Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei P8 Lite L-21 - Telefon nie włącza się.

21 Gru 2017 20:37 4146 9
  • Poziom 12  
    Witam, mam problem z nie włączającym się telefonem Huawei P8 Lite ALE-L21. Ogólnie telefon działał tylko przy większym podświetleniu zaczynał migać LCD i telefon pobierał ponad 1A. Grzał się układ U2001 więc postanowiłem
    go wymienić , niestety nie zauważyłem że podczas wymiany zrobiłem zwarcie cewki z masą. Teraz telefon nie włącza się, po podłączeniu do komputera też nic nie działa. Zauważyłem że na C302 mam tylko 1V a powinno być
    2,5V i po włączeniu power na cewkach L300, L301, L302, L304 brak napięć Buck. Czyżby U301 był do wymiany?Huawei P8 Lite L-21 - Telefon nie włącza się.Huawei P8 Lite L-21 - Telefon nie włącza się.Huawei P8 Lite L-21 - Telefon nie włącza się.Huawei P8 Lite L-21 - Telefon nie włącza się.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    Napięcie VPH jest? Podłącz samą płytę pod usb (bez baterii) i wtedy zmierz napięcie na buck'ach. Najlepiej oscyloskopem, żeby zobaczyć czy nie masz zwarcia na którejś linii. Sprawdź też, czy oscylator (X402) pracuje.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    W jaki sposób sprawdzałeś te napięcia? Miernikiem, czy oscyloskopem? Na oscyloskopie możesz zobaczyć, czy U301 próbuje wystartować (chwilowy pik napięcia na wyjściach).
    Prosiłem, abyś sprawdził czy oscylator pracuje, żeby upewnić się, czy U301 działa.
    Zwarcie cewki L2002 do masy nie ma prawa ubić u301.
    Gdy tak teraz myślę, to najprawdopodobniej podczas wymiany U2001 grzałeś za mocno i wyszły kulki spod U301, albo zrobiło się pod nim zwarcie. Ale bez odpowiednich pomiarów to tylko gdybanie.
  • Poziom 12  
    Miernikiem, nie mam oscyloskopu.U 2001 był przyklejony i pewnie Twoja teoria uszkodzonych kulek jest prawdziwa.Chociaż robiłem to ostrożnie.

Dodano po 4 [godziny] 24 [minuty]:

Maxymalna temperatura grzania jaką użyłem to 340 stopni.Gdy telefon podłączony pod zasilacz nie pokazuje zwarcia.
  • Poziom 16  
    Zwarcie na zasilaczu pokaże Ci się tylko, gdy będzie ono na VBAT lub VPH. Natomiast zwarcie za U301 będzie charakteryzowało się tym, że napięcie na wyjściach tego układu będzie się pojawiało na krótki okres czasu (czas ten zależy od tego na której linii jest zwarcie, ponieważ wszystkie wyjścia startują po kolei, a nie wszystkie naraz). PMU po wykryciu zwarcia na którejś linii resetuje się i próbuje wystartować ponownie.

W tym przypadku temperatura grzania ma najmniejszy wpływ. Bardziej liczy się czas grzania, bo im dłużej grzejesz, tym temperatura bardziej rozchodzi się po płycie, co w przypadku, gdy w pobliżu są inne elementy klejone, to powoduje to wypychanie kulek spod układu przez klej.

Ja do wymiany tego elementu ustawiam 450 stopni, ale grzeję bardzo krótko. Nie zdarzyło mi się jeszcze uszkodzić w ten sposób u301.

Jeżeli zdecydujesz się na wymianę U301 (zgaduję, że raczej nie posiadasz sprzętu do reballingu), tu musisz bardzo uważać, bo przy jego wymianie można ubić procesor.
  • Poziom 12  
    Dzięki za wyjaśnienie mojego problemu.
    Płyta przeznaczona na części. Raczej nie podejmę się wymiany U301, nie mam takiego sprzętu. Mam jeszcze jedną płytę która resetuje się cały czas. Płyta po zalaniu, oczywiście wyczyszczona.Nie ma zwarcia na VBAT i VPH.Czyli reset związany też może być ze zwarciem za układem U301? Za pomocą miernika wykryje która linia PMU ma zwarcie?
  • Poziom 16  
    Tak, wykryjesz. Oczywiście, jeżeli nie jest to obniżona rezystancja, tylko zwarcie. Ustaw miernik na sprawdzanie ciągłości obwodu i sprawdź po kolei każde wyjście z U301. Trochę Ci to zajmie, bo musisz sprawdzić wszystkie BUCK'i i LDO, a trochę ich jest.
  • Poziom 12  
    Zauważyłem że na L302 mam tylko przez chwile napięcie potem znika. Buck1, buck3 i buck4 w normie. Po podpięciu zasilacza pobór prądu wynosi 0,05A i po kilku sekundach znika. Na cewce L203 mam 3,66Va powinno być 3,8-4,2V.Mam uszkodzone U301 czy U201? Podpowie ktoś?