Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ratowanie/od¶wieżanie dysku czy wymiana? Samsung ST1000LM024

Nemiroff8 12 May 2018 02:39 480 3
 • #1
  Nemiroff8
  Level 2  
  Witam, korzystam z Lenovo Y580, który około rok temu zacz±ł wysypywać masę "kernel" błędów, a następnie przestał wł±czać się zupełnie. Po krótkiej debacie ze znajomymi doszli¶my do wniosku, że dysk (1 TB) nadaje się do wymiany, ale pewnie da się z niego jeszcze co nieco odzyskać, więc dobrze go zostawić. Znajomy, który znał się nieco lepiej ode mnie uruchomił Ubuntu z pendrive'a i powiedział, że do danych na dysku normalnie jest dostęp, więc w wolnej chwili mogę sobie to przekopiować na jaki¶ dysk zewnętrzny.
  Potrzebowałem jakiego¶ tymczasowego dysku do czasu aż kupię nowy, więc podł±czyli mi dysk ze starego laptopa (160 GB), zainstalowali system i wróciłem do domu. Stary dysk wyl±dował na półce, nowego dalej nie kupiłem, a na "tymczasowym" działałem do tej pory.
  Nie wiem czy to bezpo¶rednia przyczyna, ale komputer po przebyciu podróży w walizce kilka dni temu zacz±ł "umierać". Zaczęło się od zawieszania komputera podczas prób aktualizacji gry. Po upewnieniu się, że to nie wina klienta, firewalla, internetu itd., przy reinstalacji gry, pobieranie zatrzymywało się zawsze w tym samym punkcie, a następnie komputer się zawieszał. Wszystko inne działało ok, dopóki nie próbowałem aktualizować tej jednej gry. Po kilku próbach i resetach komputera zaczęły się problemy z uruchamianiem. Nie¶wiadomie katowałem go tym resetowaniem, raz się wł±czał, raz nie, raz po bardzo długim czasie, aż w końcu się poddałem.
  Po konsultacji z m±drzejszym koleg± i kilku instrukcjach ¶ci±gn±łem Ubuntu, zbootowałem komputer z pendrive'a i zacz±łem szukać pomocy w internecie. Przeczytałem tutaj kilka tematów, ale w większo¶ci nie byłem pewny, które rady powinienem zastosować, więc postanowiłem napisać swój.

  I tutaj zwracam się z pro¶b± o pomoc. Na t± chwilę mam pendrive'a z Ubuntu 14.04 (dokładniej "Triumfalna turkawka" je¶li to ma jakie¶ znaczenie :D), dwa dyski w (chyba) kiepskim stanie, kilka screenów z wbudowanego w Ubuntu narzędzia do zarz±dzania dyskami, które może Wam cokolwiek powiedz± i dużo wolnego czasu, żeby z tym powalczyć :)

  Z mniejszego dysku (160 GB) skopiowałem już wszystko co chciałem uratować na pendrive, więc można go wyczy¶cić/wyrzucić. Nie wiem tylko czy powinienem skopiować jaki¶ folder Recovery czy co¶, żeby wykorzystać go przy instalacji Windowsa na innym dysku albo gdzie znaleĽć klucz produktu?

  Z większego (1 TB) chciałbym kilka folderów uratować, kiedy załatwię sobie jaki¶ dysk zewnętrzny. Chyba wygl±da jakby dało się go jeszcze wykorzystać? Z tego co tutaj wyczytałem to może byłbym w stanie na własn± rękę go wyzerować? Remapować? I dalej używać? Głównie z tym potrzebuję pomocy - z decyzj± czy próbować go ratować, czy skopiować co się da i zamawiać nowy? A je¶li ratować to jak?  Stary dysk (1 TB) - Samsung ST1000LM024

  Ratowanie/od¶wieżanie dysku czy wymiana? Samsung ST1000LM024Ratowanie/od¶wieżanie dysku czy wymiana? Samsung ST1000LM024Ratowanie/od¶wieżanie dysku czy wymiana? Samsung ST1000LM024

  "Tymczasowy" dysk (160 GB) - Seagate ST9160823AS

  Ratowanie/od¶wieżanie dysku czy wymiana? Samsung ST1000LM024Ratowanie/od¶wieżanie dysku czy wymiana? Samsung ST1000LM024

  Z góry dziękuję za pomoc, czekam na pytania i porady :)
 • #2
  iron64
  Level 41  
  Dysk 160GB moim zdaniem już do niczego się nie nadaje, natomiast dysk 1TB jeszcze można pomęczyć. Na tym bym się skupił. Oczywi¶cie skopiuj najpierw co potrzebujesz. Być może co¶ się da z niego jeszcze zrobić po remapie, ale nie dowiesz się tego zdalnie niestety.
 • #3
  Nemiroff8
  Level 2  
  Mhm, tak podejrzewałem, jakie¶ podpowiedzi co powinienem z tym 1 TB dyskiem zrobic? Zerowanie, remapowanie, niby brzmi łatwo, ale nigdy nie próbowałem takich rzeczy. Jakich narzędzi użyć? Często pada tu nazwa MHDD - nada się? Jakie¶ wskazówki?

  A system z tego co wyczytałem powinien samoczynnie się aktywować pobieraj±c klucz zapisany na komputerze nawet po wymianie dysku. Czy na wszelki wypadek spróbować go jako¶ odzyskać z tego dysku (160 GB)?
 • Helpful post
  #4
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Nic nie zrobisz z dyskiem 1TB. Sypie się mechanicznie (standard w tym modelu), też nie nadaje się na ważne dane (oczywi¶cie po wyeliminowaniu najpierw tych niestabilnych - o ile się uda). Drugi dysk całkiem do niczego. Możesz poprzez wykonanie kopii posektorowej na nowy przenie¶ć cał± dotychczasow± zawarto¶ć tego dysku na nowy (wraz z całym systemem i programami).