Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica izolowana na NE555

mariomario 12 Sty 2018 22:30 453 1
  • #1 12 Sty 2018 22:30
    mariomario
    Poziom 18  

Witam,

potrzebuję przenieść napięcie z 10V DC do 10V DC z separacją galwaniczną.

Założenia:
    - warunek konieczny: izolacja galwaniczna (przetwornica izolowana)
    - prąd jaki potrzebuję na wyjściu przetwornicy <50mA
    - stabilizacja napięcia na wyjściu nie musi być "super stabilna", napięcie może pływać spokojnie w zakresie +/- 2V (bo i tak napięcie te będzie iść bezpośrednio na stabilizator liniowy/przetwornicę step-down)

Znalazłem poniższy poglądowy schemat, który myślę, że powinien się sprawdzić po lekkiej modyfikacji transformatora 1:1 lub 1:2
    Przetwornica izolowana na NE555

Pytanie - czy ten powyższy układ da się tak przerobić aby spełnił powyższe założenia? (nie budowałem nigdy przetwornicy flyback). Lub jakiś inny układ który spełni powyższe założenia.

Do powyższego dodam, że buduję "sztuczne obciążenie zasilane tylko i wyłącznie ze źródła które będę obciążał bez dodatkowych zewnętrznych zasilaczy" (aktualnie faza projektowa oraz testów poszczególnych "bloków") sztuczne obciążenie ma działać w zakresie od 2.5 do 25V , zaś do zasilania poszczególnych "bloków" urządzenia potrzebuję:
    • 5.0V dla <40mA (zasilanie uC/wyświetlaczaOLED/jednego z opampów R2R)
    • 5.6V dla <10mA (zasilanie drugiego opampa R2R sterującego MOSFET'em)
    • 10.0V (zasilanie wentylatora załączanego po przekroczeniu zadanej mocy, te napięcie 10V będę pobierać przed przetwornicą opisaną w temacie)

Na pytania dlaczego aż tak kombinuję z tyloma przetwornicami odpowiadam: -nie znalazłem przetwornicy step-up/down działającej w zakresie 2.5 - 25V będącej w pełni izolowanej dającej na wyjściu np. 12V dla ok <200mA. A o straty energii na każdym stopniu podnoszenia/obniżania napięcia się nie martwię bo to wszystko będzie i tak na bierząco mierzone i uwzględniane w wyniku końcowym (np. jednej z funkcji tego sztucznego obciążenia - pomiarze pojemności akumulatora). I tak wiem - można dodać zasilacz do sztucznego obciążenia i wyeliminować wszystkie te problemy, ale nie chcę zasilacza.

0 1
  • SterControl
  • #2 13 Sty 2018 00:05
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nie rozumiem po co ci te izolacje galwaniczne, kiedy całe urządzenie zasilasz z jednego źródła.

0