Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka do klisz do fotochemii

04 Mar 2018 08:35 1191 14
  • Poziom 22  
    Cześć wszystkim

W domu często robię płytki metodą fotochemiczną. W metodzie tej ważna jest jakość klisz, przez które naświetlam pcb jak i soldermaskę. Drukuję na kalce technicznej. W domu posiadam drukarkę HP LaserJet2430, która nie zapewnia dobrego zaczernienia nawet po użyciu preparatu density toner. Większe zadrukowane obszary po prostu prześwitują. A druk na folii całkowicie nie nadaje się fotochemii. Testowałem wydruki na innych nowych drukarkach z oryginalnymi tonerami, niestety niewiele lepiej wyglądają.

Dodatkową wadą wydruków laserowych jest brak dobrej ostrości konturów dla bardzo małych elementów jak np pady lutownicze pod obudowę LQFP. Tu toner sypiąc się przy tak małej odległości trochę zlewa pady. O ile jeszcze na zwykłej kartce jest ok to na kalce technicznej już znacznie gorzej wyglądają takie szczegóły.

Poleci ktoś jakąś drukarkę dającą dobre zaczernienie ? Może drukarka atramentowa będzie dobra ? Nowe drukarki atramentowe mają całkiem
    duże rozdzielczości w stosunku do monochromatycznych starszych drukarek laserowych które posiadają 600x600dpi. Zależy mi by druk na kalce i folii był naprawdę dobrze zaczerniony.
  • PCBway
  • Poziom 23  
    Od czasu do czasu drukuję na folii, co prawda głównie samoprzylepnej, według mnie jednak wydruk z laserówek jest znacznie mniej przezroczysty niż z atramentówek. Atramentówka zostawia barwnika tyle, co kot napłakał (przynajmniej te do których mam dostęp), a jednak z laserówki to nawet paznokciem wyczujesz warstwę.

To o czym piszesz, w sensie prześwitujących obszarów, to niestety zmora niektórych laserówek. Na ostateczną jakość wydruku ma wpływ toner (w sensie proszek jak i elementy które go nakładają), stan bębna, lasera i ogólna kondycja drukarki, no i sama drukarka - nie każda tak samo dobrze drukuje na nośnikach innych niż zwykły papier.

Ja akurat mam o tyle dobrze, że w firmie mamy kilkadziesiąt różnych modeli drukarek laserowych więc gdy szukałem jakiejś małej, która zdolna będzie do drukowania m.in. na folii i do równomiernego nakładania toneru np. na papierze kredowym (termotransfer) przejrzałem kilka i wyczaiłem Xeroxa 3140 - z oryginalnym tonerem albo tzw dedykowanym zamiennikiem (cokolwiek by to nie znaczyło - tak nazywa dość drogie zamienniki mój dostawca) kolor czarny jest czarny jak smoła i zawsze grubo i równo naniesiony, nawet bez zwiększania gęstości druku w profilu. Jedyny problem z jakimś się zmagam, to że trzeba się pilnować coby kartki/folii nie dotknąć czasami przed wydrukiem, bo wtedy w tym miejscu lubi się nie przykleić. Ta drukarka też w teorii ma tryb 1200dpi w którym faktycznie cienkie linie i ostre krawędzie są wyraźniejsze niż w "zwykłym" 600dpi, ale czy naprawdę to jest taka rozdzielczość to nie wiem, bo to dość stary model.
    Samą drukarkę kupiłem z ogłoszenia za całe 20zł, czasami zacina kartki z podajnika albo wciąga nawet po 10 na raz, ale olewam to bo do swoich celów (folia i papier do transferów) i tak kładę pojedyncze arkusze do "japy" z przodu.

Kolorowe wydruki na folii robię na M276n i z dobrymi zamiennikami też wychodzi ładnie i równiutko, ale kolory inne niż czarny trochę są prześwitujące, czarny też nie jest tak 'smolisty' jak z w/w Xeroxa.

Ogólnie nie dyskwalifikowałbym laserówek, kwestia znalezienia takiej, która spełni oczekiwania.
  • Poziom 22  
    Widzę że drukarka xerox phaser 3140 czy też nowsza 3155 już praktycznie nieosiągalna.

Koś poleci jakiś inną sprawdzoną drukarkę ?
    W zasadzie do moich celów potrzebna mi jest drukarka monochromatyczna.
  • Poziom 13  
    Ja ratowałem się w ten sposób że drukowałem na dwóch foliach i potem je składałem do kupy. W sumie też chciałbym kupić jakąś laserówkę do drukowania pcb. Atramentówka raczej nie wchodzi w grę, bo w nieużywanej zasychają głowice.
  • Poziom 23  
    Jeśli Was to interesuje, mogę wrzucić skan albo zdjęcie wydruku na jakichś specjalnych nośnikach (np. folia) z kilku lub kilkunastu różnych drukarek które mam pod ręką. Chwilę się zejdzie zanim uda mi się to zrobić.
    Co do Xeroxa 3140 to jest to staroć ale można czasami wyhaczyć tanio używane, mi się ten model spodobał właśnie ze względu na bezproblemowy druk na różnych materiałach. Drukarka jest prosta w budowie jak cep, nawet jak się kupi z jakimś defektem można to często łatwo naprawić.

W wielu nowych atramentówkach tusze nie zaschną bo na postoju głowice są regularnie czyszczone (o ile nie odłączy się całkiem z prądu), oczywiście kosztem tego, że tusz ubywa.
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Dzięki. Byłoby miło na jakiś modelach aktualnie dostępnych i nie bardzo drogich. Nie wiem tylko czy na zdjęciu będzie widać prześwitywanie toneru. Metoda fotochemiczna niestety jest czuła na tego rodzaju błędy. Istnieje jeszcze takie coś jak drukarka żelowa, tylko czy ewentualnie może nadawać się do naszych celów?
  • Poziom 23  
    Moim zdaniem do takich rzeczy nadają się tylko drukarki których nie szkoda - czyli albo tanie nowe, albo coś co da się tanio kupić i podszykować na takie potrzeby. Przy drukowaniu na różnych niestandardowych nośnikach w zwykłych drukarkach zawsze prędzej czy później coś się uszkodzi albo przedwcześnie zużyje, a czym bardziej skomplikowana drukarka tym gorzej w takim przypadku.

Zdjęcia poniżej na tle monitora z odpalonym białym tłem w paincie. Nośnik to folia dedykowana do druku laserowego, raczej dość dobrej jakości. Będę to edytował i dorzucę niedługo kolejne. Płytkę wziąłem pierwszą z brzegu jaką znalazłem na elektrodzie z dużą ilością czarnego, może nie być w skali bo przerabiałem do jpg żeby nie marnować od razu całej kartki na wydruk (w PDFie była pośrodku).

Leciwa HP 1300, toner zwykły zamiennik, słabo nadaje się do termotransferów, w ogóle do druku na folii, ma 2 tryby 300 i 600 dpi, wciągnie praktycznie każdy nośnik:

HP M276n, z zamiennikami których używam nie nadaje się do termotransferu - toner rozpuszcza się w occie, na folii drukuje ładnie i równomiernie, ale warstwa toneru nie jest zbyt gruba i za bardzo w sterowniku nie ma jak zmienić na więcej (jeszcze sprawdzę). Na czarnym oryginale robiłem termotransfery i wychodziły super. Na zamiennikach od biedy można, ale trzeba delikatniej odmaczać papier, jeśli toner się nie rozpuści to jest ok, robiłem na tym ścieżki do 0,25mm. Ma trudności z wciągnięciem niektórych nośników, ale na większości folii dedykowanych do laserówek, zwykłych i samoprzylepnych, papierów kredowych itp, daje radę. Ma w sterowniku dedykowane ustawienia do wielu nośników.

OKI C301. Wyższej klasy zamienniki (w tych drukarkach najtańsze są dość problemowe). Wydruk z użyciem tylko czarnego. Normalnie wydruk powinien być raczej równomierny tak jak prawa strona na fotce, ale moja drukarka ma bardzo zużyte bębny, wręcz nadające się już do śmieci i stąd te białe plamki. Drukarka sama z siebie nie drukuje na większości folii jakich używam - ostatecznie "łyknie" je z podajnika uniwersalnego, ale trzeba folię popychać i czasami odpalać wydruk kilka razy, zanim załapie i wciągnie. Podobnie na niektórych śliskich kredowych. Drukarka ma tryb 600x600 DPI i 600x1200 oraz jakiś jeszcze wyższy, przy którym nie podano rozdzielczości. Wydruk płytek jest z niej raczej wysokiej jakości ale termotransfer kuleje - tonery których używam lubą się częściowo rozpuszczać razem z papierem, w cieńszych ścieżkach powstają dziury.

Kyocera FS-2100. Toner zamiennik, ale na oryginałach chyba jest tak samo.
    Drukarka ma sporo ustawień do różnych nośników, jakości druku itp. O ile wydruk na kredzie wychodzi na niej bardzo dobrze, to już na foliach jest tak jak widać. Nie wiem, może to wina folii jakich używam, ale inne drukarki jednak potrafią na nich wydrukować lepiej. Przez podajnik uniwersalny czasami nie chce zassać niektórych "dziwnych" rodzajów papieru, kalki czy folii, ale jak się popchnie w momencie jak zaczyna pobierać, to łyknie. Niemniej to bardzo droga drukarka samo to już ją dyskwalifikuje z takich zastosowań.

HP P1005 na przeciętnym zamienniku. Tutaj niestety szału jakościowego nie ma nawet przy wydruku na papierze. Drukarka wciągnie co się w podajniku nawinie, ale w sterownikach - przynajmniej tych do Win 7 i nowszych - nie ma za wiele opcji.

• Poziom 11  
    Stara HP2100 z oryginalnym tonerem za 50zl/5000 stron, na kalce Cansona w 1200dpi daje bardzo dobre krycie i precyzje.
    Aby czern byla pelna, wydruk warto potrzymac 10 minut w oparach podgrzewanego acetonu. Toner staje sie calkowicie czarny a drobne ubytki same sie naprawiaja. Naprawde aceton czyni cuda, sprawdz!
    Wystarczy stary duzy sloik, do ktorego nalejesz 1-2mm acetonu, zawiesisz wewnatrz wydruk na nitce - moze sie troche zwijac, oby nie dotykal niczego, male otwory w przykrywce i podgrzewanie dna. Ja dmucham goracym powietrzem.
  • Poziom 22  
    jackobi7 napisał:
    Naprawde aceton czyni cuda, sprawdz!

Używałem acetonu, mogę potwierdzić jego działanie, obecnie zamiast acetonu używam preparatu Density Toner.
    Tylko niestety w przypadku nadruku na folii z mojej HP2430 ani Density Toner ani aceton nie podciągnie na tyle zaczernienia, by klisza nadawała się do użycia jako klisza do naświetlenia.

jackobi7 napisał:
    Stara HP2100 z oryginalnym tonerem za 50zl/5000 stron, na kalce Cansona w 1200dpi daje bardzo dobre krycie i precyzje.

Powiedz mi gdzie oryginalny toner C4096A za 50zł można kupić ?
    Poniżej 500zł nie widzę nigdzie oryginału.
  • Poziom 11  
    marcin w napisał:
    jackobi7 napisał:
    Naprawde aceton czyni cuda, sprawdz!

Używałem acetonu, mogę potwierdzić jego działanie, obecnie zamiast acetonu używam preparatu Density Toner.
    Tylko niestety w przypadku nadruku na folii z mojej HP2430 ani Density Toner ani aceton nie podciągnie na tyle zaczernienia, by klisza nadawała się do użycia jako klisza do naświetlenia.

Zamiast kliszy lepiej uzywac matowej kalki Cansona. Promienie UV przenikaja wystarczajaco a przyczepnosc tonera jest lepsza.

jackobi7 napisał:

Powiedz mi gdzie oryginalny toner C4096A za 50zł można kupić ?
    Poniżej 500zł nie widzę nigdzie oryginału.

Zamiast kliszy lepiej uzywac matowej kalki Cansona. Promienie UV przenikaja wystarczajaco a przyczepnosc tonera jest lepsza.

Toner kupilem rok czy dwa temu na alledrogo, ktos prywatnie wyprzedawal zapasy magazynowe, a HP2100 jest uwazana pewnie za zabytek. Jest lepiej niz z zamiennikiem/napelnianym. Duze powierzchnie nie maja ubytkow, a sciezki podciec na krawedziach.
    Cen od tego czasu nie sledzilem, bo taki toner wystarcza mi na dlugo.
  • Poziom 13  
    W celu polepszenia przyczepności toneru do folii przecierałem folię rozpuszczalnikiem którego używają w pracy, nie wiem co to jest. Bez przecierania toner potrafił sam odpaść od folii, co prawda był to zamiennik do Lexmarka 120. Zaletą było to, że mogłem drukować wiele razy na tej samej folii. Czasami pojawiało się jakieś dziwne zjawisko, ale tylko na foli, nigdy na papierze. Drugi obraz bardzo słabo widoczny i sporo przesunięty. Radę na to miałem taką, że obcinałem brzeg folii, tak z 5-6mm i przyklejałem taśmą do kartki A4. Dzięki za zdjęcia.
  • Poziom 29  
    Dwa wydruki na folii złożone razem są najlepsze. Tak drukowałem od lat na atramentówkach HP i canonach 600x600. Pojedynczy wydruk na folii miał faktycznie słabą jakość. Eksperymentalnie drukowałem też na kalce i o dziwo wychodziło dobrze!
    Jeszcze jest patent wydruku na zwykłej kartce i spryskanie jej wd40. Też wyszła mi jakaś płytka w ten sposób ale o ile pamiętam mniej wymagająca co do precyzji.
  • Poziom 15  
    Dokładnie, ja też robię podwójnie i wychodzi super. Kupiłem folię do drukarek laserowych i druk wychodzi jak powyżej.
  • Poziom 29  
    Patent na składanie razem dwóch wydruków z atramentówek:
    Obcinamy szerzej oba wydruki po 2-3 cm od krawędzi przyszłej płytki.
    Na jednym wydruku dziurkaczem biurowym robimy ze 4 dziurki po rogach na tym 2-3cm marginesie.
    Zgrywamy ze sobą oba wydruki na czystej białej kartce dziurkowanym u góry.
    Dociskamy i aplikujemy po mikroskopijnej kropli wody w dziurki po dziurkaczu.
    Woda podpływa między warstwy folii, rozpuszcza żel i skleja nam ładnie obie folie.