Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana tranzystorów w sterowniku Hondy CBR 929

26 Lut 2018 20:50 705 5
  • Poziom 16  
    Witam. W mojej 929 uszkodzeniu uległ komputer a dokładniej jego wyjście sterujące silniczkiem zaworu wydechowego. Rozdubałem go i znalazłem uszkodzone tranzystory tworzące mostek H sterujący silniczkiem, A1646 dwie sztuki i K2869 dwie sztuki. Tranzystory te są praktycznie nie osiągalne dlatego potrzebuję zamienników. Dla K2869 znalazłem 2SK1622 ale nie wiem czy bd odpowiedni a dla drugiego nie mogę znależć wcale. Do tego uszkodziłem delikatnie element z napisem 69 i pionową kreską tak jak na diodzie, jest on w obudowie podobnej do sot23-5 z tą różnicą że ta ma 2mm długości a sot23-5 ma 2,9mm. Szerokość wysokość i układ wyprowadzeń taki sam.Prawdopodobnie jest to scalak z jedną bramką logiczną ale nie jestem pewien, nigdzie nie mogę nic takiego wyszukać.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Do góry widać ukruszony element a po prawo od niego taki sam w całości, na tamty pozostało tylko 9 i kreska.
  • Poziom 16  

Dodano po 3 [minuty]:

NEC A1646 K9XS Myślę że w powiększeniu spokojnie to można odczytać.
  • Poziom 16  
    Czy zamiast K2869 mogę zastosować 2SK1622? Jego budowa jest taka sama z tego co widzę a jeśli chodzi o A1646 wydaje mi się że mogę zastosować każdy tranzystor bipolarny o podobnym prądzie kolektora i takiej samej polaryzacji ponieważ działa on tylko jako przełącznik zasilający silnik elektryczny. Czy dobrze myślę?
  • Poziom 16  
    Wstawiłem tam 2SA1941-0 i K2843. Efekt tego taki że po włączeniu zasilania silniczek stał w miejscu ale gdy zacząłem go obracać w prawo nagle ruszył i ustawił się w jakiejś pozycji a błąd na wyświetlaczu znikną. Uruchomiłem silnik dodałem gazu a silniczek obrucił się o kilka stopni wprawo ale po puszczeniu gazu nie wrucił w lewo za to pojawił się błąd. Gdy prubuje nim ręcznie kręcić w lewo w pewnym momęcie czuć jego silny opór. Pewnie to wina tego ukruszonego mikro scalaka z napisem 69 ?

Dodano po 4 [minuty]:

• Poziom 16  
    Po wymianie tego układu który okazał sie być UMG8N sterownik zaczoł pracować poprawnie i działa do dzisiaj.