Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie dwoma silnikami - styczniki

Super Gość 27 Lis 2017 12:18 918 4
  • #1 27 Lis 2017 12:18
    Super Gość
    Poziom 2  

Dzień dobry

Staram się wykonać schemat sterowania dwoma silnikami 3 fazowymi za pomocą styczników.
    Specyfikacja działania jest następująca.
    - silniki załącza, wyłącza się za pomocą łączników zwiernych, rozwiernych ręcznych
    - najpierw załącza się silnik M2 później M1 (M1 nie można uruchomić, jeżeli M2 nie został wcześniej)
    - wyłączanie odbywa się w kolejności M1 M2 (M2 nie można wyłączyć, jeżeli M1 działa)

Stworzyłem następujący schemat, jednak nie jestem pewny czy jest poprawny, proszę o weryfikację, ew pomoc ;)

0 4
  • #2 27 Lis 2017 12:34
    and_rog
    Poziom 21  

Na schemacie brakuje cewek styczników i oznaczenia, który stycznik załącza który silnik.
    Poza tym, styk 2S2 powinien mieć oznaczenie 2S1 (zakładając, że 2S1 startuje silnik M2).
    Styk 1S2 powinien mieć oznaczenie 1S1.
    Popraw schemat, umieść ponownie.

0
  • #3 27 Lis 2017 13:13
    Super Gość
    Poziom 2  

and_rog napisał:
    Poza tym, styk 2S2 powinien mieć oznaczenie 2S1 (zakładając, że 2S1 startuje silnik M2).
    Styk 1S2 powinien mieć oznaczenie 1S1.

hmm, ja założyłem wykorzystanie po jeszcze jednym styku pomocniczym w obu stycznikach, co w sumie jest bezsensowne, ale rozumiem, że też mógłbym w ten sposób zrealizować?

Na poprawionym schemacie, rozumiem że wykorzystuję styki 1S1 i 2S1 jako podtrzymujące zasilanie oraz realizujące dodatkowe zadanie w postaci owych blokad?

Dziękuję za odpowiedź ;)

0
  • #4 28 Lis 2017 10:50
    and_rog
    Poziom 21  

Stycznik 1S to 1S1, a 2S to 2S1. Styki np. 1S1 powiązane są z stycznikiem 1S1.
    Silników nie zabezpiecza się bezpiecznikami topikowymi.

0
  • #5 28 Lis 2017 22:15
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Super Gość napisał:
    Na poprawionym schemacie, rozumiem że wykorzystuję styki 1S1 i 2S1 jako podtrzymujące zasilanie oraz realizujące dodatkowe zadanie w postaci owych blokad?

Błędne wykonanie blokady 1S1 . Oraz nieprawidłowe wykorzystanie styków 1S1 i 2S2 mają być .
    1S1/2S1 - blokada.
    1S3/2S3-jako podtrzymanie.

0
  Szukaj w 5mln produktów