Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kabel do monitoringu - skrętka czy koncentryk?

20 Kwi 2018 15:49 16677 14
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,
    Jaki kabel położyć do monitoringu w domu? Bo czytam i głupieję już, ile fachowców tyle opinii i jedna opinia wyklucza drugą, jeden pisze że na skrętce jest zła jakość obrazu i chwali tylko kable koncentryczne .+2x0.5 na zasilanie. Drugi pisze że koncentryczny to przeżytek i że teraz to tylko skrętka (a jeśli skrętka to jaki konkretny typ, jedni polecają cat5, inni piszą cytat: "cat 6e co najmniej, CAT5 to było 10 lat temu"). Jeszcze inni kładą ekranowany i robią przejściówki do kamer IP za pomocą transformatorów wideo HD: http://www.e-alarmy.pl/5829p-pix-tr1dc-rj-hd---zestaw-transformatorow-wideo-hd.html

Jak więc to jest z tymi kablami? i z samymi kamerami? Będę wdzięczny z góry za fachowe porady, gdyż jestem przed tynkami i chcę to położyć tak aby w przyszłości można było mieć użytek w postaci monitorowania tego co się dzieje na mojej posesji i nie pluć sobie w brodę gdyby za parę lat okazało się że coś jest przestarzałe,
    pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Specjalista automatyka domowa
    Połóż skrętkę wystarczy dobrej jakości CAT5.
    Dodatkowo dołóż kable zasilające to będziesz potem zastosować każdy system kamer.
    Nieprawdą jest słaba jakość kamer " nie IP" po skrętce. Jesli odcinki kabli są ni za długie to możesz puścić zasilanie po skrętce.
  • Poziom 9  
    Ok, daj mi tylko namiar na dobrej jakości CAT5 i taką sobie kupię (albo producenta) bo na allegro to wszyscy piszą że mają kable dobrej jakości. Tylko czy dobrze to rozumiem - kamery IP idą do routera (przez skrętkę razem z zasilaniem?) bezpośrednio i mogę (ale nie muszę) do niego też podłączyć rejesrtator aby nagrywał? A przy telewizji przemysłowej najpierw kamery do rejestratora + zasilanie, a dopiero potem rejestrator do sieci jeśli chcę mieć podgląd przez internet (i w tym wypadku kabel koncentryczny)?
  • OptexOptex
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Dobra skrętka to np Bitner, Emiternet, LinkBasic. Masz tu mnóstwo takich tematów o systemach, poszukaj i poczytaj.
  • Poziom 4  
    Ja kupowałem skrętkę za ok 90zł i za ok 280zł, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie działać to zdecydowanie polecam tą droższą. Te 100% CU są naprawdę twarde i zakuwanie ich to przyjemność a nie jak w przypadku tych tańszych. Jeśli chcesz mieć zasilanie po skrętce to musisz mieć switch POE(power over ethernet) przy czym maksymalna odległość to 100m ale wpływ ma na to również jakość skrętki.
    Wybrane switche obsłużą znacznie dalej niż 100m.

• Poziom 24  
    dawidedziu napisał:
    Wybrane switche obsłużą znacznie dalej niż 100m.

Jeżeli jest możliwość to powinno trzymać się zasady do max 100m.

Nikt ze sprzedających nie zapewni cię że switch który ma napisane do 250m zadziała u ciebie na instalacji. Sprawdzałem u różnych dostawców i dział techniczny nie dokona potrafi wytłumaczyć

W mojej opinii jest to ostatnie rozwiązanie po jakie powinno się siegac. Najczęściej stosowanym powinno być wtedy gdy już ktoś położył przewody i mamy odległość powyżej 100m.

• Poziom 37  
    blusss1 napisał:
    Ok, daj mi tylko namiar na dobrej jakości CAT5 i taką sobie kupię (albo producenta) bo na allegro to wszyscy piszą że mają kable dobrej jakości. Tylko czy dobrze to rozumiem - kamery IP idą do routera (przez skrętkę razem z zasilaniem?) bezpośrednio i mogę (ale nie muszę) do niego też podłączyć rejesrtator aby nagrywał? A przy telewizji przemysłowej najpierw kamery do rejestratora + zasilanie, a dopiero potem rejestrator do sieci jeśli chcę mieć podgląd przez internet (i w tym wypadku kabel koncentryczny)?

Różnica między kamerami IP, a AHD (CVI i różne analogowe - to co Ty nazywasz telewizją przemysłową) - jest taka, że kamera IP posiada wbudowany webserwer (sama jest adresem sieci, ma swoją "witrynkę http", można na nią "wejść i ustawiać") pracuje w sieci LAN jako urządzenie sieciowe, używa się skrętki i wtyków 8p8c (rj45) do łączeń, a kamera AHD jest plug&play - nie wymaga haseł, logowania - trzeba ją tylko podpiąć - można użyć kabla koncentrycznego, a można użyć skrętki (przez transformatorki), wtyki są BNC - sygnał jest cyfrowy jakością porównywalny do IP - choć sposób łączenia przywodzi na myśl sygnał analogowy.
    Rejestrator w pierwszym przypadku musi być podpięty do sieci żeby widział kamery i żeby mieć do niego zdalny dostęp (może być sam router bez dostępu do internetu, chodzi o stworzenie struktury sieci lan), a w drugim może być podpięty do sieci żeby mieć zdalny dostęp.
    Ogólnie wg mnie bardziej elastyczny system jest IP, ale jest trudniejszy w "obejściu", na pewno położyłbym skrętkę FTP (bitnera), bo na tym zrobisz każdy system. Raczej nie stosowałbym dodatkowych przewodów do zasilania kamer - skoro to dom to zakładam że odległości nie będą duże, zasilisz skrętką.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Taki mały detal: klasyczny analog (CVBS) oraz popularne technologie CVI, TVI, AHD to sygnały analogowe.
    Osobiście bym tego nie wybrał(gdybym nie miał tego wcześniej w ręce), chociaż z opisu wynika, że jest super. Podjedź do jakiejś lokalnej hurtowni i sprawdź co mają.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja wybrałbym jakąkolwiek skrętkę bo możemy lecieć po niej z całym analogiem i następstwami vide AHD, CVI itp oraz DUHD(!) oraz IP.
    Na aukcji ma takich 21 sztuk po 100m, więc raczej jakieś niedogadanie z miejscem instalacji? No ale już mniejsza o to.
  • Poziom 9  
    Może tak być jak pisze mój przedmówca, że się nie dogadał z inwestorem i zostało mu dużo tego, cena jest jak na jakość bardzo niska, mam też bitner'a którego polecaliście na forum cena jest bardzo zbliżona tylko za F/UTP kat.5e http://allegro.pl/polski-kabel-skretka-w-ekranie-ftp-5e-bitner-miedz-i6761436329.html
    myślę teraz czy zaryzykować i wziąć S/UTP czy kupić sprawdzony F/UTP?