logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Skoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegów

RaphaelPśl 14 Mar 2018 21:11 45477 24
REKLAMA
  • #1 17103448
    RaphaelPśl
    Poziom 6  
    Posty: 6
    Ocena: 4
    Proszę Was o pomoc.


    Dzisiaj postanowiłem wymienić olej skrzyni biegów w mojej Fabi I 1.4 mpi / 68 km. Po wjechaniu na kanał okazało się, ze w skrzyni biegów nie ma korka spustowego oleju.... jest tylko wlewu. Poszperałem trochę w necie i znalazłem info, że gebelsy spod znaku vw postanowili, że w tych skrzyniach do 1.4 mpi spustu nie trzeba (a w innych modelach Fabii I są ;) ), bo olej jest dożywotni :D Dziwi mnie jedno, że w Felicji 1.3 mpi skrzynia biegów ma spust oleju, a z tego, co wiem to w obydwu silnikach skrzynia biegów jest konstrukcyjnie ta sama.



    Może ktoś z was wymieniał już olej w tej skrzyni ? Albo może ma pomysł jak to zrobić ? Może spuścić olej poprzez czujnik biegu wstecznego ? W załączniku przesyłam zdjęcia, na których oznaczyłem korek wlewu (niebieski), miejsce korka spustu oleju w Felicji 1.3 a którego de facto w 1.4 mpi nie ma [puste miejsce] (różowy), czujnik biegu wstecznego (zielony), dekielek do nie wiadomo czego (czerwony).

    Skoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegówSkoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegówSkoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegów
  • REKLAMA
  • #2 17103507
    Ireneo
    Poziom 42  
    Posty: 7825
    Pomógł: 746
    Ocena: 2461
    Skoro nie chcą zmiany to po co zmieniać?Zawsze mozesz wyjąć skrzynię i z niej wylać :-)
  • #3 17103574
    RaphaelPśl
    Poziom 6  
    Posty: 6
    Ocena: 4
    Ireneo napisał:
    Skoro nie chcą zmiany to po co zmieniać?
    po co zmieniać olej w silniku ? po co wg robić coś przy aucie ?
    Ireneo napisał:
    Zawsze możesz wyjąć skrzynię i z niej wylać :-)
    bardzo błyskotliwy jesteś ;)

    Ja dbam o to co mam wymieniam to pracuje i się po prostu zużywa
  • #4 17103586
    Ireneo
    Poziom 42  
    Posty: 7825
    Pomógł: 746
    Ocena: 2461
    Olej w silniku jest zalecany aby zmieniać a tu producent,sam piszesz,nie przewiduje wymiany więc po co chcesz zmienić?
  • #5 17103651
    RaphaelPśl
    Poziom 6  
    Posty: 6
    Ocena: 4
    po prostu chce go zmienić ;) Nikt mi nie wmówi ze po 16 latach i ponad 185 tys przebiegu olej ma te same właściwości co na początku, albo że producent akurat tą skrzynie (z 1.4mpi) zalał super hiper olejem. Jak już napisałem, że pozostałe silniki w Fabi I miały korki wlewu / spustu oleju skrzyni i serwis sam je wymieniał.
  • #6 17104218
    marekwodniak
    Poziom 17  
    Posty: 449
    Pomógł: 14
    Ocena: 194
    Są tacy mechanicy co zalecają wymianę po 100 tyś km .I ja to zrobiłem bo olej stary po 10 latach a koszt nie wielki.
  • #7 17104348
    hobbista
    Poziom 25  
    Posty: 476
    Pomógł: 108
    Ocena: 171
    RaphaelPśl napisał:
    w 1.4 mpi nie ma [puste miejsce] (różowy)
    Jest po drugiej stronie. Pod lewą półosią.
  • #8 17104406
    andrzej20001
    Poziom 43  
    Posty: 17767
    Pomógł: 1574
    Ocena: 6648
    W nowych skrzyniach 1.6tdi odwrotnie jest spust a wlewu nie ma. Lejesz przez odpowietrznik : ) ile zleci tyle lejesz +-
  • REKLAMA
  • #9 18089110
    nom
    Poziom 23  
    Posty: 496
    Pomógł: 49
    Ocena: 84
    hobbista napisał:
    RaphaelPśl napisał:
    w 1.4 mpi nie ma [puste miejsce] (różowy)
    Jest po drugiej stronie. Pod lewą półosią.


    W mojej skrzyni 002 z 2002 r. nie ma korka spustowego, została tylko zaślepka w odlewie. Ja wylewałem olej przez czujnik światła wstecznego z podniesionym tylnym prawym kołem, zleciało 1,75l, a przed wylaniem poziom był w skrzyni a wchodzi 2l.
    Co ciekawe nigdy nie wymieniałem oleju ani nie dolewałem a samochód ma 17 lat i ponad 300 tys. km. Olej zlany wyglądał całkiem ok, był przeźroczysty, kolor brązowy, ale na białym papierze czysty. Zero opiłków metalu. Skrzynia pracowała bardzo dobrze, nie było problemów z włączaniem jakiegokolwiek biegu. Zlałem olej z czystej ciekawości, a że kupiłem nowy to zalałem Manoll 75W90 Extra Getriebeoel API GL 4/GL 5 LS, kolor słomkowy jak olej Kujawski. :-)
    Tyle samo oleju (1,75l) mi weszło co zlałem.
    W sumie to można wcześniej kupić strzykawkę 100ml i wężyk 6mm założyć na strzykawkę i wyciągnąć trochę oleju i sprawdzić jak wygląda, jak ok. to nie wymieniać. :-)
    U mnie po wymianie nie czuć jakiś znaczących różnic, może trochę lepiej chodzi, ale to chyba efekt placebo i wydanych 41zł na olej. ;-)
  • #10 20993756
    Bartek 6
    Poziom 10  
    Posty: 69
    Ocena: 2
    >>17103448
    Cześć mam pytanie to co jest zaznaczone na niebiesko ten nie wiem torx chyba czy imbus jaki rozmiar ??
  • #11 20993775
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1378
    Ocena: 3476
    Imbus 17mm.
  • #13 20993826
    sigwa18
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1180
    Ocena: 3317
    >>17103586
    Producent zakłada że auto ma przetrwać do końca gwarancji. Olej w silniku też zmieniasz po 30 000 km.
    Do skrzyń biegów dobrze jest też doczepić magnes by wyłapywać ścier stalowy z kół zębatych bo to on głównie zanieczyszcza olej w skrzyni biegów. Tylko przy zmianie oleju albo olej z ASO wg normy lub zamiennik ale też zgodny z normą oleju ASO. Wlanie byle jakiego oleju do skrzyń biegów GL-4 spowoduje że biegi na zimnym (mrozy) będą ciężko wchodzić lub szybko skończy synchronizatory szczególnie narażony jest od 3 i 5 biegu.
  • REKLAMA
  • #14 21116260
    pawelnowakowski1984
    Poziom 3  
    Posty: 4

    A co znajduje się pod tym zaznaczonym na czerwono dekielkiem? Może nim byłoby wygodniej spuścić olej?
  • #15 21116587
    andexp
    Poziom 24  
    Posty: 558
    Pomógł: 57
    Ocena: 276
    andrzej20001 napisał:
    W nowych skrzyniach 1.6tdi odwrotnie jest spust a wlewu nie ma. Lejesz przez odpowietrznik : ) ile zleci tyle lejesz +-

    Nie pisz głupot, bo inni w nie uwierzą. Spuszczasz olej przez korek spustowy i zaślepkę mechanizmu zmiany biegów i wlewasz odpowiednią ilość przez włącznik biegu wstecznego. Błędnie określany korek od przodu skrzyni jako kontrolny/wlewowy jest reliktem przeszłości i nie służy ani do kontroli ani do wlewania oleju.
  • #16 21117266
    M.R-V4
    Poziom 24  
    Posty: 509
    Pomógł: 76
    Ocena: 161
    pawelnowakowski1984 napisał:
    co znajduje się pod tym zaznaczonym na czerwono dekielkiem?

    Dolne łożyskowanie wałka wybieraka, nr 30
    Załączniki:
    • Skoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegów Zaznaczenie_001.png (271.09 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #17 21117321
    pawelnowakowski1984
    Poziom 3  
    Posty: 4
    >>21117266
    A czy dam radę spuścić tamtędy olej ze skrzyni?
  • #18 21117695
    M.R-V4
    Poziom 24  
    Posty: 509
    Pomógł: 76
    Ocena: 161
    Dasz radę, nie ruszaj lewarkiem zmiany biegów po wyjęciu tej zaślepki.
  • #19 21117863
    pawelnowakowski1984
    Poziom 3  
    Posty: 4
    M.R-V4 napisał:
    Dasz radę, nie ruszaj lewarkiem zmiany biegów po wyjęciu tej zaślepki.

    Ok. Dzięki bardzo.
  • REKLAMA
  • #20 21118190
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1378
    Ocena: 3476
    pawelnowakowski1984 napisał:
    A czy dam radę spuścić tamtędy olej ze skrzyni?

    Nie, nawet połowa oleju nie wyleci jak to odkręcisz.
  • #21 21121932
    pawelnowakowski1984
    Poziom 3  
    Posty: 4
    ociz napisał:
    pawelnowakowski1984 napisał:
    A czy dam radę spuścić tamtędy olej ze skrzyni?

    Nie, nawet połowa oleju nie wyleci jak to odkręcisz.

    Dało radę, cały olej wypłynął elegancko.
  • #22 21122689
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1378
    Ocena: 3476
    W to uwierzy tylko ktoś, kto nigdy takiej skrzyni nie widział od środka.
  • #23 21122841
    sigwa18
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1180
    Ocena: 3317
    No przestało się lać to po co drążyć temat. Tak czy siak nawet pół na pół świeżego oleju i starego jest lepsza od starego w całości.
  • #24 21532119
    kreciarobota
    Poziom 7  
    Posty: 59
    Ocena: 10




    Czy dobrze widzę, że moja skrzynia u góry ma wlew, a na dole jest korek spustowy?

    Dodano po 7 [minutach]:





    Przy okazji: czy to zapocenie to objaw zużytego simmeringu? Czy Waszym zdaniem wymiana jest potrzebna po obu stronach?
  • #25 21532162
    danielzy
    Poziom 31  
    Posty: 1266
    Pomógł: 164
    Ocena: 314
    Takie niby zapocenie nawet nie jest mokre - nie ruszaj tego bo nie ma potrzeby.

Podsumowanie tematu

✨ W skrzyni biegów Skoda Fabia I 1.4 mpi (68 KM) z 2002 roku brak jest korka spustowego oleju, co jest zgodne z założeniami producenta VW, który uważa olej za dożywotni. Wymiana oleju jest jednak praktykowana przez niektórych mechaników, zwłaszcza przy dużym przebiegu i wieku pojazdu. Olej można spuścić przez czujnik biegu wstecznego lub przez zaślepkę mechanizmu zmiany biegów, choć nie zawsze całość oleju wypłynie. Zaleca się stosowanie oleju zgodnego z normami ASO, np. Manoll 75W90 Extra Getriebeoel API GL-4/GL-5 LS. Wymiana oleju może poprawić pracę skrzyni, choć różnice są subtelne. W niektórych modelach Fabii I oraz w Skodzie Felicia 1.3 mpi występują korki spustowe, mimo podobnej konstrukcji skrzyni. Dodatkowo wskazano, że pod dekielkiem znajduje się dolne łożyskowanie wałka wybieraka, które nie służy do spuszczania oleju. Zapocenie przy uszczelnieniach simmeringów nie zawsze wymaga wymiany, jeśli nie jest mokre. Do odkręcania korka wlewu stosuje się imbus 17 mm.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA