Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Bosch WAS 28743 PL/01 - błąd F57 nie działa silnik

08 Lut 2018 00:33 2724 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam problem z pralką jak w temacie. Podczas prania zapewne tuż przy samym końcu gdyż pranie było wypłukane wyświetlił się kod F57 i sygnał dźwiękowy, bęben zatrzymał się i drzwi nie można było otworzyć w sposób normalny, a awaryjnie udało się jednak. Teraz pralka za każdym razem zachowuję się identycznie na każdym programie po zamknięciu drzwi zamek działa poprawnie blokuje się po czym uruchamia się pompa wody i sygnał alarmowy wraz z kodem F57. Otwarcie drzwi działa tylko awaryjnie.

Wyczytałem, że ten kod może oznaczać uszkodzenie obwodu silnika. Czy można jakoś silnik sprawdzić? Wymontowałem moduł silnika i po dokładnym obejrzeniu nie widać uszkodzeń, połączenia złącz też są ok. W załączeniu zdjęcia modułu ze zdemontowanym radiatorem. Proszę ewentualnie o jakieś sugestie. Z góry dziękuję
    Pralka Bosch WAS 28743 PL/01 - błąd F57 nie działa silnik Pralka Bosch WAS 28743 PL/01 - błąd F57 nie działa silnik
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 27  
    Wymontuj i sprawdź silnik.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Ok. Jak to zrobić samemu?
  • Poziom 27  
    Wymontować silnik z pralki i skontrolować:
    - szczotki czy nie są za krótkie i czy przypadkiem lice już nie jadą po komutatorze
    - czy łożyska nie mają wyczuwalnych luzów ( raczej nie powinno ich być
    - czy uzwojenie czujnika prędkości i kierunku obrotów nie ma przerwy

Aj ! Faktycznie gapa ze mnie ! To nie jest silnik komutatorowy, powinienem to zauważyć po wyprowadzeniach ze sterownika.
  • Poziom 28  
    Oj chyba ten silnik nie ma szczotek, ale może się mylę.
  • Poziom 10  
    Dokładnie silnik jest bezszczotkowy i ma 3 złącza.
  • Poziom 28  
    po czym uruchamia się pompa wody i sygnał alarmowy wraz z kodem F57

Może tu jest odpowiedź, sprawdź pompę odpływu brudnej wody nie tylko pod kątem zablokowania ale też ciągłość uzwojenia, można też dać jej bezpośrednio zasilanie z zewnątrz. Przy okazji też sprawdź multimetrem co on pokazuje na tych trzech konektorach silnika w różnych konfiguracjach, może trzeba będzie spróbować bezpośrednio dać mu zasilanie. Mając moduł na stole już sprawdź też czy styki przekaźnika nie są zwarte.

Moderowany przez mrhari:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 27  
    No i udało mi się znaleźć - niestety błąd F57 to uszkodzenie falownika.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Przecież na tych nogach dużego układu jak byk widać zimne luty układ do przelutowania i może będzie działać .
  • Poziom 27  
    Mam do właściciela pralki prośbę - możesz dla zaspokojenia ciekawości wrzucić tutaj parę zdjęć silnika tej pralki ?
  • Moderator AGD
    wiesiekmisiek napisał:
    Przy okazji też sprawdź multimetrem co on pokazuje na tych trzech konektorach silnika w różnych konfiguracjach, może trzeba będzie spróbować bezpośrednio dać mu zasilanie.

Kolego - nie wprowadzaj ludzi w błąd! Nawet nie masz pojęcia o czym piszesz. Ten silnik jest zasilany 3-ma fazami z modułu falownika a każde "danie mu zasilania" tylko źle się skończy dla autora tematu!
    h jaworski napisał:
    Przecież na tych nogach dużego układu jak byk widać zimne luty układ do przelutowania i może będzie działać .

Tu jest konkretna odpowiedź i autor to powinien zrobić .
  • Poziom 10  
    Uszkodzony moduł silnika pralki, wymiana na nowy.