Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Moja opinia o g這郾iku STX GDN42-300-8SC

16 Sie 2005 10:20 13636 49
  • VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Miala byc wersja 4ro omowa. W sumie dobrze sie sta這 - jest wersja 8mio omowa, ktora podobno ma Bl na poziomie 15teslometrow - czy jak kto woli N/A. Czy tyle ma? Jest to mo磧iwe, raczej nie k豉mi.

Subwoofer jest wykonany ale oczywi軼ie nie wyko鎍zony - st康 nie daje p鏦i co do DIY.
    Sklejki nie mieli - ca這嗆 wykonana z wi鏎闚ki 18mm.
    Obj皻o嗆 netto to nieca貫 70 litr闚, doliczaj帷 wyt逝mienie mo積a poda 70. BR dostrojony do 40Hz, wyprowadzony tunelem prostok徠nym z przodu. W zamierzeniach konstrukcja przeno郾a, imprezowa.
    Wszystkie 軼ianki maja wzmocnienia w postaci doklejonych i dokr璚onych belek o szeroko軼i 3cm wykonanych z 18mm wi鏎a.

Jak to gra? Zasilane jest poteg - LX1100. G這郾ik to w sumie nieco "udawane" 15cali - ma srednice zewn. kosza = 42cm, a pow. membrany to 726cm kw. - ciut ma這, takie visatonowskie 15 cali :) BSW154II ma 855cm kw. a tylko 392mm 鈔ed.
    Istnia豉 obawa, 瞠 g這郾ik ma wad - podobno przy du篡ch wychyleniach - po wci郾ieciu membrany o jakies 14mm - dolny resor uderza w nadbiegunnik. Tak sie dzieje, ale to w sumie nie przeszkadza - podczas normalnej pracy nie zachodz takie efekty. Generalnie jest to przyzwoity g這郾ik bedacy w stanie spokojnieprzetworzyc 350W - wiecej ju raczej nie. Ma陰 pow. membrany jest "naprawiona" naprawde du篡m liniowym skokiem +-7,5mm. Maksymalnie nale篡 przyj望 okolo +-12mm, nie wi璚ej. Przy przeci捫eniach pieprzn掖 kilkukrotnie (wspomniana wada), ale wyszed bez szwanku - jak zawsze przy STXie... Da貫m mu oko這 400W na 120Hz - no pochodzi 20 minut, magnes ju letni, nak豉dka przeciwpy這wa ciep豉 - bez szwanku. Dlu瞠j nie moglem wytrzyma tego buczenia.

Tego g這郾ika nie mo積a stosowa w wi瘯szych obudowach, ni 100litrow. Najlepiej da w豉郾ie 70 litr闚. Schodzi na wolnym powietrzu do oko這 45Hz efektywnie, w pomieszczeniu daj si odczu dzwi瘯i do 35 Hz jako efektywnie przetwarzane. Wynik przyzwoity.
    Maksymalne natezenia nie powalaj - to wynik parudecybelowej wzgl. symulacji kompresji - ale nie jest 幢e! Mo積a spokojnie stosowa do nag豉郾iania pomieszcze do 35m kw. dla normalnych ludzi, do 15m kw. dla nienormalnych.

Porownanie z BSW154II :

To, co pod LX1100 pokaza BSW154II przesz這 moje oczekiwania! Szok! Wytrzymuje skubaniec do 350W spokojnie, czyli powyzej 100W od podanej znamionowej - za sprawa du瞠go wychylenia maksymalnego, cho liniowe +-5mm nie powala. Pracuje przy +-12mm. Bl na poziomie 18,4Tm to ju co, r騜nica to dwie klasy. Kontrola, zej軼ie, dynamika dwie klasy przewy窺zaj ten model STXa, ale nalezy uwzgledni r騜nice cen - nieca貫 400z dla BSW i 117 zl dla STX. Czy lepiej dac 3 STXy ni jednego BSW? Dla nat篹e tak, dla jako軼i nie.

Aha - jak to w sumie gra? Ot騜 ten STX gra basem do嗆 dobrze "kopi帷ym" - ma貫 podbicie zakresu 50 - 80 Hz sie przydaje. Mo瞠 nieco pude趾owo - ale do嗆 sucho i szybko, dobrze odczuwalny "na przeponie". Gitara basowa bez najni窺zych rejestrow ( w przypadku 6cio strunowych) ale na niez造m poziomie.
  • Poziom 12  
    Witam takze jestem posiadaczem tegoz g這snika w wersji 8 ohm dzieki uzytkownikom tego forum zrobi貫m z niego konstrukcje typu band pass 4th dzielona po 55 litr闚 jak narazie niemam jak sprawdzic co potrafi ale przy mojim wzmacniaczu sanyo nawet daje kopa .
  • Poziom 20  
    Tomaszo napisa:
    "...wersja 8mio omowa, ktora podobno ma Bl na poziomie 15teslometrow - czy jak kto woli N/A. Czy tyle ma? Jest to mo磧iwe..."

je郵i B to indukcja ,a l to d przewodu ni obj皻a,to Bl o鄉ioomowej wersji g這郾ika musi by wi瘯sze(cie雟zy drut na cewk-d逝窺zy 瞠by zachowa wymiar.natomiast uk豉d magnetyczny taki sam.czy dobrze my郵?i czy w takim razie g這郾ik czteroomowy powinien mie silniejszy magnes,瞠by Bl zosta這 na odp.poziomie?mo瞠 troch offtop,ale chcia豚ym,瞠by kto si wypowiedzia.pozdrawiam
  • Poziom 26  
    :zioolass

Wyjasniam...
    Z bardzo dobrymn przybli瞠niem impedancja g這snika nie wp造wa na parametry kolumny g這snikowej. Pod warunkiem 瞠 g這sniki s adekwatne bo zdarza si czasem 瞠 producent nie podchodzi powa積ie.

Oczywiscie wersje adekwatne r騜ni si kilkoma liczbami, w tym BL. Cewka g這snika 8ohm ma cie雟zy drut, wi瘯sz d逝go嗆. Masa oraz wysokosc cewki (xmax) powinny zosta ta same. Aby tak by這 szczelina musi by w篹sza (ro郾ie B) o ok 40%. Sam drut jest 40% cie雟zy o 40% d逝窺zy. (40% wynika z pierwiastka z dw鏂h).

Rzetelni producenci wykonuj g這sniki adekwtne czyli 8 i 4 ohm przy u篡ciu innej sczeliny.

Przyk豉dem jest Eminence, ostatnio w praktyce do進adczy貫m tego w przypadku gdy kto zechcia prze這篡 cewke 4 ohm do g這snika 8 ohm i zrobi這 si bardzo w御ko...

W praktyce wyst 瘼ouj minimalne r霩nice w parametrach i dobry producent mimo wszystko je podaje.
  • Poziom 20  
    eqt
    dzi瘯i za wyja郾ienia,wszystko staram si zapami皻a.jak to wygl康a u stx,daj te same uk.magnetyczne?(czyli ich wersje 4 omy by造by nieco naci庵ane?)wiem,瞠 by豉 jaki czas temu rozmowa o 4/8 om,ale co znale踵 nie mog. czyta貫m,瞠 mniejsza impedancja obci捫enia wzmacniacza to wi瘯sze pr康y "hamuj帷e" g這snik,wi璚 t逝mi帷e rezonanse.jak ta sprawa wygl康a?z g鏎y dzi瘯i za odp.
  • Poziom 26  
    prady chamuj帷e to sobie odpusc.

Tak dla rozgrzewki sobie m霩g po獞iczy貫m:
    Aby zwi瘯iszy 2 razy rezystancj cewki , a jej masa (kt鏇 ma pierwszoplanowy wp造w na moc) pozosta豉 bez zmian, nlezy nawin望 j drutem o 40% d逝篩ym ale o 40% mniejszym przekroju. Cewka b璠zie w闚czas o 19% szersza i o 19% wy窺za , bo przekr鎩 zale篡 od srednicy do kwadratu ( 119% x 199% x 140% = 2 ). Szczelina powinna wi璚 by 19% w篹sza ale i 19% d逝窺za. St康 B pozostaje bez zmian, ale BL czyli B*L ju nie. Cewka jest o 19% g瘰tsza a szczelina o 19% d逝窺za, st康 B*L (liczy si drut w szczelinie) jest (119% x 119% = 140% ) o 40% jest wi瘯sze.
    Wyj徠ek stanowi g這sniki nawijane p豉skim drutem jednowarstwowo. Tu wystarczy zmieni szeroko嗆 p豉skownika i wszystko da si wykonac na tej samej sczelinie.

Poniewa w schematach zast瘼czych mechaniczno - elektrycznych wyst瘼uje czynnik (BL)^2. W rzczywistosci paametry g這snika od strony mechanicznej pozostaj bez zmian.
    W praktyce istniej niewielkie r霩nice ze wzgl璠闚 praktycznych. Je瞠li jednak g這snika ma to samo
    Qts i to samo Xmax, a BL o 40% inne oznacza, 瞠 g這sniki sa adekwatne, wykonane na r霩nych szczelinach.

Ps zamiast m闚 " o 40%" mo積a powiedzie " pierw(2) razy ".
  • Poziom 20  
    ok,dzi瘯i.czyli wynika z tego 瞠 estrad闚ki stx nie s adekwatne[d逝窺za o 0.4 mm cewka 8Ω (24.6 i 25 mm),wy窺ze qts 8Ω( 0.3231 i 0.3742),natomiast Bl wy窺ze jedynie o 30% (11.921 i 15.8531*)] ?

czy z tego wynika這by,瞠 ich czteroomowe wersje s gorsze relatywnie od o鄉ioomowych?pytam z ciekawo軼i g堯wnie.pozdrawiam
    ----------------
    * w nawiasie jako pierwsze dane prod.dot.gdn 38/300/4 ae,jako drugie wersja 8Ω
  • Poziom 19  
    Jak dobrze zauwa篡貫m - czy dla g這郾ika o 鈔ednicy 42cm i mocy 300W, to ta grubo嗆 軼ianki 18mm troszku nie jest za ma豉 ? - moim zdaniem ta grubo嗆 mo瞠 powodowa przy wi瘯szych mocach s造szalne "stukanie", os豉bienie basu.
    Zastosowalem wzmocnienia, wszystko jest elegancko. Popatrz jaka to mala skrzynka - 56 na 45,6 na 44 okolo cm...

Odpowiadam (czy 8mio omowe wersje sa lepsze od 4ro) - wielkiej roznicy nie bedzie w tym wypadku, jednak ja w pierwszej kolejnosci sugerowalbym sie Bl - to jak moc silnika samochodu, potem mozna patrzec na "Qtasy" - jak jest wysokie Bl to i niska calkowita dobroc... Wiadomo, ze im wieksza sila napedowa tym lepiej kontrolowany, szybszy bas - szczegolnie na skraju dolnym pasma.
    Czyli tak, powinny grac ciut lepiej wersje 8mio omowe (wyzszy Bl).

Wlasnie go odsluchuje znowu. No musze powiedziec, ze podoba mi sie jedna rzecz - nie ma moze tzw. "miecha" ale za to glosnik pieknie odtwarza stopke - pieknie kopie, moznaby go wycenic na 2 razy tyle i tez nie bedzie zgrzytow relacji jakosc/cena. Prawda jest, ze to zawieszenie dolne uderza w nadbiegunnik, ale to przy juz naprawde sporych wychyleniach, jakby nie uderzalo to w sumie i tak juz wiecej by mu nie mozna dawac. Mialem obawy, ale powiem szczerze, ze gra przyzwoicie.

Od razu tych, ktorzy chca to podpiac pod TDA7294 itp. zmartwie, ze trzeba miec te 300W, najlepiej 400W - wtedy mozna go w pelni wykorzystac. Po 20 minutach grania nakladka dosc ciepla, ale dostaje swoja znamionowa spokojnie. Wlasnie mi ksiazka spadla z szafki :)

To jest glosnik tylko pod 70 litrow, w 100l netto nie ma co dawac - za mala wytrzymalosc mocowa bedzie, a i tak bas nie zejdzie wiele nizej. Podbicie jest wskazane - ma spora efektywnosc powyzej 45 Hz. Moze czasem pohukuje jednak to naprawde nie jest klopot. W tej cenie chyba nie ma nic lepszego z takimi mozliwosciami... Ciekaw jestem jak w porownaniu wypada wersja estradowa...
  • Poziom 20  
    Ja mam ten g這郾ik ale 4 omowy i si porusza w aucie! Zasialam niestety wzmacholem 170 watowym w RMS ale daje rade. Obudowa 70 litr闚 bass reflex 140mm po otwarciu okna jest s造szalny bass z odleg這sci 50 metr闚 :) schodzi demonicznie :D
  • Poziom 27  
    tomaszo napisa:
    Ciekaw jestem jak w porownaniu wypada wersja estradowa...

te mnie to bardzo ciekawi, bo je瞠li mam p豉ci kilkadziesi徠 z這tych wi璚ej tylko za 豉dniejszy magnes i membranke to nie wiem czy warto. wiadomo 瞠 wersja estradowa lepiej b璠zie sobie radzi z d逝gotrwa造m obci捫eniem, ale jak wypada je郵i chodzi o d德i瘯 i maksymaln moc ??? je瞠li kto robi ju takie testy to bardzo prosz o podzielenie si wra瞠niami.

• Spec od akustyki
    G這郾iki r騜ni si koszem i membran. Z tego co si przyjrza貫m maj taki sam uk豉d magnetyczny i cewk. W zwi您ku z tym raczej temperaturowo niewiele sie zmieni. Estradowy nadrabia innym rodzajem zawieszenia g鏎nego i l瞠jsz membran. Ma wy窺zy rezonans i wi瘯sz sprawno嗆. Tak瞠 niech ka盥y wybiera co mu bardziej potrzebne.
  • Poziom 20  
    estrad闚ka ma chyba wi瘯sz membran (zmierzy貫m,bez zawieszenia 31,7 cm,a powierzchniamembrany podana przez prod. 814 cm^2).wydaje mi si te ,ze aluminiowy kosz jest jednak lepszym rozwi您aniem ni stalowy (sztywniejszy i mniej podatny na odkszta販enia ) deklarowane przez producenta Bl wynosi 15.8537 [Tm] .te bym ch皻nie zrobi por闚nanie,najp騜niej na zlocie;)

• Spec od akustyki
    Na jakim zlocie?? Ja nic nie wiem. A mam zamiar kupic 4 estrad闚ki. Ch皻nie bym zaprezentowa :)
  • Poziom 20  
    no djBolo rzuci propozycj,na koniec wakacji ma by ankieta,w dziale og鏊nie chyba by這.zlot niestety dopiero w przysz造m roku..
    Estradowa wersja ma jedn, powa積 zalete - dolny resor nie uderza o nabiegunnik... Jednak ten 42-300 wytrzyma豚y sporo wi璚ej - a tak jego mozliwo軼i (do嗆 spore) ogranicza "r帳anie" od pewnego momentu, gdzie jeszcze jakies 40 W jest od s造szalnego przesteru.
    We嬈ie pod uwage, 瞠 jednak nap璠zam go LX1100 i to w mostku... Przy wzmacniaczach por闚nywalnych do mocy znamionowej g這郾ika efekt mo瞠 si nie pojawi.
  • Poziom 20  
    jasne,to w ko鎍u g這郾ik do domu,normalnie u篡tkowany nie b璠zie si obija o nabiegunnik,ani zrzuca ksi捫ek z po貫k.s御iedzi ju byli mo瞠 u Ciebie?(oczywi軼ie,je郵i us造sza貫 dzwonek;) jestem ciekaw,jak si zachowuj 軼ianki obudowy,ile da貫 tych usztywnie,czy zwi您a貫 jako przeciwleg貫 軼ianki,etc(wrzu prosz jak捷 fotk,nic,ze nie wyko鎍zony),ile ca這嗆 wa篡 i czy np podskakuje albo przesuwa si.pozdrawiam
    Wlasnie czekam na pozyczenie aparatu i sie nie moge doczekac... Jeszcze nie wykonczylem, juz niebawem. Fotki zrobie jak najbardziej.
    Otoz wzmocnienia to belki z 18mm wiorowy o szerokosci 3cm przyklejone i przykrecone do kazdej scianki - przecinaja scianki na pol, jest jeszcze kilka dodatkowych, poprzecznych. Nie ma sensu wiecej dawac przy tych wymiarach - calosc specjalnie nie drzy, nie przesuwa sie - mimo iz na panelach stoi za posrednictwem plastikowych naroznikow (te stosowane m.in. przez Elestre, dobre zamki i bardzo twarde). Takze nei jest tez hiper ciezkie (glosnik 7,5 kg) calosc jakies 25 - 28 kg (nie moge zwazyc, bo mam wage do 115kg a sam waze teraz 93). Mialem zamiar robic ze sklejki 15mm i tez podobnie wzmacniac - byloby znacznie lzejsze... ale nie bylo nigdzie w okolicy, nie mowiac o docieciu takim jak w Praktikerze.
    Jeszcze trzeba troche liczyc po oklejeniu wykladzina, ale generalnie 30kg to nie jest bardzo duzo, takze raczek nie dodawalem. Mozna latwo przenosic poslugujac sie kanalem BR. W srodku BR jest tez belka laczaca dolna scianke i scianke tworzaca BR (ma 3,5cm wysokosci i szerokosc 42cm). Wystarcza w sam raz.
  • Poziom 20  
    G這郾ik jak g這snik ha豉suje co w nim niestety :(
  • Poziom 15  
    tomaszo napisa:
    Zastosowalem wzmocnienia, wszystko jest elegancko. Popatrz jaka to mala skrzynka - 56 na 45,6 na 44 okolo cm...

Napewno sie myl ale czy z tych wymiar闚 nie wychodzi skrzynia ponad 110L ? Przepraszam za g逝pie pytanie ale pierwszy raz bede robi sam subwoofer i oczywi軼ie chcia豚ym skorzysta z tego rozwi您ania je郵i to mo磧iwe......
    W obliczeniach nale篡 uwzgl璠nia obj皻o嗆 netto - a przecie 軼ianki te swoj obj. maj... St康 takie wyniki... Nie m闚i帷 o kilku litrach zaj皻ych przez sam g這郾ik.
  • Poziom 15  
    tomaszo napisa:
    W obliczeniach nale篡 uwzgl璠nia obj皻o嗆 netto - a przecie 軼ianki te swoj obj. maj... St康 takie wyniki... Nie m闚i帷 o kilku litrach zaj皻ych przez sam g這郾ik.

Czyli to co wyliczamy w WinISD to jest obj皻o嗆 netto + 軼ianki + wyg逝szenie. Ile sie 鈔ednio daje cm na 軼ianke wyg逝szenia ?
    Wyt逝mienie, jak wielokrotnie by這 pisane, dzia豉 zwi瘯szaj帷 obj. "widzian" przez g這郾ik... od 10 do nawet 25 procent. Tutaj mo積a t逝mi daj帷 oko這 200 - 300 g waty.

WinIsd pokazuje obj. NETTO - samo powietrze w komorze. Nale篡 liczy od niej wymiary wewn皻rzne - by j zachowa. Tutaj nie proponuje przekracza 70 litrow. Wszystko opisane.

Po kilku dniach ostrzejszych test闚 g這郾ik zostaje zakwalifikowany jako wytrzyma造. Wada fabryczna jest denerwuj帷a ale ma te o dziwo zalety - nie zniszczymy karkasu bo...stuknie najpierw zawieszeniem...
  • Poziom 14  
    witam Was ,jestem posiadaczem takiego g這郾iczka (4Ω) i jestem z niego zadowolony pracuje on w skrzyni 130 l obudow sam zrobi貫m na wz鏎 altusa (wygl康 mega altus) :D i polecam bardzo ten g這郾ik nie wiem jak gra w tubie ale jako kolumna pod這gowa gra 鈍ietnie nisko schodzi bo ok 35hz , 40 hz masakra w pokoju 20 m2 , dynamika dobra (moim zdaniem) no i cena niska i jestem ciekawy co by zrobi pod wzmacniaczem 300 - 400w m闚icie 瞠 tyle wytrztma ???? pod technicsem su v90d (100w przy 8Ω) go mia貫m i trzeslo ca豉 chat (spada造 przedmioty z pulek):D a jeszcze robie druga kolumn do pary to ju bedzie rozpi****el na chacie pu積iej zamieszcze w w豉snych konst. diy. swoje dzie這 . mo瞠 kto chce teraz fotke???

ps. jaki wzm. i ile poboru z sieci musi mie do 2 szt. gdn42-300-4 Ω ???
  • Poziom 15  
    Hohoho 400w to on napewno nie wytrzyma w takiej obudowie pr璠ziej si roz這篡 na cz窷ci pierwsze 130l to bardziej na 2 takie bo 1 sie pogubi
  • Poziom 14  
    skad wiesz 瞠 sie roz這篡 sprawdza貫 praktycznie?

Dodano po 2 [minuty]:

mozna jakie przegrody czy co zastosowa 瞠by wi璚ej wytrzyma wat ten g這snik w 130 l
    Pewnie, ze nie wytrzyma i mozna jedynie piachu nasypac, zeby zejsc z objetoscia ponizej 100 litrow. Pisalem o tym - glosnik ma niewielka wytrzymalosc mocowa i NIE ZEJDZIE nizej niz te 40 Hz tak czy siak, nawet w 400 litrach... Do 130l dalbym dwie sztuki :)
  • Poziom 30  
    A do jakiej budy polecasz go w這篡 gdyby mia gra w samochodzie?
    W samochodzie wbrew pozorom sie sprawdzi, nawet sporo nizkiego basu bedzie - taka zaleta podbic samochodowych... Proponuje mu dac 50 litrow i dostroic wysoko, do okolo 45 Hz - bedzie mial kolosalna efektywnosc i tak dogrzeje, ze lohohoh... Bas sie podbije i - jak zawsze - spokojnie do 35 Hz zejdzie. Zysk efektywnosci wynikajacy z podbicia bedzie bardzo przydatny.
  • Poziom 20  
    Nieprawda w 50litrowej sie dusi mia貫m tak dopiero od 70 gra interesujaca ale to mnie nie zadowala trzeba miec duzy wzmachol 300 rms prawdziwe