Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Siemens HB84K552 - Bateryjne podtrzymanie zegarka - Jak podłączyć?

mateo-salvadore 07 Feb 2018 17:22 1389 9
 • #1
  mateo-salvadore
  Level 14  
  Panie i Panowie,

  Posiadam piekarnik z mikrofalówką Siemens HB84K552. Urządzenie nie tanie a niemieckim inżynierom nie przyszło do głowy, że raz na jakiś czas może nastąpić przerwa w zasilaniu - zwłaszcza w domu elektryka/elektronika-amatora, gdzie różnicówka wyskakuje kilka razy w miesiącu. W związku z tym niemieckim zaufaniem w stabilność dostarczanej energii elektrycznej zegar piekarnika 'zeruje' się nawet po krótkiej przerwie, a dzięki niemieckiej solidności - urządzenie nie pozwala z siebie skorzystać dopóki tego zegara się jakkolwiek nie nastawi.

  Remedium na ten kłopot byłoby bateryjne podtrzymanie zegara - w najprostszym wydaniu może on cały czas 'świecić' i pokazywać czas, w bardziej złożonym wyłącznie zapewnić ciągłość działania, by po powrocie wskazania czasu były 'kontynuowane' - tu jest mi bez różnicy jak to zadziała.

  Kłopot mam jednak z określeniem gdzie to napięcie podać... rozebrałem piekarnik, dostałem się do bebechów, ale nie zlokalizowałem żadnego układu czasu. Wykonałem sporo pomiarów i testów i przyłożenie napięcia (max 4,5V - nie ryzykowałem więcej nie będąc pewnym, choć pojawia się tam i 9V) do płytki z zegarem i sterowaniem (napięcia wahają się pomiędzy 3-9V w zależności od punktu pomiaru) nie podtrzymywały zegara.

  Czy może ktoś już robił podtrzymanie do Siemensowego piekarnika (podobny model), lub ma ogólnie doświadczenie z podobnym projektem? A może ktoś z Was jest w stanie pomóc mi zlokalizować punkt do, którego trzeba przyłożyć napięcie na podstawie poniższych zdjęć?

  Płyta zasilająca z której wtyczką z pomarańczowymi kablami dochodzi napięcie do płytki z zegarem oraz ta sama płytka z innego ujęcia...
  Siemens HB84K552 - Bateryjne podtrzymanie zegarka - Jak podłączyć? Siemens HB84K552 - Bateryjne podtrzymanie zegarka - Jak podłączyć?
  Płytka z zegarem (napięcie dociera pomarańczowymi kablami) - pomiędzy skrajnymi napięcie stałe to ok 9V, środkowymi 3V, pomiędzy środkowymi a skrajnymi 3-5V:
  Siemens HB84K552 - Bateryjne podtrzymanie zegarka - Jak podłączyć?Siemens HB84K552 - Bateryjne podtrzymanie zegarka - Jak podłączyć?Siemens HB84K552 - Bateryjne podtrzymanie zegarka - Jak podłączyć?
  Zdjęcia są w wysokiej rozdzielczości, na powiększeniach wyraźnie widać opisy układów. Najmniej wyraźny mały scalak w prawym górnym rogu, na lewo od pomarańczowego kondensatora, to stabilizator napięcia. Płytka z zegarem jest wspólna dla wyświetlacza i przycisków sterowania.

  Będę wdzięczny za wszelkie pomysły.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  stiff12
  Level 22  
  Coś mi się zdaje, że lubisz kombinować. U mnie raz na rok może się coś zdarzyć z wyłączeniem prądu, ale może u Ciebie jest inaczej?
  Moje zdaniem nie upieraj się przy tym podtrzymaniem, bo możesz długo już nie nacieszyć się tym "nie tanim urządzeniem".
 • #3
  mateo-salvadore
  Level 14  
  No tak - cała elektroda... "Ale po co?", "A czemu tak?", "idź do serwisu", "poszukaj w google" itd...

  Gdybym się upierał, to bym nie pytał, tylko kombinował do skutku - trafienia albo spalenia sterownika piekarnika. Ale w końcu forum jest po to, by pytać elektroników, osób doświadczonych, lub przynajmniej tych, którzy mogą jakkolwiek pomóc w sprawie.

  Póki co, upierałbym się jednak przy tym, by odpowiedzi zawierały choćby minimum merytorycznych informacji.

  1# Edit:
  W google wystarczy wpisać: "podtrzymanie zegara piekarnika" i można łatwo znaleźć temat bardzo ogólnie opisujący właśnie taki projekt - zatem nie jestem odosobniony w swoich potrzebach. Szkoda, że ciężko znaleźć jakiekolwiek konkretne i przydatne informacje...
 • IGE-XAO
 • #4
  Loker
  Level 39  
  W żaden sposób tego nie zrobisz - chyba że potrafisz przeprogramować mikrokontroler.

  RTC jest zaimplementowany software'owe wewnątrz procesora. Podtrzymanie zasilania procesora nic nie da - w przypadku zaniku zasilania (brak sygnału 50Hz) urządzenie ma się zresetować - i nie jest to lenistwo niemieckich inżynierów tylko ważny wymóg bezpieczeństwa. Okienko resetu ustalane jest różnie - zwykle urządzenie ma utrzymać ustawienia przy zaniku nie krótszym niż 1s i zresetować się najpóźniej po upływie 10s od zaniku zasilania.

  Możesz oczywiście podać sygnał z generatora 50Hz (jeśli wiesz gdzie), podtrzymać zasilanie procesora (jeśli wiesz jak) i odciąć od procesora wszystkie obciążenia żeby nie obciążać niepotrzebnie baterii (jeśli wiesz, które).
 • #5
  mateo-salvadore
  Level 14  
  To trochę tłumaczy, dzięki. Rzeczywiście pamięć zegara to ok 10s i obawiałem się tego, że "taktowaniem" zegara jest właśnie sieć energetyczna...co jednak nasuwa pytania o dokładność tego rozwiązania. Miałem cichą nadzieję, że prąd stały dostarczany do płytki z wyświetlaczem to 'jedyny prąd' potrzebny zegarowi.

  Nie rozumiem natomiast dlaczego jest to wymóg bezpieczeństwa? Co by się stało, gdyby zegar był taktowany zewnętrznym rezonatorem i posiadał podtrzymanie?
 • #6
  Loker
  Level 39  
  Bywa różnie - czasem taktowanie RTC brane jest z częstotliwości sieci, czasem z kwarca podłączonego do mikrokontrolera - sygnał 50Hz używany jest wtedy do wykrycia braku zasilania (i synchronizacji sterowania triakami, ale nie w tym przypadku - tu raczej nie ma triaków).

  A czemu wymóg bezpieczeństwa? Wyobraź sobie, że włączasz piekarnik żeby odgrzać obiad. Nagle wyłączają prąd, Ty wkurzony idziesz na miasto na pizze albo głodny kładziesz się spać ;) Po czym nagle prąd zostaje przywrócony, urządzenie pamięta ustawienia, włącza grzanie pod Twoją nieobecność... O pożar nietrudno.

  Inną kwestią jest blokada piekarnika do czasu gdy ustawisz zegar - rozwiązanie spotykane najczęściej wtedy gdy regulacja mocy jest mechaniczna (pokrętła) - typowe piekarniki z tak zwanym "timerem". Zasilanie grzałek piekarnika podłączone jest przez przekaźnik o stykach normalnie zwartych. Po resecie urządzenia na przekaźnik podawane jest zasilanie, dzięki czemu elementy grzejne nie są zasilane. Przekaźnik jest otwarty do czasu świadomej reakcji użytkownika (np. ustawienie zegara) - dzięki czemu nawet jeśli pokrętła ustawione są na grzanie, to zasilanie na nie podawane jest dopiero w Twojej obecności - jesteś w stanie zauważyć to i wyłączyć piekarnik.

  Oczywiście można zaimplementować RTC podtrzymywany bateryjnie pozostawiając odpowiednie procedury bezpieczeństwa - tylko po co? Zaniki zasilania zdarzają się rzadko - a przynajmniej tak powinno być ;) Poza tym podtrzymanie bateryjne sprawia same kłopoty - no i kosztuje ekstra. Tego typu funkcjonalność obecna jest w sprzęcie z wyższej półki.

  Jako ciekawostka - jeśli widziałeś kiedyś stare timery piekarników - te z wyświetlaczem VFD (szczególnie niemieckie) to mogłeś dopatrzyć się na wyświetlaczu nieaktywnej ikonki w kształcie anteny. Dawno, dawno temu tego typu urządzenia miały moduł DCF77 - czas aktualizował się automatycznie.
 • #7
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Najprostsze rozwiązanie-zaproś elektryka aby przerobił u ciebie rozdzielnie i zamontował osobny obwód - niech zamontuje osobny bezpiecznik róźnicowoprądowy i nadmiarowoprądowy dla piekarnika wtedy pozbędziesz się problemu.Pozdrawiam
 • #8
  mateo-salvadore
  Level 14  
  Sterowanie jest w całości cyfrowe - nie ma elementów mechanicznych z wyłączeniem wewnętrznych przekaźników (jest ich tam całkiem sporo) i krańcówek otwarcia drzwiczek. Pokrętła nie są mechaniczne (kręcą się w kółko, ale są w budowie i nie widać, czy to enkodery, potencjometry, czy jakieś inne pokrętła pozycyjne).

  Sam piekarnik ma sporo zabezpieczeń - choćby programowo ustawiane zachowanie po otwarciu drzwiczek (zawsze wstrzyma pracę, ale może ją kontynuować automatycznie po ich zamknięciu, lub wymagać wciśnięcia przycisku), sam model ma już parę lat, ale zdecydowanie nie był a najniższej półki, toteż można by oczekiwać, że po zaniku zasilania sprzęt będzie wiedział co robić (w najbardziej 'analogowym' wydaniu wystarczyłby dodatkowy przekaźnik w celu wykrycia utraty zasilania).

  "Ekran" wygląda na ciekłokrystaliczny, ale nie upieram się - nie przyjrzałem się mu nadto dokładnie.

  No nic - schematów płytek znaleźć się nie da, Ty też mnie nie pocieszyłeś, więc chyba odpuszczę... kusi mnie próba z napięciem 9V - jedyna przeze mnie pominięta, ale jednocześnie chciałbym uniknąć konieczności zakładania tematu "Piekarnik Siemens - uszkodzona płyta z zegarkiem" ;)

  Dodatkowy obwód nie wchodzi w grę - rozkucie pół chałupy dla podtrzymania zegarka byłoby z lekka nierozsądne. Dodatkowa różnicówka dla obwodów kuchni to zasadniczo również nie jest to co chciałem osiągnąć...
 • #9
  stiff12
  Level 22  
  No nic - schematów płytek znaleźć się nie da, Ty też mnie nie pocieszyłeś, więc chyba odpuszczę... kusi mnie próba z napięciem 9V - jedyna przeze mnie pominięta, ale jednocześnie chciałbym uniknąć konieczności zakładania tematu "Piekarnik Siemens - uszkodzona płyta z zegarkiem" ;)
  mateo-salvadore wrote:
  Dodatkowy obwód nie wchodzi w grę - rozkucie pół chałupy dla podtrzymania zegarka byłoby z lekka nierozsądne.

  Jak napisałem na początku, a nauczyli mnie moderatorzy pisz krótko i na temat, (a potrafią ugryźć) to się może skończyć pożarem jak we wsi Biskupice.
  Nikt tego nie chce!
 • #10
  mateo-salvadore
  Level 14  
  Wymyśliłem rozwiązanie problemu oparte o UPS.

  Mianowicie piekarnik będzie miał dwie wtyczki - jedną, oryginalną, wpiętą do UPSa, drugą podłączoną do przekaźnika wpiętego w obwód krańcówek odpowiedzialnych za sygnał otwartych drzwiczek, wpiętą do zasilania zasadniczego.

  Działać to będzie, jak się domyślacie, tak, że urządzenie będzie przez cały czas zasilane przez UPS, który podtrzyma jego działanie, natomiast po zaniku napięcia otworzy się obwód otwartych drzwiczek co przerwie proces pieczenia/pracy mikrofalówki jednocześnie zabezpieczając UPS przed szybkim rozładowaniem przy jednoczesnym podtrzymaniu zasilania całej elektroniki, w tym zegarka.