Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Galaxy A5 - Android 6.0.1 - pamięć wewnętrzna jako pamięć masowa USB

19 Lut 2018 23:05 3939 6
  • Poziom 43  
    Pytanie o telefon jak w temacie - jest konieczność ustawienia pamięci wewnętrznej, tak aby była widziana jako pamięć masowa USB, celem odzyskania utraconych danych. Chodzi o dane w pamięci telefonu, więc im mniej będzie instalowane tym lepiej - jest to wręcz sprawa newralgiczna. Włączyłem tryb debugowania jednak dla USB dalej jest tylko tryb MTP, PTP, ładowanie i dodatkowo pojawił się Enthernet USB. Pamięci masowej niet. Ktoś wie jak to włączyć?
  • Poziom 43  
    Tryb debugowania włączony. Pojawiły się dodatkowe opcje. Dla USB to jest USB Enthernet. Samo USB działa poprawnie, po prostu brak opcji pamięci masowej, jest MTM (widziany wtedy jako odtwarzacz), PTM (jako aparat), tylko ładowanie (nie testowałem) oraz Enthernet (nie testowałem). Doczytałem, że od Androida 4 albo 5 Google usunęło po prostu tą opcję i trzeba ją uaktywnić dodatkowym softem. Weryfikuję dalej, jak się uda - opiszę. Jeśli ktoś coś więcej wie to prośba o info.
  • Poziom 43  
    Root zrobiony. USB Enabler obsługuje w nim tylko kartę SD. Ponieważ celem jest odzyskanie danych, interesuje mnie wszystko, co może zrobić w domowych warunkach (bez lutowania, bez zakupu drogiego sprzętu) zrzut/kopię posektorową pamięci wewnętrznej w jakimś ludzkim formacie (pewnie tam jest jakiś ext).
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Tak najprosciej to wrzuc TWRP, odpal i na komputerze uruchom "adb pull /dev/block/mmcblk0 mmcblk0.img". Zamiast mmcblk0 moze byc konkretna partycja, np userdata, ale to musisz poszukac jaki ma numer w tym modelu.

Majac roota mozesz zrobic tez zrzut z poziomu dzlajacego telefonu za pomoca dd, ale wiecej z tym komplikacji niz z poziomu twrp, gdzie adbd dziala jako root i ma bezposrednio prawa do odczytu danych z /dev/block/

Potem mozesz uzyc czegokolwiek co obsluguje ext4. Szanse na odzysk plikow typu zdjecia czy filmy sa male ze wzgledu na dziajajace mechanizmy (TRIM), ktore maja dbac o wydajnosc kosci pamieci i czyscic komorki z usunietych danych. Realnie da sie odzyskac dane typu kontakty, SMSy, notatki i inne rzeczy siedzace w bazach danych aplikacji o ile masz czym to przeanalizowac.
  • Poziom 43  
    Nie omieszkam przetestować przy najbliższej okazji. Znalazłem podobne opisy, root i zrzut pamięci do komputera, na razie nie sprawdzałem skuteczności. Dobrze wiedzieć że w smartwfonach też jest TRIM.