Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA 8A - błąd podczas podłączania

rasterinio 22 Paź 2017 00:28 867 24
  • #1 22 Paź 2017 00:28
    rasterinio
    Poziom 5  

Witam. Dopiero zaczynam zabawę prace z mikrokontrolerami. Po podłączeniu układu z programatorem chciałem sprawdzić ,czy wszystko zostało zrobione poprawnie. Podłączony avr sprawdzam programem mkAVR calculator. Wyskakują mi takie oto błędy:

avrdude.exe: set SCK frequency to 2000 Hz
    avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

avrdude.exe done. Thank you.

Proszę o pomoc.
    ATMEGA 8A - błąd podczas podłączania

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 22 Paź 2017 00:59
    kamyczek
    Poziom 34  

Pierwsze co się rzuca w oczy to to że program nie może ustawić zegara na 2000Hz więc programator takiego zegara nie obsługuje możesz spróbować ustawić parametr z zakresu do 250000 Hz to dokładnie 1/4 zegara ,którym taktowany jest nowy mikrokontroler (1MHz) . Nie jest to więc wina podłączenia a jedynie niezgodności programatora ,lub jego oprogramowania z programem który używasz do jego obsługi .

0
  • #3 22 Paź 2017 14:14
    rasterinio
    Poziom 5  

w MKAVRcalculator ustawiam maksymalny parametr i nadal błąd:

avrdude.exe: set SCK frequency to 500 Hz
    avrdude.exe: warning: cannot set sck period. please check for usbasp firmware update.
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.

Próbowałem bawić się programem SinaProg ,niestety wywala komunikat programming failed. Dodam ,że problem z taktowaniem pojawił się dopiero po wyjęciu zworki. Po jej ponownym włożeniu błąd nie znika.

0
  • #4 22 Paź 2017 14:58
    yokoon
    Poziom 28  

Wstaw ptaszka przy Auto SCK speed i nic więcej nie wpisuj.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 22 Paź 2017 15:55
    rasterinio
    Poziom 5  

Bez skutku ;/ Nadal pokazuje ten błąd. avrdude.exe: set SCK frequency to 2000 Hz

0
  • #6 22 Paź 2017 16:18
    tronics
    Poziom 36  

Jeśli masz starszy soft usbasp to powinieneś mieć tam na nim zworkę slow sck ... użyj jej

0
  • #7 22 Paź 2017 16:27
    rasterinio
    Poziom 5  

Zworka jest na programatorze.. Nadal nic. Po jej wyjęciu mkavrcalculator nadal pokazuje takie samo taktowanie ;/ Po manualnej zmianie taktowania na 2500 hz pokazuje błąd avrdude.exe: set SCK frequency to 0 Hz . Czy to wina programatora? Może on być uszkodzony??

0
  • #8 22 Paź 2017 20:44
    orici
    Poziom 11  

Sprawdź, czy mikrokontroler jest zasilany. Sprawdź zworkę na programatorze, do wyboru napięcia. Przestaw zworkę na 5V. Czy mikrokontroler nowy jest, czy może fusebity ma do kwarca ustawione ?

Możesz też poczytać artykuły na attero.pl

0
  • #9 22 Paź 2017 21:39
    zster

Poziom 28  

Pobierz program Zadig : Link
    Przy podłączonym programatorze uruchom program i z menu wybierz Options i List all devices. Powinien pojawić się w menu USBAsp.
    Sprawdź jaki sterownik jest zainstalowany ( lewe okienko przy DRIVER ). Jeśli inny niż libusb-win32 , w prawym okienku wybierz libusb-win32 i kliknij instal driver. Powinno pomóc.

0
  • #10 23 Paź 2017 12:33
    rasterinio
    Poziom 5  

Panowie znalazłem błąd. Problem nie tkwi w programatorze tylko w procesorze. Jest on zablokowany. Czy można go w jakiś sposób odblokować czy procek nadaje się do kosza?

0
  • #11 23 Paź 2017 12:43
    zster

Poziom 28  

Ale w jaki sposób zablokowany? Lock bitami czy fuse bitami ( np. ustawiony na zewnętrzny kwarc ) ?

0
  • #12 23 Paź 2017 12:46
    rasterinio
    Poziom 5  

Nie mam ustawionego na zewnętrzny kwarc.

0
  • #13 23 Paź 2017 12:47
    orici
    Poziom 11  

Nie trzeba wyrzucać. Ja bym spróbował podłączyć do niego kwarc 10MHz i kondensatory i wtedy spróbować odczytać go.

0
  • #14 23 Paź 2017 12:51
    rasterinio
    Poziom 5  

Trochę się pośpieszyłem. Sprawdzałem programator dla procesora atiny2313A problem nadal występuje. Czyli na 100% programator. Znajomy ma taki sam programator, takie same ustawienia. Jego działa mi nie. Zrobiłem tak jak napisał zster. Niestety bez skutku.

0
  • #15 23 Paź 2017 12:53
    orici
    Poziom 11  

A programator znajomego podłączałeś do swojego mikrokontrolera ?

0
  • #16 23 Paź 2017 13:51
    rasterinio
    Poziom 5  

Tak podłączałem. Identyczny programator. Na moim cały czas pokazuje błąd z taktowaniem.

Konsola po podłączeniu mojego programatora:

Reading | ################################################## | 100% 0.01s
    avrdude.exe: Device signature = 0x000102
    Double check chip, or use -F to override this check.

Konsola po podłączeniu programatora znajomego:

Reading | ################################################## | 100% 0.01s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e9307
    avrdude.exe: reading lfuse memory:
    avrdude.exe: writing output file
    avrdude.exe: reading hfuse memory
    avrdude.exe: writing output file

0
  • #17 23 Paź 2017 14:39
    orici
    Poziom 11  

Jeżeli programator znajomego podłączałeś przez tą przejściówkę i chodziło, a twój nie, i macie takie same ustawienia, to znaczy, że twój programator jest uszkodzony. Ale po podłączeniu twojego programatora sprawdź woltomierzem napięcie zasilania mikrokontrolera. Powinno mieć 5 V. Zworka na programatorze też powinna być ustawiona na 5V. Od tego trzeba zacząć. Potem podłączenie linii MISO, MISO, MOSI, SCK, RESET może nie być ciągłości przewodów, albo pomylone linie. Jeżeli wykluczysz te przyczyny, to najprawdopodobniej uszkodzony jest programator.

0
  • #18 23 Paź 2017 14:44
    rasterinio
    Poziom 5  

Tak jak myślałem coś nie tak z programatorem. Podłączałem je ta sama przejsciowka, kable sprawdzałem 10 razy .

0
  • #19 23 Paź 2017 14:57
    orici
    Poziom 11  

A jak napięcie zasilania na mikrokontrolerze ?

0
  • #20 23 Paź 2017 15:03
    rasterinio
    Poziom 5  

Zasilanie idzie z programatora. Układ jest poprawny. Zmieniałem tylko programator. Mój nie działa, znajomego już tak. Wygrywaliśmy testowy program z diodami.

0
  • Pomocny post
    #21 23 Paź 2017 15:09
    orici
    Poziom 11  

Spróbujemy naprawić programator. Szumnie brzmi, ale może ponowne wgranie wsadu do programatora pomoże. Programator znajomego wkładasz do portu USB, swój programator podpinasz taśmą do programatora znajomego. Całą procedurę masz w artykule https://www.attero.pl/artykuly/pokaz/18/aktualizacja-firmware-programatora-usbasp. W załącznikach do artykułu masz najnowsze firmware programatora. Pamiętaj tylko, aby wybrać wsad dla właściwego mikrokontrolera. Musi być taki jaki masz w programatorze. Najprawdopodobniej tam jest ATmega8.

0
  • #22 23 Paź 2017 15:17
    rasterinio
    Poziom 5  

Mam niemal identyczny programator jak w poradniku. Martwi mnie jednak brak tej zielonej zworki na sck. Posiadam jedynie na zasilaniu.
    Czy to konieczne ??

0
  • #23 23 Paź 2017 15:19
    orici
    Poziom 11  

Nie. Ta zielona zworka jest wlutowana przeze mnie dla testów. To jest sprzętowe spowolnienie prędkości. Ta zworka jest niepotrzebna.

1
  • #24 24 Paź 2017 10:58
    rasterinio
    Poziom 5  

Zainstalowałem według poradnika.

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

avrdude done. Thank you.

mkAvrcalculator widzi programator i procesor. Niestety nie można wgrywać programów na kontroler. Czy jest możliwe zwarcie na programatorze ?

0
  • #25 24 Paź 2017 11:56
    orici
    Poziom 11  

Wszystko jest możliwe. Istnieje także prawdopodobieństwo, ze któryś z portów mikrokontrolera w programatorze został uszkodzony. Zdarza się to zazwyczaj gdy na podpiętym programatorze dokonuje się zmian w układzie. 40mA potrafi zniszczyć port. Naprawa programatora jest bezsensowna. Taniej zakupić nowy. Koszt takiego programatora to od 15 do 30 zł w zależności od sklepu.

Ja osobiście nie korzystam z MKVCalculator i nie potrafię pomóc z tym od ręki. Ale jak spojrzałem na tą nakładkę, to zapytam jeszcze, czy zaznaczyłeś pamięć flash ?

1