Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protokół o stanie instalacji dla pge potrzebny do ponownego podłączenia licznika

joka25 12 Paź 2017 17:59 1593 20
  • #1 12 Paź 2017 17:59
    joka25
    Poziom 3  

Witam jak w temacie. Moja rodzina dalsze nie płaciła za prąd co poskutkowało zerwaniem umowy i zdjęciem licznika, gdy kuzyn poszedł do PGE to powiedzieli że potrzeba protokół który wyrabia elektryk z dozorem o stanie instalacji. Jakie pomiary może on wykonać w instalacji odłączonej od zasilania?

Według normy PN-EN 61557 są to

1.impedancja pętli zwarcia z rozdzielczością nawet do 0,001 ? ? dokładny pomiar również w obwodach z wyłącznikami RCD,
    2.parametry wyłączników RCD,
    3. rezystancja izolacji,
    4. rezystancja uziemienia,
    5. ciągłość połączeń ochronnych i wyrównawczych.

Instalacja ta znajduje się w kamienicy i jest typu TN-C. Dlatego wydaje mi się że pomiary z punktu 1,2 i 4 są nie do zrobienia przez brak zasilania i przewodu PE. Rezystancji uziemienia też nie da się zmierzyć bo go nie ma.

Na pewno da się zrobić pomiar rezystancji izolacji, a jak będzie z pomiarem numer 5? co to jest i czy da się go zrobić bez zasilania?

0 20
  • #2 12 Paź 2017 18:09
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

joka25 napisał:
    Na pewno da się zrobić pomiar rezystancji izolacji, a jak będzie z pomiarem numer 5? co to jest i czy da się go zrobić bez zasilania?

Co do wcześniejszej Twojej wypowiedzi - zgadza się.
    Co do punktu 5 - pomiar małym prądem 200 mA (temat taki był już na tym, jak i na innych forach, wystarczy poszukać).

0
  • #3 12 Paź 2017 20:37
    joka25
    Poziom 3  

Ok, czytając trochę o połączeniach wyrównawczych doszedłem do wniosku że są to miejsca które łączą wszelkie elementy przewodzące budynku w taki sposób aby miały one ten sam potencjał zerowy. Czyli połączenie np metalowych rur, lub zbrojeń z przewodem PE z gsw czyli w dalszej perspektywie do uziomu fundamentalnego?
    Jeśli tak to chyba też nie można tego zmierzyć w kamienicy lub bloku dla jednego mieszkania?

0
  • #4 12 Paź 2017 21:32
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Kto będzie wykonywał te pomiary bo sądząc po Twoich pytaniach mam wrażenie że Ty.

0
  • #5 13 Paź 2017 07:38
    stonefree
    Poziom 23  

A ja chciałbym zapytać, który dystrybutor energii wymaga takich dokumentów do wydania dokumentu potwierdzającego możliwość świadczenia usług dystrybucji energii?

0
  • #6 13 Paź 2017 08:46
    kosmos99
    Poziom 34  

W temacie jest, że PGE.

0
  • #8 13 Paź 2017 17:33
    jurekN
    Poziom 22  

Ja robię pomiar izolacji i to wystarcza, instalacja jest bez napięcia.

0
  • #9 14 Paź 2017 14:49
    joka25
    Poziom 3  

Kolega będzie robił. Właśnie taki wniosek jest jak stonefree przykleił. Tam jest napisane "pomiarów rezystancji
    izolacji, skuteczności ochrony przeciwporażeniowej oraz skuteczności ochrony odgromowej"
    a przecież nie da się sprawdzić skuteczności ochrony odgromowej, w tej konkretnej sytuacji, i w sumie skuteczności przeciwporażeniowej też.

0
  • #10 14 Paź 2017 15:08
    emigrant
    Poziom 26  

Dla PGE potrzebny jest tylko papier z postu #7 i nic więcej. Skoro elektryk taki papier podpisał to wykonał wszystkie potrzebne pomiary i protokoły przekazał właścicielowi. Jeżeli jakiegoś pomiaru nie da się zrobić np. "skuteczność instalacji odgromowej" bo budynek nie posiada instalacji odgromowej należy to skreślić.

0
  • #11 14 Paź 2017 15:10
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Co to jest "skuteczność instalacji odgromowej", i jak się ją stwierdza ?

0
  • #12 14 Paź 2017 15:32
    emigrant
    Poziom 26  

To taki skrót myślowy PGE... Chodzi o stan techniczny instalacji odgromowej i zrobione pomiary rezystancji uziemienia dla każdego odejścia. Jako klient PGE i właściciel domu z instalacją odgromową też taki papier jak w poście #7 podpisywałem jako "podmiot przyłączany".

0
  • #13 14 Paź 2017 16:08
    zbich70
    Specjalista elektryk

emigrant napisał:
    To taki skrót myślowy PGE... Chodzi o stan techniczny instalacji odgromowej i zrobione pomiary rezystancji uziemienia dla każdego odejścia.

Pozostaje pytanie do czego OSD potrzebuje takich informacji potwierdzonych papierem?
    I dlaczego inni operatorzy tego nie wymagają?

Moim zdaniem jest to zwykły "dupochron". Na wypadek gdy piorun przywali w chałupę, spali odbiorniki i instalację, ale też wstecznie "rozejdzie się" po sieci rozdzielczej i poczyni szkody u innych odbiorców.
    A gdy ci będą składać roszczenia... Sorry, ale to sąsiad wprowadził przepięcie do sieci, bo nie ma udokumentowanej ochrony odrgromowej. Jego ścigaj a nie dostawcę energii... ;)

0
  • #15 14 Paź 2017 17:32
    emigrant
    Poziom 26  

zbich70 napisał:
    Moim zdaniem jest to zwykły "dupochron". Na wypadek gdy piorun przywali w chałupę, spali odbiorniki i instalację, ale też wstecznie "rozejdzie się" po sieci rozdzielczej i poczyni szkody u innych odbiorców.
    A gdy ci będą składać roszczenia... Sorry, ale to sąsiad wprowadził przepięcie do sieci, bo nie ma udokumentowanej ochrony odrgromowej. Jego ścigaj a nie dostawcę energii...

Możesz mieć rację. Po coś ten zapis jest... No, ale sąsiad, czyli ja mam wszystko udokumentowane. Mam projekt instalacji odgromowej, mam protokoły pomiarów, stan techniczny dobry(wszystko miedziane), SPD z Iimp 25 kA. Ciekawe, czy to ma jakikolwiek dupochron dla mnie?
    Pytałem Jurka co robi jak dom nie ma instalacji odgromowej. Ten zapis skreśla, więc jednocześnie jest to informacja dla ZE, że dom nie posiada instalacji odgromowej.

0
  • #16 14 Paź 2017 17:56
    triakw
    Poziom 16  

Protokoł jest po to potrzebny ,gdy przyjdzie monter z pge zamontować nowy licznik nie będzie miał niespodzianek[zwarcia w instalacji] .Nie musi sprawdzać stanu technicznego instalacji elektr.

0
  • #17 14 Paź 2017 18:07
    emigrant
    Poziom 26  

Dla naszego PGE żadne protokoły nie są potrzebne do wglądu. Dla nich istotny tylko jest papier z postu #7. Wszystkie protokoły ma trzymać właściciel. U nas monter PGE jak chce zmienić licznik to może odciąć zasilanie od dwóch stron. Od strony sieci zasilającej jako wyłącznik nadprądowy, który jest zabezpieczeniem przedlicznikowym i od strony instalacji odbiorczej jako rozłącznik izolacyjny. Więc jak widać całkowicie bezpieczna wymiana licznika nawet jak gdzieś tam w ogrodzie włączy się automatycznie zasilanie awaryjne z agregatu.

0
  • #18 14 Paź 2017 18:15
    zbich70
    Specjalista elektryk

emigrant napisał:
    monter PGE jak chce zmienić licznik to może odciąć zasilanie od dwóch stron

O ile nie trafi na takiego kolesia -> Link

0
  • #19 14 Paź 2017 19:12
    CYRUS2
    Poziom 36  

stonefree napisał:
    A ja chciałbym zapytać, który dystrybutor energii wymaga takich dokumentów do wydania dokumentu potwierdzającego możliwość świadczenia usług dystrybucji energii?
    Dziwisz się - bo ja nie.
    To rodzina pato......... i nie wiadomo co wyczyniali z instalacją, jak mieszkali ze zdjętym licznikiem.
    jurekN napisał:
    Ja robię pomiar izolacji i to wystarcza, instalacja jest bez napięcia.
    Przy normalnych odbiorcach.
    Musieli dobrze wkurzyć ZE , bo ZE najpierw odłącza prąd.
    emigrant napisał:
    To taki skrót myślowy PGE... Chodzi o stan techniczny instalacji odgromowej i zrobione pomiary rezystancji uziemienia dla każdego odejścia..
    Tekst bez sensu.
    Należalo przeczytać post #3
    joka25 napisał:
    Jeśli tak to chyba też nie można tego zmierzyć w kamienicy lub bloku dla jednego mieszkania?

0
  • #20 14 Paź 2017 22:00
    plum1978
    Poziom 19  

Nie potrzeba protokołów do wznowienia dostawy energii. Granica stron jest " na listwie zaciskowej w kierunku instalacji odbiorcy " - w tym przypadku akurat. Do PGE elektryk wystawia Ci oświadczenie woli, że instalacja jest sprawna i nie zagraża użytkownikom, - wtedy elektryk odpowiada za to co podpisał.Mogą jeszcze wymagać schemat jednokreskowy od strony zasilania do RG z uwzględnieniem numeru / nazwy stacji , numerem złacza/ słupa i określeniem typu sieci zasilającej i ochrony od porażeń. W Lublinie jest to załącznik nr 9 i 11.

Pozdr.

0
  • #21 16 Paź 2017 07:42
    stonefree
    Poziom 23  

elpapiotr napisał:
    Co to jest "skuteczność instalacji odgromowej"
    Jest jeszcze zapis "instalację ochronną wykonałem..." Bardzo wesoły dokument :)
    CYRUS2 napisał:
    nie wiadomo co wyczyniali z instalacją, jak mieszkali ze zdjętym licznikiem.
    Ale PGE nie interesuje, czy administrator cokolwiek sprawdzał, tylko to, żeby ktoś się podpisał pod oświadczeniem, że instalacja jest w porządku.

0