Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słup elektryczny przed oknem budynku mieszkalnego

saramon 16 Gru 2017 11:09 300 12
  • #1 16 Gru 2017 11:09
    saramon
    Poziom 3  

Witam, podobne tematy umiejscowienia słupów elektrycznych na działkach budowlanych były przerabiane na forum, ale mój problem jest trochę inny.
    Mianowicie słup elektryczny znajduje się od lat na prywatnym terenie, jest to stary drewniany słup, który kwalifikuje się już do wymiany - chciałbym uniknąć postawienia nowego słupa w tym samym miejscu. Głównym problemem jest to, że słup znajduje się około metr od budynku mieszkalnego, otwierając okno i wychylając się mogę dotknąć tego słupa.

Moje pytanie brzmi czy taki słup nie powinien stać w określonej odległości od budynku mieszkalnego? Obecna odległość jest z pewnością zbyt mała a natężenie prądu prawdopodobnie jest wyższe od 1kV.

Dodam, że jeszcze nie wiem kto wyraził zgodę na postawienie słupa, ale stało się to bardzo dawno temu i ta osoba już nie żyje. Czy na postawienie nowego słupa w tym samym miejscu nie będzie potrzebna nowa zgoda?

0 12
  • #2 16 Gru 2017 11:35
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Przepisy nigdy nie pozwalały na postawienie słupa energrtycznego w takiej odleglosci od domu. Prawdopodobnie ten slup postawiony zostal przed budową domu, a urzednicy wydając pozwolenie albo tego nie sprawdzili albo nie zostal on naniesiony w tamtych czasach na mapy geodezyjne.

0
  • #3 16 Gru 2017 11:37
    saramon
    Poziom 3  

Słup został postawiony już po tym jak stał budynek, zgodę musiała wyrazić prababcia/pradziadek lub ktoś kto mieszkał w tym domu wcześniej. W każdym razie moi rodzice pamiętają postawienia tego słupa, jeszcze nie znam wszystkich szczegółów odnośnie map itp.

0
  • #4 16 Gru 2017 11:40
    stanislaw1954
    Poziom 41  

saramon napisał:
    natężenie prądu prawdopodobnie jest wyższe od 1kV.
    Pewnie chodzi Ci, o napięcie, które wyraża się w V (wolt), a najbardziej prawdopodobnie, że jest to słup, z którego jest zasilany Twój budynek. Wtedy jest tam napięcie 400/230 V

0
  • #5 16 Gru 2017 11:49
    saramon
    Poziom 3  

stanislaw1954 napisał:
    najbardziej prawdopodobnie, że jest to słup, z którego jest zasilany Twój budynek. Wtedy jest tam napięcie 400/230 V

Zgadza się, jest to słup od którego zasilany jest mój dom, nie wiem jakie dokładnie ma napięcie. Szukając informacji w internecie trafiłem na stronę na której ktoś opisał przepisy mówiące o słupach o niskim napięciu do "1kV", które można stawiać w odległości 1m od budynków z dachem skośnym. Nie znam się na nazewnictwie i napięciach, ale myślę, że ten słup ma o wiele wyższe napięcie, a stoi dosłownie 10cm od rynny na dachu.

0
  • #6 16 Gru 2017 11:57
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Napisałem wyraźnie,że jeśli z tego słupa masz zasilanie, to może to być tylko napięcie 400 V.

saramon napisał:
    a stoi dosłownie 10cm od rynny na dachu.
    Być może kiedyś dach miał inny kształt i odległość 1m była zachowana.

0
  • #7 16 Gru 2017 12:02
    saramon
    Poziom 3  

stanislaw1954 napisał:

Jest to niemożliwe, mam nawet stare zdjęcia tego budynku na których nie ma tego słupa.

0
  • #8 16 Gru 2017 12:49
    stanislaw1954
    Poziom 41  

saramon napisał:
    stanislaw1954 napisał:

Jest to niemożliwe, mam nawet stare zdjęcia tego budynku na których nie ma tego słupa.
    W takim razie zastanawiam się, dlaczego kilkadziesiąt (?) lat temu nikt nie protestował przy stawianiu słupa, a teraz przeszkadza.
    Gdyby był to słup końcowy, to można zgłosić do ZE, że mi przeszkadza i chcę likwidacji, ale może się to wiązać np. z odcięciem budynku od zasilania. Jeśli tego chcesz?
    Jeśli jestto słup przelotowy, do kolejnych budynków, to raczej nie ma możliwości przestawienia, nawet w przypadku wymiany słupa, chyba, że wzdłuż trasy(linii).

0
  • #9 16 Gru 2017 12:57
    saramon
    Poziom 3  

stanislaw1954 napisał:
    W takim razie zastanawiam się, dlaczego kilkadziesiąt (?) lat temu nikt nie protestował przy stawianiu słupa, a teraz przeszkadza.
    Gdyby był to słup końcowy, to można zgłosić do ZE, że mi przeszkadza i chcę likwidacji, ale może się to wiązać np. z odcięciem budynku od zasilania. Jeśli tego chcesz?
    Jeśli jestto słup przelotowy, do kolejnych budynków, to raczej nie ma możliwości przestawienia, nawet w przypadku wymiany słupa, chyba, że wzdłuż trasy(linii).

Nikt nie protestował ponieważ jest to dom po dziadkach ludzie starszej daty nie zwracali na to uwagi, a ja też nie miałem nic do powiedzenia. Czasy się zmieniły, dziadkowie zmarli i posiadanie słupa pod samym oknem nie jest mi na rękę. Już nawet nie chodzi o samo umiejscowienie słupa na prywatnej działce, bo jest jeszcze drugi słup oddalony od budynku, który nie przeszkadza mi. Chodzi o zbyt bliskie umiejscowienie tego słupa, jest zwyczajnie niebezpiecznie blisko domu.

Jest to słup przelotowy i za nim są kolejne słupy. Słup (moim zdaniem) można postawić 5 metrów dalej na poboczu drogi asfaltowej (która nie ma dużego natężenia ruchu, jest to droga dojazdowa do budynków mieszkalnych).

0
  • #10 16 Gru 2017 13:55
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Cóż więcej można doradzić odwiedziny w ZE, rozmowa, lub pismo w sprawie przestawienia słupa. Jeśli w/g ZE słup, bliskość przewodów, stanowi zagrożenie, to można oczekiwać przestawienia, w inne miejsce, a jak uznają, że to tylko Twój wymysł ( choćby na poprawienie wyglądu działki), to odpowiedź będzie odmowna. Wtedy, pozostaje chyba tylko sąd.

0
  • #11 16 Gru 2017 14:14
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

A ja bym chciał zobaczyć zdjęcie tego słupa. Być może postawiony był w czasach elektryfikacji gdzie nikt nikogo nie pytał o zgode a odmowa postawienia słupa równała się uznania za wroga ojczyzny z surowymi konsenkwencjami.

0
  • #12 16 Gru 2017 16:08
    saramon
    Poziom 3  

Pan.Kropa napisał:
    A ja bym chciał zobaczyć zdjęcie tego słupa. Być może postawiony był w czasach elektryfikacji gdzie nikt nikogo nie pytał o zgode a odmowa postawienia słupa równała się uznania za wroga ojczyzny z surowymi konsenkwencjami.

Tak wygląda od środka:
    Słup elektryczny przed oknem budynku mieszkalnego

0
  • #13 16 Gru 2017 16:19
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Od środka, niestety nie da się ocenić, czy to jest przy dachu, ścianie itp.

0