Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie zestawu dvb-t

armbi 10 Mar 2018 12:29 717 25
 • #1 10 Mar 2018 12:29
  armbi
  Poziom 8  

  Witam, zaznaczam, że jestem kompletnym laikiem, zrezygnowałem z NC+ i kupiłem zestaw dvb-t, nie będę tu robił reklamy. Ale jest to coś takiego
  podłączenie zestawu dvb-t

  I teraz, antena ma złącze takie samo jak ten wzmacniacz na wejściu i wyjściu. O ile wepnę przewód antenowy do gniazda "ant" o tyle nie mam pojęcia jak połączyć dwa gniazda - ten z anteny i ze wzmacniacza. Kolejne pytanie: czy taki wzmacniacz powinno sie montować na zewnątrz, przy antenie?

  0 25
 • #3 10 Mar 2018 12:54
  armbi
  Poziom 8  

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. A gdybym jednak sie uparł na ten wzmacniacz, żeby chociaż pokombinować? Czy sprzedający nie powinien od razu dołączyć jakiejś złączki, przejściówki (nie wiem jak fachowo to określić).

  0
 • #4 10 Mar 2018 12:57
  olador
  Poziom 32  

  Wszystko co niezbędne posiadasz w zestawie....

  0
 • #5 10 Mar 2018 13:02
  _kli_
  Poziom 33  

  armbi napisał:
  A gdybym jednak sie uparł na ten wzmacniacz

  Pytanie zasadnicze - gdzie znajduje się miejsce odbioru? W dużej mierze od tego zależy dobór anteny i elementów instalacji.

  0
 • #7 10 Mar 2018 13:07
  armbi
  Poziom 8  

  Dobre pytanie. Antenę zamontowałem tam gdzie poprzednio satka była, w tym samym kierunku, choć to chyba przy naziemniej nie ma znaczenia, bo nadajniki są gdzie indziej. Na razie i tak nie mogę sprawdzić, bo brakuje mi wtyku kątowego do TV. Czy z taką anteną dvb-t tez trzeba "tańczyć" jak ze zwykłą siatkową by złapać dobry sygnał?

  Dodano po 1 [minuty]:

  dasej napisał:
  Dał tyle wszystkiego co trzeba.
  Tylko pamiętaj. Za dużo sygnału a TV nie będzie widział sygnału wcale.
  Będzie tak dużo zakłóceń z tego powodu że nie da rady z dekodowaniem sygnału.


  Aha, ok. No ale co z tym połączeniem wzmacniacza? Na aukcji jest tylko lakonicznie napisane, że montaż wzmacniacza jest banalnie prosty, wystarczy go "wpiąć na linii anetna tuner/tv".

  0
 • #8 10 Mar 2018 13:15
  _kli_
  Poziom 33  

  _kli_ napisał:
  gdzie znajduje się miejsce odbioru?
  dasej napisał:
  Dobre pytanie. Antenę zamontowałem tam gdzie poprzednio satka była

  Chodzi mi o miejscowość, a nie miejsce umieszczenia anteny. Jeżeli nadajnik jest blisko i antena go "widzi", to być może wzmacniacz nie będzie potrzebny.
  Najpierw musisz uzyskać sygnał o jak najlepszej jakości, a potem "bawić się" w jego podział.

  0
 • #10 10 Mar 2018 13:42
  armbi
  Poziom 8  

  Dasej, ja schemat znam :) TYlko pytam CZYM to połączyć. Wiem, że może lamerskie pytania zadaje, sorry, ale czy dobrze rozumiem, że przewód od anteny prowadzę do TV, wpinam z jednej strony do wzmacniacza i z drugiej strony wyprowadzam tez przewód antenowy, wpinam go do zasilacza i dopiero do wejścia w TV?

  0
 • #12 10 Mar 2018 13:56
  _kli_
  Poziom 33  

  @armbi - pragnę zauważyć że robisz wszystko od tyłu. Najpierw budujesz instalację, tak naprawdę nie wiedząc czy cokolwiek odbierzesz i z jakimi parametrami. Tv naziemna to nie satelitarna, gdzie dokładnie ustawiasz antenę i odbiór masz pewny.

  0
 • #13 10 Mar 2018 14:00
  armbi
  Poziom 8  

  podłączenie zestawu dvb-t

  Np. w tym zestawie sprawa jest prosta, bo wzmacniacz do anteny wkręcam normalnie (ma żyłę, którą wtykam w gnieździe antenty) a potem wtykiem F łącze z przewodem antenowym. Ale w moim przypadku zasilacz z obu stron ma gniazda, dlatego własnie nie wiem jak to połączyć.

  Dodano po 1 [minuty]:

  _kli_ napisał:
  @armbi - pragnę zauważyć że robisz wszystko od tyłu. Najpierw budujesz instalację, tak naprawdę nie wiedząc czy cokolwiek odbierzesz i z jakimi parametrami. Tv naziemna to nie satelitarna, gdzie dokładnie ustawiasz antenę i odbiór masz pewny.


  Kli, masz rację. Zdaje sobie sprawę, ale sąsiad za płotem ma tez dvb t i to z taka malutką anteną, więc myślę i czemu miałoby to u mnie nie pójść. U siebie skierowałem antenę tak jak on, sprawdzałem mapkę to chyba łapię sygnał z nadajnika w Koszalinie.

  0
 • #17 10 Mar 2018 14:19
  _kli_
  Poziom 33  

  armbi napisał:
  sąsiad za płotem ma tez dvb t i to z taka malutką anteną
  armbi napisał:
  chyba łapię sygnał z nadajnika w Koszalinie

  Gołogóra to bardzo mocny nadajnik. Jeżeli mieszkasz w niedużej odległości wzmacniacz może być Ci niepotrzebny (a nawet szkodliwy). Budowę instalacji powinieneś zacząć od elementów pasywnych i w miarę potrzeb uzupełnić o elementy aktywne.
  Na marginesie - ta antena nie nadaje się do odbioru pasma VHF na którym nadaje mux-8.

  0
 • #18 10 Mar 2018 14:34
  armbi
  Poziom 8  

  Dobra, być może tłumaczę łopatologicznie i nie rozumiecie mnie fachmany :) Może na szybko zrobiony schemat pomożę, czy takie coś jest technicznie możliwe? To tak na moją logike i wiedzę (nie śmiejcie się :) )

  Dodano po 36 [sekundy]:

  podłączenie zestawu dvb-t

  Dodano po 5 [minuty]:

  _kli_ napisał:
  Na marginesie - ta antena nie nadaje się do odbioru pasma VHF na którym nadaje mux-8


  Serio? O masz! Czemu nie ma info na aukcji, laik nie musi tego wiedzieć. Czyli nie wszystkie kanały będą dostępne?

  Odległośc do koszalińskiego nadajnika w linii prostej 70 km

  0
 • #20 10 Mar 2018 14:40
  armbi
  Poziom 8  

  No wiem, że wkręt F muszę dać, chciałem tylko zobrazować schemat, bo inaczej nie połącze gniazda w antenie z gniazdem we wzmacniaczu.

  0
 • #21 10 Mar 2018 22:35
  irekr
  Moderator

  W całym temacie brakuje podstawowej informacji: gdzie jest punkt odbioru? Wystarczy nazwa miejscowości, można uściślić lokalizację podając nazwę ulicy lub innego pobliskiego punktu. To ważne, nie mieszkasz na bezludnej wyspie.

  0
 • #23 11 Mar 2018 18:34
  irekr
  Moderator

  70 km to trochę za mało informacji. Możesz sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, co pracuje/nadaje w Twojej okolicy a co ma wpływ na budowę i funkcjonowanie instalacji antenowej. Do tego Pomorze Zachodnie nie należy do płaskich terenów i w zależności od konkretnego miejsca instalacja jest dobierana w indywidualny sposób.
  I nie podawaj odległości od obiektów. Niektórzy userzy na tym forum nie dość że doskonale te obiekty znają, to niektórzy nawet byli na ich szczytach. Dotyczy to nie tylko obiektów nadawczych ale także i BTS-ów telefonii komórkowej.

  To jaka to miejscowość?
  Edit:
  ...... Jeżeli to ... Słupsk, to w zależności od konkretnej części Słupska instalacje będą zupełnie odmienne. Przykładowo w odległości około 2 km od obiektu na Banacha stosowanie jakichkolwiek wzmacniaczy szerokopasmowych przy antenach jest strzałem w stopę z uwagi na lokalny nadajnik doświetlający na tym obiekcie na kanale 23 z mocą 0,8 kW (MUX3 - moc stanowczo za duża z uwagi na pobliska zabudowę), skutecznie utrudniający odbiór MUX 1 i 2 na niemal połowie obszaru miasta.
  Parę kilometrów dalej jest nadajnik w Bierkowie gdzie na k.40-tym z mocą 8 kW jest nadawany MUX4. Są miejsca, gdzie stabilniejszy odbiór mamy z nadajnika w Skórowie k. Lęborka, chociaż to dość daleko a obiekt bardzo niski i moce niewielkie.

  To gdzie odbieramy?

  0
 • #24 11 Mar 2018 19:47
  LeDy
  Poziom 43  

  armbi napisał:
  Czy z taką anteną dvb-t tez trzeba "tańczyć" jak ze zwykłą siatkową by złapać dobry sygnał? .

  Z tą " natańczysz się" więcej niż z anteną siatkową, a właściwie mniej bo zbyt wiele nie potańczysz Poza tym na moim terenie ta antena odbiera VHF mimo, że nie powinna.

  0
 • #25 11 Mar 2018 19:49
  _kli_
  Poziom 33  

  irekr napisał:
  W opisie awatara masz "Słupsk"

  Słupsk w profilu to ma kol. @dasej. Autorem tematu jest natomiast @armbi, który twierdzi że
  armbi napisał:
  Odległośc do koszalińskiego nadajnika w linii prostej 70 km

  Tak na marginesie, to wg mapy Emitel-a zasięg Gołogóry to mniej więcej 60 km, a w większości lokalizacji 70 km od tego nadajnika, bliżej jest do innych, np. Chwaszczyno, Trzeciewiec, Chojna, Rusinowo, Skórowo czy Chojnice.

  0
 • #26 11 Mar 2018 21:01
  irekr
  Moderator

  Fakt, moja pomyłka.
  To jaka to miejscowość?

  0