Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe cewki

16 Sie 2005 09:52 2261 17
  • Poziom 13  
    Witam
    Mam chemat nadajnika zdalnego sterowania na pasmo 35MHz
    Do jego wykonania potrzebuję zastosować nietypowe (według mnie) cewki
    Code:

L1 zastosowano fabryczną cewkę 7x7 506 z której wymontowano kondensator. Mozna tez wykonać samodzielnie wykorzystaująć karkas i rdzeń cewki 7x7 serii 500.Uzwojenie pierwotne (kolektorowe) DNE 0,1 mm 8 zwojów a wtórne 2 zwoje DNE 0,1mm
    Należy zwrócić uwagę aby początki uzwojeń były po przekątnej cewki.

L4 powietrzna DNE 0,3-0,4mm na trzpieniu fi 4mm należy nawinąc 8 zwojów jeden obok drugiego

L5 nawiną cna rdzeniu walcowym gwintowanym o długości 8-10 mm wyjętym z cewki 12x12 serii 400, na rdzeniu nawija się 10 zwojów DNE 0,3-0,4mm w rowkach gwintu

o ile cewki L4 i L5 są niezbyt skomplikowane to L1 nigdzie nie mogę jej dostać tak samo jak samego karkasu z rdzeniem bo nigdzie nie maja cewek serii 500

pomóżcie skat mógbym wymontować taką
  • flexghzflexghz
  • Poziom 12  
    Cewka 7x7 506 jest cewka obwodów wejściowych fal krótkich stosowana w polskich odbiornikach radiowych z lat 80tych. Można zastosowac dowolną cewke zachowujac indukcyjność uzwojenia 0.61µH (dla większej ilości zwoi) oraz przekladnię.
  • Poziom 13  
    A ten kondensator w torze anteny C7 47nF też budzi moje podejrzenia, wg mnie ma dużo za dużą wartość jak na 35 MHz
  • Poziom 17  
    Z serii 500 dost epne są cewki 514, w zasadzie w każdym sklepie, który oferuje filtry 7x7. Cewka 514 ma indukcyjność około 0,7uH więc śmiało możesz próbować znaleźć 514 i ją zastosować, lub nawet przewinąć. %14 ma 11 zwojów i dwa sprzęgające. Ważne w tym układzie jest, żeby uzwojenia w układzie były podłączone "odwrotnie". Bez tego nie będzie Ci działał generator. Wtedy można spróbować zamienić miejscami wyprowadzenia uzwojenia wtórnego i powinno ruszyć. Kondensator w obwodzie anteny (47nF) jest prawidłowy.
  • Poziom 13  
    A czy mógłby mi ktoś poradzić czy dałoby rade w łatwy sposób przerobić ten nadajnik na 40MHz (35 ustawa przewidziała tylko dla lotników) jak co to moge też wrzucuć schemat odbiornika
  • flexghzflexghz
  • Poziom 17  
    Spróbuj zmienić kondensator C3 na 51pF i zastosować kwarc 40MHz. Powinno ruszyć. Zmieny niewielkie, więc można poekspetymentować. Myślę,, że zadziała, ale głowy nie dam sobie uciąć.
  • Poziom 43  
    A jak to przerobić na 27MHz?
    Jest w PE napisane jak przerobić odbiornik do tego na 35MHz, ale jak przerobić nadajnik na 27 to nie.
    I nie napisali jakie cewki trzeba zastosowac w miejsce filtrów F1 i F3 w odbiorniku.
    Pomocy!!!
  • Poziom 43  
    Wielkie dzięki za te artykuly!
    Ale nie rozwiązay one moich problemów.
    Dalej nie wiem co z cewkami F3 i F1

Dodano po 5 [minuty]:

Mam też problem z nadajnikiem.
    Po wielu problemach z samodzielnym nawinięciem cewki kupiem sobie gotową.
    Ale jest ona bez kondensatora, ekranu i co gorsza bez takiej ferrytowej osonki.
    Może to nie jest cewka 506???
    Mam do niej dodać osonę ferrytową???
    Czy możę cewka 506 nie powinna jej mieć???
    A jak z cewkami F1 iF3 w odbiorniku? One z osonami czy bez???
  • Poziom 17  
    Witam, kolega uparł sie na budowę tego nadajnika jest on poisany w PE2/96 str.8. Mam pytanie czy kolega posiada ten opis tych cewek??. Cała sprawa to trzeba postarac się o cewki dokładnie opisane przez autora tego projektu i dostosowac sie do jego zaleceń i nie robic zakupów elementów jak nie ma widocznego oznaczenia. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Mam opis tych cewek i nie ma tam żadnej wzmianki o osonach ferrytowych (o kubkach ferrytowych), dlatego pytam.
    A nie mam innego Żróda cewek jak kupno więc musze kupić nawet jak nie ma oznaczeń. Powiedzmy że wierzę na sowo sprzedawcy w sklepie.
    Pomożecie mi teraz?
  • Poziom 17  
    Witam, jeżeli kolega dalaj chce budowac ten nadajnik to polecam dobieranie cewek na TDO. Co do zaufania sprzedającego to niezawze to jest to co chcemy, wiedomo handel. Jeżeli chodzi o osłony ferytowe jezeli nie wspomina autor tego artykułu to oznacza że nie ma tych osłon. Polecam dobranie tych cewek na TDO i mierniku częstotliwości. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Dziękuję!
    Niestety zrobiem nadajnik z kilkoma różnymi cewkami i rezultaty sa takie same.
    Generator wytwarza dosyć duży sygna, ale już na tranzystorem 2SC2078 sygna jest znikomy. To znaczy po wyprostowaniu (dioda AAP153 i 10nF) napięcie wynosi 0,5V.
    Tranzystor wygląda na sprawny.
    Zamiast cewki 5,6uH daem 4,7uH, bo tylko taką miaem pod ręką.
    Kwarc 27MHz a nie 35MHz.
    Wiem że trzeba zmienić wartości elementów, ale nie wiem na jakie.
    Nie odslyajcie mnie proszę do żadnej literatury i nie mówcie że że to wymaga dużej wiedzy, bo ja to wiem. Terminy mnie gonią i muszę uruchomić tą aparaturę niezależnie czy będę rozumial jak ona dziaa czy nie.
    Jak ktoś wie jakie wartości elementów to niech napisze a będę bardzo wdzięczny!
  • Poziom 10  
    Witam,cewka na schemacie L3 jest dławikiem i jej zadaniemjest zablokowanie napięcia wcz. od strony zasilania. cewka L2 trzeba ją dobrać aby napięcie wcz.nie szło do masy ,a sterowało baze tranzystora,w innym przypadku zwiera napięcie wcz do masy.Cewki L4i5 to cewki filrtujące i dopasoujące impedancje wyjścia tranzystora do impedanci anteny

Dodano po 2 [minuty]:

Przy kwarcu 27 MHz należy zwiększyć indukcyjność
    cewek L3
  • Poziom 43  
    Niestety minęły dwa lata a ja nadal nie mam uruchomionego tego nadajnika. Do tego do czego mi był potrzebny musiałem zastosować inny.
    A teraz znowu potrzebuję uruchomić ten z PE 4/1996.

Pozmieniałem niektóre elementy ale nadal napięcie na wyjściu to tylko niecałe 1Vpp.

Generator pracuje. Sondą w.cz. (taką indukcyjną) sprawdziłem. Napięcie z sondy to około 0.5V. (sonda to dwa zwoje drutu nawinięte na średnicy 5mm, dioda AAP153 i kondensator 10nF).

A napięcie wyjściowe mierzę na rezystorze 50Ω za pomocą innej sondy (podwajacz napięcia: dwie AAP153 i dwa 10nF).

Nie wiem kompletnie co zrobić. Od tamtej pory już czaję jak to działa (a raczej jak nie działa) ale nie mogę tego uruchomić.
    Jak mierzę napięcie na bazie T2 tym podwajaczem to mi wskazuje 2.9V, czyli chyba dużo.
    Elementy są takie jak na załączonym schemacie.

Uwaga! żeby uprzedzić ewentualne głupie odpowiedzi od razu mówię że ten podwajacz nie przepuszcza składowej stałej! On podwaja, a więc w zasadzie od razu pokazuje wartość międzyszczytową. Składowa stałą sobie olewa.

Jak to możliwe że taki duży sygnał na bazie T2 nie pozwala na uzyskanie powyżej 1Vpp na wyjściu?
    T2 jest raczej sprawny (sprawdziłem czy są diody od Bazy do Emitera i od Bazy do Kolektora. I są. Napięcie przewodzenia to jakieś 800mV.Tak ma być?).
    T2 sprawdzałem po odłączeniu cewki L2, żeby nie robiła zwarcia.
    T2 wlutowałem jakieś 2mm od płytki. Tak jak kazali w PE (czyli żeby to zrobić bardzo blisko).

Czy ktoś kto zmontował i uruchomił ten nadajnik może mi pomóc? Pytam o praktyczną pomoc. Teoretyczna mi nic nie da. Najlepiej jak ktoś by był na tyle miły że podał by mi jakie części trzeba tam wstawić żeby to działało na 27MHz i jak to ładnie zestroić.

Acha. Mam wszystkie numery PE z opisem tej aparatury.
    I nie zauważam żadnego zrywania drgań podczas kręcenia rdzeniem w cewce L1. Po prostu sygnał wzrasta a potem maleje. Więc ustawiłem na maximum.
  • Poziom 17  
    Sprobuj podac na wejscie CON1 napiecie, tak aby nasycic tranzystor. Moze to cos pomoze. A jesli nie, to sprobujemy z innym tranzystorem. W tym ukladzie powinno zadzialac na prawie kazdym w.cz. sredniej mocy. Pozdrawiam, Marcin
  • Poziom 20  
    Na czas prób zewrzyj emiter z kolektorem T3. Cewki L2 i L3 to typowe dławiczki na ferrycie. Takie 100 mikrohenrów były masowo stosowane w sprzęcie TV w latach 70/80. Powinny być w każdym sklepie. Natomiast cewka L4 wraz z kondensatorami C8 i C9 stanowi filtr typu pi dopasowujący tranzystor do anteny. Ta antena jest z pewnością zbyt krótka i sztucznie "wydłużana" cewką L5. Do pomiarów na sztucznym obciążeniu 50 Ohm zewrzyj L5. Ten układ powinien zadziałać...
  • Poziom 43  
    Ech. Ja wiem jak działa ten układ. Oczywiście zwarłem Emiter z Kolektorem tranzystorowi T3.
    Po co mi dławik 100uH?
    Przecież taki jest dla 35MHz a ja chcę 27MHz. Dlatego wsadziłem 120uH. Ale to chyba nadal za mało. Może wsadzić 150uH?
    Odpalał to ktoś na 27MHz?