Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NodeMcu V.3 vs. "goły" ESP8266-12 - uruchmienie ESPEasy

12 Lis 2017 12:30 1461 7
  • Poziom 18  
    Witam
    Chciałem zaprojektować sobie własną płytkę z ESP8266. Najpierw chciałem sprawdzić, czy na tej wersji ( wersja 12 z gniazdem anteny i anteną ).
    Podłączyłem według schematu poniżej
    NodeMcu V.3 vs. "goły" ESP8266-12 - uruchmienie ESPEasy
    na czas programowania zwarłem GPIO0 z Gnd, później Reset i programem ESPEasy Flasher wgrałem plik ESPEasy_v2.0.0-dev12_normal_4096,bin.

Później odłączyłem GPIO0 i reset, powinna się pojawić nowa sieć, ale czekam kilkanaście minut i nic.

Przeglądałem schemat NodeMcu i jedyną różnicę widzę w braku u mnie rezystora 10K na GPIO2. oraz że GPIO15 jest u mnie zwarte bezpośrednio do Gnd a nie przez rezystor. Zanim zacznę odcinać GPIO15 od Gnd ( mam to wszystko na płytce ze złączem o rastrze 2.0 mm ) to chciałem zapytać, czy według Kolegów to powinno zadziałać, czy też ta wersja modułu wymaga innego wsadu ?
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Przeglądałem schemat NodeMcu i jedyną różnicę widzę w braku u mnie rezystora 10K na GPIO2. oraz że GPIO15 jest u mnie zwarte bezpośrednio do Gnd a nie przez rezystor

To nie odgrywa roli. Jeżeli GPIO15 nie jest wykorzystany jako wyjście to można podłączyć bezpośrednio z GND.
  • PCBway
  • Poziom 32  
    maximus22_kr napisał:
    Najpierw chciałem sprawdzić, czy na tej wersji ( wersja 12 z gniazdem anteny i anteną ).

ESP-12 ma antenę na PCB, a ESP-07 ma antenę na PCB + złącze anteny.

Jeżeli masz ESP-07 to wrzuć soft ESPEasy_v2.0.0-dev12_normal_1024bin
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Jeżeli masz ESP-07 to wrzuć soft ESPEasy_v2.0.0-dev12_normal_1024bin

i to jest właśnie rozwiązanie problemu. Gdzieś widziałem zestawienie wersji i ta większa wersja z anteną i gniazdem na antenę miała flash 4M

Teraz mam:
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

No to pozostaje tylko wybrać GPIO, które można "bezpiecznie" wykorzystać. Mi wydaje się, że :
    GPIO4, GPIO5 - I2C
    GPIO2 - DS18B20
    GPIO12 - DHT22
    GPIO13, GPIO14, GPIO15, GPIO16 - przyciski ( ewentualnie MAX6675 ) , nie wiem jak w przypadku GPIO15

Jeśli chodzi o tę wersję z anteną na PCB, to próbowałem grać do niego różne wersje i zawsze mam:
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 21  
    GPIO15 musi tylko przy reset być w stanie L ,a później można dowolnie wykorzystywać.
    Cytat:
    Jeśli chodzi o tę wersję z anteną na PCB, to próbowałem grać do niego różne wersje i zawsze mam:

Stack error oznacza ,że te adresy nie egzystują.
  • Poziom 13  
    Schemat jest prawidłowy, więc raczej nie to jest przyczyną błędów.
    Nawet jeśli moduł ma flash 4M to powinno zadziałac jeśli wgra się wersję 1M, odwrotnie mogą byc już jakieś problemy.

W sprawie wyboru GPIO, jeśli jest firmware nodemcu na stronie jest taka adnotacja:
    Cytat:
    [*] D0(GPIO16) can only be used as gpio read/write. No support for open-drain/interrupt/pwm/i2c/ow.

Ale nie wiem czy to tylko to firmware tak ma, czy może to jakieś ograniczenia ESP8266 (nie zgłębiałem się w to bo nie było mi to potrzebne).
  • Poziom 18  
    Cytat:

W sprawie wyboru GPIO, jeśli jest firmware nodemcu na stronie jest taka adnotacja:

Cytat:
    [*] D0(GPIO16) can only be used as gpio read/write. No support for open-drain/interrupt/pwm/i2c/ow.

Ale nie wiem czy to tylko to firmware tak ma, czy może to jakieś ograniczenia ESP8266 (nie zgłębiałem się w to bo nie było mi to potrzebne).

Sprawdziłem to praktycznie, termometr DS18B20 nie działał na tym GPIO, podobnie jak DHT. Będzie służyć jako ewentualne wejście/wyjście, chociaż w tym celu zamierzam użyć PCF8574 ( MCP230117 nie mam, tylko wersję MCP23016 na I2C - tylko, że na tyle wejść/ wyjść nie ma miejsca w konfiguracji - 12 max)

Cytat:

GPIO15 musi tylko przy reset być w stanie L ,a później można dowolnie wykorzystywać.

to dobrze wiedzieć, dam na PCB zworę, w razie gdybym musiał ręcznie resetować

Co do wersji ESP8266 z anteną na PCB, to dalej jest ten sam błąd, próbowałem starsze wersje wgrywać ( np. R120 ), ale też nic. Mam tylko dwie takie sztuki, reszta to wersje z anteną i gniazdem, więc nie ma problemu, wgram do nich tradycyjny soft.
  • Poziom 21  
    Jeśli GPIO15 w normalnej pracy ma funkcję wyjścia to nawet zworka nie powinna być bezpośrednio z GND połączona lecz za pomocą rezystora np. 3,3k. W przeciwnym wypadku po zakończeniu programowania może dojść do zwarcia (gdy pin wysyła poziom wysoki):