Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegów

RaphaelPśl 14 Mar 2018 21:11 24471 8
    RaphaelPśl
    Level 5  
    Proszę Was o pomoc.

Dzisiaj postanowiłem wymienić olej skrzyni biegów w mojej Fabi I 1.4 mpi / 68 km. Po wjechaniu na kanał okazało się, ze w skrzyni biegów nie ma korka spustowego oleju.... jest tylko wlewu. Poszperałem trochę w necie i znalazłem info, że gebelsy spod znaku vw postanowili, że w tych skrzyniach do 1.4 mpi spustu nie trzeba (a w innych modelach Fabii I są ;) ), bo olej jest dożywotni :D Dziwi mnie jedno, że w Felicji 1.3 mpi skrzynia biegów ma spust oleju, a z tego, co wiem to w obydwu silnikach skrzynia biegów jest konstrukcyjnie ta sama.

Może ktoś z was wymieniał już olej w tej skrzyni ? Albo może ma pomysł jak to zrobić ? Może spuścić olej poprzez czujnik biegu wstecznego ? W załączniku przesyłam zdjęcia, na których oznaczyłem korek wlewu (niebieski), miejsce korka spustu oleju w Felicji 1.3 a którego de facto w 1.4 mpi nie ma [puste miejsce] (różowy), czujnik biegu wstecznego (zielony), dekielek do nie wiadomo czego (czerwony).

Skoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegówSkoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegówSkoda Fabia 1.4 mpi 68km 2002 - Problem - Fabia I wymiana oleju w skrzyni biegów
    Ireneo
    Level 42  
    Skoro nie chcą zmiany to po co zmieniać?Zawsze mozesz wyjąć skrzynię i z niej wylać :-)
    RaphaelPśl
    Level 5  
    Ireneo wrote:
    Skoro nie chcą zmiany to po co zmieniać?
    po co zmieniać olej w silniku ? po co wg robić coś przy aucie ?
    Ireneo wrote:
    Zawsze możesz wyjąć skrzynię i z niej wylać :-)
    bardzo błyskotliwy jesteś ;)

Ja dbam o to co mam wymieniam to pracuje i się po prostu zużywa
    Ireneo
    Level 42  
    Olej w silniku jest zalecany aby zmieniać a tu producent,sam piszesz,nie przewiduje wymiany więc po co chcesz zmienić?
    RaphaelPśl
    Level 5  
    po prostu chce go zmienić ;) Nikt mi nie wmówi ze po 16 latach i ponad 185 tys przebiegu olej ma te same właściwości co na początku, albo że producent akurat tą skrzynie (z 1.4mpi) zalał super hiper olejem. Jak już napisałem, że pozostałe silniki w Fabi I miały korki wlewu / spustu oleju skrzyni i serwis sam je wymieniał.
    marekwodniak
    Level 16  
    Są tacy mechanicy co zalecają wymianę po 100 tyś km .I ja to zrobiłem bo olej stary po 10 latach a koszt nie wielki.
    hobbista
    Level 18  
    RaphaelPśl wrote:
    w 1.4 mpi nie ma [puste miejsce] (różowy)
    Jest po drugiej stronie. Pod lewą półosią.
    andrzej20001
    Level 43  
    W nowych skrzyniach 1.6tdi odwrotnie jest spust a wlewu nie ma. Lejesz przez odpowietrznik : ) ile zleci tyle lejesz +-
    nom
    Level 23  
    hobbista wrote:
    RaphaelPśl wrote:
    w 1.4 mpi nie ma [puste miejsce] (różowy)
    Jest po drugiej stronie. Pod lewą półosią.

W mojej skrzyni 002 z 2002 r. nie ma korka spustowego, została tylko zaślepka w odlewie. Ja wylewałem olej przez czujnik światła wstecznego z podniesionym tylnym prawym kołem, zleciało 1,75l, a przed wylaniem poziom był w skrzyni a wchodzi 2l.
    Co ciekawe nigdy nie wymieniałem oleju ani nie dolewałem a samochód ma 17 lat i ponad 300 tys. km. Olej zlany wyglądał całkiem ok, był przeźroczysty, kolor brązowy, ale na białym papierze czysty. Zero opiłków metalu. Skrzynia pracowała bardzo dobrze, nie było problemów z włączaniem jakiegokolwiek biegu. Zlałem olej z czystej ciekawości, a że kupiłem nowy to zalałem Manoll 75W90 Extra Getriebeoel API GL 4/GL 5 LS, kolor słomkowy jak olej Kujawski. :-)
    Tyle samo oleju (1,75l) mi weszło co zlałem.
    W sumie to można wcześniej kupić strzykawkę 100ml i wężyk 6mm założyć na strzykawkę i wyciągnąć trochę oleju i sprawdzić jak wygląda, jak ok. to nie wymieniać. :-)
    U mnie po wymianie nie czuć jakiś znaczących różnic, może trochę lepiej chodzi, ale to chyba efekt placebo i wydanych 41zł na olej. ;-)