Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor 3EF H , dioda Z10 6-D - Identyfikacja oraz dobór zamiennika

27 Mar 2018 16:14 573 14
  • Poziom 14  
    Witam
    naprawiam układzik liczący km w motocyklu i znalazłem uszkodzony tranzystor jak wynika ze schematu NPN , wy lutowałem , sprawdziłem i okazuje się że jest uszkodzony i nie bardzo wiek jaki zamiennik wstawić
    jedyne co udało mi się przeczytać to CU ? 3EF H

• Poziom 35  
    Witam.Predzej bym powiedzial po analizie zdjecia ze to jest 3FF
    Tranzystor BC857B SMD kod 3FF

Tranzystor BC857B PNP
    45 V, 100 MHz, 250 mW, 100 mA
    A wczym siedzial ten element ,urzadzenie,model?

Moderowany przez trymer01:

SMD ?
    Kolega przyjrzy się zdjęciu.
    Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 14  
    Tranzystor siedział w liczniku motocykla honda africa twin a dokładnie w układzie mierzącym przebieg .
    Wg schematu powinien być NPN

• Poziom 35  
    Witam.W zalaczniku aplikacja ukladu TA8005F/S.na stronie 10 jest podany tranzystor 2SA817A i przy tych parametrach bym sie trzymal,zamiennik to 2SC1627,czyli tranzystor p-n-p 60V-400mA czyli okolo 1 W

Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    Co wspólnego ma ten post z zamieszczonym schematem?

Załączniki:
  • Poziom 14  
    Mam 99% pewności że schemat jest OK bo wszystkie elementy sie zgadzają , połączenia także oraz wartości podane w schemacie z tymi w układzie .
    Na schemacie zaznaczyłem obszar którego dotyczy ta mała pcb z 1 tranzystorem.
  • Poziom 14  
    Układ składa się z 2 części jedna to wyświetlacz z procesorem i II cześć która mierzy prędkość obrotową zapewne przy pomocy jakiegoś czujnika halla lub czegoś podobnego i właśnie tej małej płytki dotyczy problem .
  • Poziom 35  
    W prawym dolnym rogu procesora i widoczny jako WDT TA8005F
    tranzystor Q1i rezystor R1 ,tranzystor wlaczony pomiedzy wyprowadzeniami 12 i 14 tego ukladu
    Dodano po 8 [minuty]:
    trymer01 napisał:
    Kolega - autor tematu jest pewien tego schematu? - bo ma się on nijak do PCB.
    Jeśli to na pewno właściwy schemat, to prawie na pewno wystarczy tam (jako Q1, Q2, czy Q3) jakikolwiek tranzystor małej mocy npn, np. BC547.

I jest przy ADT TA8005F jako Q1 a BC 547 tych parametrow nie ma co 2SA817A
    bo raz ze ma max 65V/100mA
    A 2SA817A ma 80V/400mA
    Ot taka mala roznica
    Dodano po 4 [minuty]:
    Zwracam honor na PCB sa dwa pod tym samym oznaczeniem Q1 -R1 Tylko ze w tym czujniku jest tranzystor n-p-n
    takim tranzystorem latwo dostepnym moze byc BC414 tylko zwrocic uwage na podlaczenie pin
  • Poziom 14  
    a BC 547 może być ?
  • Poziom 14  
    wlutowany BC547 niestety licznik nie zlicza km ale sprawdziłem samą płytkę czujnika wstawiając diodę led pomiędzy +12 a kolektor tranzystora i przykładając magnes coś tam się dzieje bo dioda się świeci , szukam przyczyny dalej D3 , R9 , Q3 , D4 , R10
  • Poziom 35  
    witam.A czy na wyjsciu na kolektorze Q1 jakis sygnal wychodzi jakis sygnal dobrze by bylo miec jakis oscyloskop
    A drugie to pokusil bym sie o wymiane wszystkich elementow, a najbardziej kondensatorow i tej diodyZenera,niewielka ilosc elementow a pewnosc wieksza jesli chodzi o funkcjonalnosc, no i oczywiscie poprawic wszystkie punkty na mozliwosc wystapienia tzw.zimnych lutow,Tym bardziej ze uklad jest narazony na wstrzasy (motocykl).Podejrzewam ze, sensor magnetyczny jest sprawny,a drugie, to zamienil bym tranzystor Q1 na taki o wyzszym napieciu i wiekszej mocy.Koszt niewielki.
  • Poziom 14  
    Oscyloskopu brak jedynie mogę kombinować z diodą itp
    Wymieniłbym elementy ale dokładnie nie znam ich wartości .

Czujnik to:
    NEC
    SV92
    66

dioda zenera :
    Z10 6-D
  • Poziom 11  
    Witam , czy coś udało się ustalić , jestem na etapie naprawy czujnika do vt750 i mam problem z zakupem czujnika NEC SV 92