Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozprowadzanie sygnału TV z gniazdka do reszty domu?

ilubek 09 Sie 2005 09:20 3192 15
 • #1 09 Sie 2005 09:20
  ilubek
  Poziom 14  

  Witam

  Mam pytanie odnoście kablówek a dokładnie gniazdek
  Ile maksymalnie telewizorów można podłączyć do jednego gniazdka i jaką długość maksymalnie mogą mieć kable antenowe by nie pogorszyć jakości sygnału (odbioru) TV. Ewentualnie czy po rozdzieleniu sygnału można go jakoś „wzmocnić”.
  Chcę rozprowadzić sygnał kablówki do każdego pokoju w domu. Sieć kablowa żąda opłat za dodatkowe gniazda więc postanowiłem zrobić to sam. Myślałem, żeby to zrobić zwykłymi rozdzielaczami (rozdzielającymi kabelki bez elektroniki ). Ale może lepiej użyć czegoś innego?

  Są dwa rodzaje kabli antenowych cienkie (giętkie) i grube (sztywne), które są lepsze?

 • #2 09 Sie 2005 09:39
  Mir
  Poziom 25  

  Sygnał kablowki jest przystosowany do 1 -2 TV aby rozprowadzic sygnał powinienes zastosowac Kabel 1,1 Miedz taki rowniez srosuje sie do TV kablowych ,Rowniez na wstepie powinienes wzmocnic sygnał np.wzmacniaczem Alcad AL 210 ja takie stosuje i sprawuja sie bez zazutu .  ps
  To Forum zwiazane jest z tematyką napraw TV a nie instalacji Sygnalu !

 • #3 09 Sie 2005 19:25
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam

  Nie napisałeś ile gniazd chcesz zainstalować, ile programów udostępnia Twoja kablówka?? czy jest w niej internet (czy masz lub chcesz z takiej usługi korzystać?) jakie odległości do gniazdek.

  Generalnie do każdego gniazda z jednego punktu (wejściowego - czyli pierwszego gniazdka) musisz puścić po jednym przewodzie, w tym też miejscu musisz przygotować gniazko 230V, ewntualnie jakąś skrzynkę, która pomieści - rozgałęźnik, wzmacniacz, zwrotnicę internetową

  Pzdr

 • #4 09 Sie 2005 19:40
  tomek1984ns88
  Poziom 12  

  Ja mam podłączone 4 telewizory , niestosowałem żadnych wzmacniaczy , najzwyklejsze przewody koncentryczne , najpierw sygnał rozdziela się na 3 telewizory a potem z jedej takiej odnogi wyciągnąłem sygnał na czwarty telewizor , niewiem jak się specjalistycznie nazywają te rozdzielacze , powiem tylko że wtyczki które zrobiłem na przewodach się nie wciska tylko przykręca .

 • #5 09 Sie 2005 19:47
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam

  Że kolega akurat podłączył 4 gniazdka to tylko dzięki wysokiemu dostarczonemu sygnałowi od operatora TV kablowej - może być sytuacja, że pewnego dnia na tych wszystkich gniazdkach pojawi się śnieg :(

  Sygnał dostarczony do różnych klientów jest różny, stąd projektując instalację, należy docelowo mysleć o wzmacniaczu.

  Pzdr

 • #6 10 Sie 2005 08:26
  ilubek
  Poziom 14  

  Witam

  W kablówce nie ma internetu, (i raczej nigdy nie będzie) w tej chwili mam do jednego gniazdka podłączone 2 TV. Jeden jest blisko gniazdka (krótki kabel koncentryczny około 1-2 m), a drugi jest dalej (kabel jakieć 15 m). W sumie kable nie powinny mieć więcej jak 20 - 35 metrów. Najpierw popróbuję bez wzmacniacza a jak będą problemy to zastosuję wzmacniacz.

  Dzięki

 • #7 17 Sie 2005 08:25
  ilubek
  Poziom 14  

  Witam

  Jeszcze małe pytanko

  Jak gniazdko ma dwa wyścia, a chcę podłączyć 4 telewizory to rozumiem iż lepiej jest dwa tv podłączyć do jednego wyjścia i dwa tv do drugiego. Czy nie ma to znaczenia?
  Kiedyś w czasach osiedlowych zbiorówek (nie kablówek) teoretycznie jedno gniazdo było na telewizor a drugie na radio.
  Jak jest teraz w sieciach kablowych nie wiem?

 • #8 17 Sie 2005 12:09
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witaj

  Gniazdo kablowe powinno jedno wyjście mieć telewizyjne - drugie radiowe - radiowe nie obsłuży ci programów z pasma UHF, dlatego powinieneś założyć rozgałęźnik 1/4, najlepiej jeszcze przed gniazdem.

  Pozdrawiam

 • #9 27 Gru 2005 14:30
  bananr
  Poziom 10  

  Witam
  Podłączę się do tematu by nie zakładać nowego.
  Mam oto taki problem.
  W mieszkaniu pociągnięta już jest instalacja antenowa niestety szeregowa. Kablem dostarczany jest sygnał telewizji kablowej jak i z satelity (zapewne poprzez jakiś sumator). Ilość gniazd - 3. Długość kabla pomiędzy poszczególnymi gniazdami około 6-7 metrów. Nie znam mocy sygnału w kablu. Moje pytanie brzmi. Jakie gniazda abonenckie powinienem zainstalować. Zgodnie z informacjami ze strony www.dipol.com.pl powinny to być 2 gniazda przelotowe o tłumieniu kolejno 16 i 14 dB i gniazdo końcowe o tłumieniu 10 dB lub gniazdo przelotowe o tłumieniu 10 dB z zewnętrznym opornikiem. Czy takie rozwiązanie jest właściwe czy proponujecie coś innego. Pozdrawiam
  BananR

 • #10 27 Gru 2005 15:44
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  WItam

  Narysuj schemat instalacji - w którym miejscu masz podłączony tuner satelitarny?

  Jezeli sygnał jest z TV kablowej, praktycznie nie dopuszczalne są gniazdka przelotowe, jeżeli sygnał doprowadzony jest bliski dolnej granicy normy, to będziesz musiał zastosować wzmacniacz.

  Pzdr

 • #11 28 Gru 2005 01:01
  bananr
  Poziom 10  

  Witam
  Schemat w załączniku.Narazie mam podłączone 2 tv ale bez gniazdek na zwykłych złączkach F a ten w gniazdku nr 2 jakimś śmiesznym rozdzielaczem sygnału za kilka złotych. Sygnał w obu TV jest mocny bez szronienia tylko lekko przebijają jakieś inne kanały pod obazem. Sygnału sat jeszcze nie sprawdzałem.
  Z góry dzięki za jakieś sugestie.
  Pozdrawiam
  BananR

 • #12 28 Gru 2005 18:08
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam

  Naprawę Twojej instalacji podzielę na dwa etapy
  I - jeżeli już na wejściu sygnału tv Kablowej, nakładają się Tobie programy, może to świadczyć o usterce w dostarczonym przez TVK sygnale, lub Twój telewizor(głowica) nie "przerabia" programów kanał przy kanale. Musiałbyś się upewnić czy jest to wina kablówki - podstawiając inny telewizor, jednak najpierw musisz wyłączyć tuner satelitarny z gniazda 230V

  Każde z gniazd, które narysowałeś powinno być satelitarnym (ostatnie końcowe) dwa poprzednie satelitarne przelotowe - staraj się kupić o jak najmniejszym tłumieniu odgałęźnym (prawdopodobnie najmniejsze będzie 10 dB)

  Po założeniu całości i określeniu czy winę ponosi TV czy kablówka (dobrze jakbyś także wyeliminował sumator RTV/SAT) i włączeniu całości, jeżeli obraz okazałby się zasnieżony (najbardziej byłoby to widoczne na przedostatnim gniazdku) wtedy założysz wzmacniacz np Vectora (mikrowzmacniacze - poszukasz na stronie) o wzmocnieniu 15-20 dB

  Powodzenia

 • #13 28 Gru 2005 22:00
  bananr
  Poziom 10  

  Witam.
  Do kabelków już mam podłączone 2 TV. Pierwszy w miejscu gniazda nr 2 a drugi w miejscu gniazda nr 3. Na obu obraz jest taki sam. Ponieważ podłączone są do żywego kabla, bez jakichkolwiek gniazd to zakłucenia mogą pochodzić np z toru radiowego. Na stronie
  http://www.dipol.com.pl/bib10.php?sid=bd24ed03459d80c
  Dipola przedstawiona jest instalacja szeregowa i tam polecane jest zestopniowanie gniazd aboneckich 18,16,14 i 10 dB, więc czy wstawienie 2 takich samych gniazd przelotowych nie będzie błędem?
  Do sumatora nie mam dostępu bo jest u dostawcy sygnału.
  Dzięki za uwagi.
  Pozdrawiam
  BananR

 • #14 28 Gru 2005 22:45
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam

  Jaki to jest tuner satelitarny? Czy specjalny dla TV kablowej odbierający "paczkę" programów cyfrowych? - bo nie spotkałem jeszcze kablówki rozprowadzającej sygnał sat 2GHz.

  Przy kilkumetrowych odcinkach między gniazdkami, stopniowanie gniazd przelotowych nie jest potrzebne - różnice w zyskanych decybelach na przelotach nie będą odczuwalne.

  Napisz co to za tuner - czy ta kablówka to może sieć na kilku (kilkudziesięciu) klientów - oparta na mulitiswitchach?

  pzdr

  cyt ze strony dipola: "YWD75-0,39\3,7 ma tłumienie 40 dB/100m/860MHz " niestety ich niektóre opisy są chyba z lat 70-tych ;) , dlatego nie przejmuj się tymi gniazdkami - do tego jest pokazany wzmacniacz, który nie obejmuje wszystkich kanałów tv kablowej.

 • #15 29 Gru 2005 08:39
  bananr
  Poziom 10  

  Witam.
  Kablówka to chyba za mocno powiedziane. Nie znam dokładnie struktury instalacji. Moja sytuacja dotyczy budynku z 4 mieszkaniami. Na budynku (na dachu) zainstalowane są anteny tv naziemnej i talerz satelitarny z konwerterem Quadro (z 4 wyjściami), a do mieszkania doprowadzony 1 kabel koncentryczny. Ponieważ wprowadziłem się dopiero 2 tygodnie temu to jeszcze się nie dowiadywałem jakie pakiety programowe są dostępne. Narazie odbieram tylko 6 podstawowych programów TVP od 1 do 3, TVN, Polsat i TV4. Jak wrócę do domu to dziś sprawdzę czy są na pasmach standardowych dla nadajników naziemnych czy w paśmie telewizji kablowej. Co do SAT to jeszcze tego nie testowałem, ale przypuszczam że kabelek jest przez sumator podłączony do jednego z wyjść z konwertera, czyli można podłączyć dowolny tuner tv sat, a mam własnego Humaxa 5400 i dzierżawionego Pioniera 1430 z Cyfry. Narazie to tyle. Jak coś się wyjaśni to truknę.
  Psssdroffffka.:D

 • #16 29 Gru 2005 09:00
  kasprzyk
  Specjalista elektryk

  Witam

  Teraz wyjasnione jest wszystko, masz instalację na multiswitchu + dołożone kilka programów naziemnych.

  Podział tego sygnału może nie być prosty, jeżeli sygnał telewizji naziemnej będzie "słaby" ( czyli prawidłowy, bo dostarczony do 1 gniazdka) to może zabraknąć na tych przelotowych gniazdkach. A zastosowanie wzmacniacza na cały zakres pasma (wraz z Sat) może być kosztowne. Najpewniejszym (ale nie 100%) sposobem byłoby rozprowadzenie przewodów od jednego punktu do każdego gniazdka końcowego (satelitarne byłoby jedno) - jednak z opisu kolegi, nie wchodzi to w "grę".

  Zastosuj się do postu wyżej, nie masz w tej chwili innej możliwośći - spróbuj zapożyczyć te gniazdka i podłączyć "na sucho".

  Pzdr

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME