samo u siebie możesz dodać układ, który zasilanie na trafo w pierwszej chwili załączy przez jakiś element ograniczający wartość prądu - rezystor, żarówka lub coś innego.

  Pozdrawiam !
 • Level 10  
  Jehowy napisał:

  Przedstawię wam prostszy sposób aby ograniczyć impuls prądowy przy załączaniu trafa toroidalnego do sieci:
  równolegle do wyłącznika sieciowego wpiąć mały foliowy kondensator 4n7 na odpowiednie napięcie (dla bezpieczeństwa na 250V), w szereg z uzwojeniem pierwotnym termistor NTC niskoomowy (ja mam założone 4R7 może być do 47R) wygląda jak duża pastylka - jak będzie za mały to nie odprowadzi ciepła + (nie zawsze stosuję) kondenstaor 68n/630V równolegle do uzwojenia trafa oczywiście pierwotnego
  A teraz wyjaśnienie: kondensator po włączeniu wtyczki do sieci przepuszcza mały prąd który odmegnesowywuje trafo (jak będzie mieć wyłącznik z podświetleniem będzie lampka świecić mimo to że będzie wyłączony), termistor ogranicza prąd - jak zimny ma załóżmy 4R7 a jak płynie prąd staje się gorący = 0R, a 68n jako filtr.
  Mam założony ten układ przy tarfie 600W i bezpieczniku szybkim 4A!
  Tak napisał Jehowy,ja się pytam jak jest połączony fizycznie kondensator jeżeli od strony wtyczki przy rozwartych stykach wyłącznika to tak jak by był włączony do sieci no i po co?z drugiej strony wyłącznika rozumię(cosinus f)ale nic niema wpiętego szeregowo między stykami wyłącznika siecowego jak kondensator może przepuszczać prąd przy rozwartych stykach wyłącznika?Czy ktoś potrafi mi to wyjaśnić.
  Pozdrawiam i dziękuję!
 • Helpful post
  Level 29  
  kubaros wrote:
  ....... nic niema wpiętego szeregowo między stykami wyłącznika siecowego jak kondensator może przepuszczać prąd przy rozwartych stykach wyłącznika? .....


  Chodziło mu o podłaczenie tego małego kondensatora równolegle ze stykami włacznika sieciowego.
  Przy wyłaczonym właczniku płynie przez ten kondensator (i trafo) mały prąd magnesujący. Dopiero załaczenie włacznika powoduje jego zwarcie i "puszczenie" przez trafo pełnej wartości prądu (ograniczonego dodatkowo przez termistor).
 • Level 10  
  Pan mkos1 napisał:"równolegle ze stykami włacznika sieciowego"
  Oto mi chodziło.
  Dziękuję i jeszcze raz pozrawiam!