Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacją win XP

07 Sie 2005 23:15 4470 18
  • Poziom 15  
    Witam
    Mam komputer Pentium III 500 MHz , 256MB RAM-u.
    Do tej pory używałem win 98 bez problemów.
    Chciałem jednak zainstalować win XP.
    Po wyczyszczeniu dysku (5 GB) - formatowaniu - rozpocząłem instalację win XP, proces instalacji przebiegał poprawnie do pewnej chwili i pokazała się informacja o "błędach krytycznych" - i koniec instalacji. Usunąłem z komputera wszystko co się dało (modem, kartę sieciową itp), zostawiłem tylko kartę grafiki. Ale to nic nie dało - efekt ten sam.
    Nie wiem co jest przyczyną - czy jest to n.p. związane z BIOS-em lub płytą główną ?
    Może mi ktoś podpowie co zrobić (poza informacją o wymianie sprzętu).
    Pozdrawiam Jacek.
  • Poziom 33  
    Bardzo możliwe, że wine za tą sytuację ponosi pamięć.
  • Poziom 12  
    przetestuj sobie pamiątki memtestem.
    Jednak po przeczytaniu konfiga twego sprzętu doszedłem do wniosku, że pchanie winxp na dysk 5GB to czyste szaleństwo. Jest to system baaardzo pamięciożerny. Nawet się nie zorientujesz jak szybko znika twoje 5GB (jeśli zostawisz sobie włączoną usługę przywracanie systemu, dysk zapcha Ci się w przeciągu kilku tygodni).
    Jeśłi już chcesz zmienić system na inny niż w98se, zmień na w2k sp4 (windows 2000 service pack 4). System ten ma znacznie mniejsze wymagania sprzętowe, nie zapycha tak dysku i nie jest tak strasznie kolorowy (przynajmniej mnie to drażni).

Jeśli jednak nie chcesz w2k, powróć do swojego w98se, przynajmniej ten system będzie w miarę szybko chodził na tym sprzęcie co masz.
  • Poziom 15  
    Witam
    Dzięki za zainteresowanie moim problemem.
    Z "zapychaniem" dysku jakoś sobie poradzę.
    Zainstalować win 2000 również próbowałem i skutek był identyczny jak z instalacją win XP.
    Może jednak ktoś mi podpowie co zrobić ?
    Pozdrawiam wszystkich. Jacek
  • Poziom 10  
    Czasami XP i 2000 nie chce się zainstalować jeśli w bios ustawienia wydajności jest na "max performers" (lub podobne), spróbuj przestawić taką opcję na load default i wtedy zainstalujesz...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    jacek13 napisał:
    i pokazała się informacja o "błędach krytycznych"

Podaj PEŁNY tekst komunikatu. To nie jest forum wróżek.
  • Poziom 15  
    Podaję bardziej szczegółowe dane :
    - uruchomienie instalacji win XP bez problemu
    - kopiowanie plików bez problemu
    - rozpoczyna się instalacja urządzeń i po dojściu do ok. 50% następuje blokada i na całym niebieskim ekranie pojawia się informacja :
    " pojawił się problem i system windows został zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera.
    PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
    ..........(inne ogólne informacje)....
    Informacje techniczne :
    STOP : 0x00000050 (0xFC5CDCB8, 0x00000000, 0x00000000, 0x00000000) "

Po ponownym uruchomieniu komputera i ponownej próbie dalszej instalacji, ponownie następuje jak wyżej z danymi :
    " .......
    IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
    .........
    STOP : 0x0000000A (0x9B5BAF8C, 0x00000002, 0x00000000, 0x804DF323) "

W komputerze zamontowana tylko karta grafiki NVIDIA 32MB, wszelkie inne karty wymontowane.
    Pozdrawiam Jacek
  • Poziom 15  
    Przetestowałem pamięć przez 3 godz - nie stwierdzono błędów.
    Dalej jestem w punkcie wyjścia.
    Pozdrawiam Jacek.
  • Poziom 13  
    Skoro przy wykrywaniu sprzętu sie wiesza, to może płyta główna mu przeszkadza?
  • Poziom 13  
  • Poziom 21  
    A czy w biosie nie masz ustawionej opcji Wirus warrning na Enalbe? Jeśli tak to zmień na Disable.
  • Poziom 13  
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Kolego łełek, ile jeszcze razy masz zamiar napisac to samo zdanie?
  • Poziom 20  
    Miałem akurat pod ręką gazetkę KŚ Expert i akurat w niej jest wzmianka o twoich błedach, i tak:
    pierwszy błąd STOP : 0x00000050 według tego co piszą oznacza próbę odwołania do danych, które nie znajdują sie w fizycznej pamięci RAM. Powodów powstania błędu 0x50 może być kilka: uszkodzona pamięć RAM, błednie napisana usługa systemowa lub sterownik sprzętu, niekompatybilne oprogramowanie lub nawet uszkodzony system plików na dysku.
    Drugi komunikat STOP : 0x0000000A oznacza ponoć: że najczęstszą przyczyną tego błedu jest wadliwie napisany sterownik sprzętu, konflikt sprzętowy, za stary BIOS komputera a także przetaktowany procesor. Błąd oznacza próbę dostępu przez proces pracujący w trybie jądra do obszaru pamięci innego procesu, któremu system przypisał wyższy priorytet przerwań niż procesu zgłaszającego żądanie.
    Błędy w tej gazecie dotyczą systemu już zainstalowanego, pojawiające się podczas jego pracy. Może coś ci się przyda. Może to wina BIOSU, którego wcześniej nie uaktualniałeś. Sprawdź też w BIOS-ie czy nie masz przetaktowanej magistrali (bo chyba tylko tak możesz podkręcić PIII - bez podwyższania napięcia)
  • Poziom 33  
    jacek13 napisał:
    Witam
    Mam komputer Pentium III 500 MHz , 256MB RAM-u.
    Do tej pory używałem win 98 bez problemów.
    Chciałem jednak zainstalować win XP.
    Po wyczyszczeniu dysku (5 GB) - formatowaniu - rozpocząłem instalację win XP, proces instalacji przebiegał poprawnie do pewnej chwili i pokazała się informacja o "błędach krytycznych" - i koniec instalacji. Usunąłem z komputera wszystko co się dało (modem, kartę sieciową itp), zostawiłem tylko kartę grafiki. Ale to nic nie dało - efekt ten sam.
    Nie wiem co jest przyczyną - czy jest to n.p. związane z BIOS-em lub płytą główną ?
    Może mi ktoś podpowie co zrobić (poza informacją o wymianie sprzętu).
    Pozdrawiam Jacek.

Jaką masz płyte główną, jesli abita na bx-ie, to według mnie na 60% wina płyty, jesli ma zintegrowany dodatkowy kontroler ide (hpt...) to na 90%.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Na poczatku wakacji probowalem postawic na bardzo podobnym sprzecie wlasnie win xp pro i mialem z tym niezle jazdy,nic nie pomagalo, totalnie nic :( a 98se smigal baz problemow:)
    No i przyszlo kumplowi wymienic plyte i procka.
    Nie chce Cie straszyc ale jezeli chcesz Xp to na tym sprzecie to masz marne szanse, chyba ze istnieje jakis magi co to ruszy:)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Witam
    Problem z instalacją winXP minął po zamontowaniu innej płyty głównej.
    Kupiłem ją na Allegro za 40zł pod ten sam procesor co miałem.
    Teraz winXP śmiga bez problemów.
    Pozdrawiam Jacek