Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] JVC KS-FX470R - trzeszczący lewy kanał sygnału ze zmieniarki CD

31 Mar 2018 01:47 411 1
  • Poziom 9  
    Witam.

Radio JVC KS-FX470R ze zmieniarką JVC CH-X500. Stacje radiowe odtwarzają bez problemu. Po przełączeniu na odtwarzanie ze zmieniarki cd trzeszczał lewy kanał. W samochodzie zainstalowane 4 głośniki i cały lewy kanał trzeszczał. Sterowanie: sam przód, sam tył - efekt ten sam trzeszczy lewy kanał. Sterowanie prawa/lewa strona - prawa gra ładnie, lewa trzeszczy. Im głośniej się robiło, tym głośniej trzeszczał zagłuszając dźwięk muzyki. Po pewnym czasie muzyki już prawie nie było słychać, a trzaski pozostały na tym samym poziomie. Przypominało to takie charczenie jak podczas bardzo głośnego słuchania muzyki. Jednakże nie odtwarzałem głośno. Tak, aby można było rozmawiać.

Wyłączanie radia, odczekiwanie, ruszanie przewodami sterującymi zmieniarką przy radiu i przy samej zmieniarce nic nie dawało. Niedawno poprawiałem przewód, lutowałem piny gniazda (zimne luty w gnieździe zmieniarki) ponieważ ruszając się rozłączało całkowicie prawy kanał. Poprawki zadziałały. Działa to do dziś.

Kaseciaka niestety nie mam jak sprawdzić - brak kaset :)

Proszę o podpowiedź, czy kwestia charczenia wynika ze skończonego kondensatora na płycie radia w linii lewego kanału idącego ze zmieniarki, czy może jest to coś poważniejszego. Ze schematu wynika, że sygnał ten idzie do TEA6320T do 13 nóżki (ICL) poprzez kondensator 1(mF,nF,uF?)/50v oraz rezystor (? - zielony prostokąt SMD z 000 na powierzchni). Oba kanały przechodzą identyczny zestaw elementów.

Zwracam się z prośbą o pomoc, ponieważ jestem w stanie samodzielnie wymienić kondensator, jednakże układu TEA6320T już raczej nie ruszę i zaniosę do serwisu.
    Kolejne pytanie dotyczy samego kondensatora. Napisy jakie znajdują się na obudowie: 85'C 50v 1. A na "denku" wybite jest 23 Y9. I właśnie o tę 1 chodzi. Jaka jest jego pojemność? W spisie elementów widnieje jako 1.0MF 20% 50V.

A może wyżej opisane efekty dźwiękowe daje uszkodzenie innego elementu?

Poniżej zdjęcie kondensatorów oraz fragment płyty ze ścieżkami od gniazda do TEA6320T.

JVC KS-FX470R - trzeszczący lewy kanał sygnału ze zmieniarki CD
    JVC KS-FX470R - trzeszczący lewy kanał sygnału ze zmieniarki CDJVC KS-FX470R - trzeszczący lewy kanał sygnału ze zmieniarki CD
  • Poziom 9  
    Usterka zdiagnozowana. Uszkodzona okazała się taśma połączeniowa w zmieniarce - łączy płytę główną z płytką z gniazdem. Zerwane były dwie żyły, ale objawy dawała tylko jedna, właśnie od lewego kanału. Druga żyła jest zmostkowana na płycie. Chwilowe rozwiązanie - dodatkowy przewód omijający pękniętą ścieżkę, ponieważ lutowanie taśmy... możliwe, ale krótkotrwałe ze względu na kruchość ścieżek. Naprawa docelowa polegać będzie na wymianie 10 pinowej taśmy.

JVC KS-FX470R - trzeszczący lewy kanał sygnału ze zmieniarki CD