Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neptun 541A obraz oraz pilot

Niedzviedz 22 Sie 2005 02:00 1185 4
  • #1 22 Sie 2005 02:00
    Niedzviedz
    Poziom 11  

Mam Neptuna 541A. Mój problem polega na tym że podczas odbioru programu (dowolnego) widać zacieki na obrazie - tak jakby padał deszcz. Widać to na załączonych zdjęciach. Przypadłść ta występuje tylko przy odbiorze programu, gdyż jak włączam DVD (podłączone do Wejścia Video) to obraz jest czysty. Myślałem, że problem tkwi w rozstrajaniu się głowicy, więc ją wymieniłem, później przyszła kolej na stabilizator napięcia +33 V UL 1550 oraz 2 rezystory 6,8 KΩ. Zauważyłem, że jak zdejmę obudowę to problem ten występuje znacznie później niż przy założonej klapie.

Mój 2 problem związany jest z pilotem do tego OTV. Otóż zrobiłem sobie pilota do tego Neptuna zgodnie ze schematem OTV, z tym wyjątkiem, że zamiast 4 diod nadawczych zastosowałem tylko 2 diody nadawcze podczerwieni. Mój problem polega na tym, że zasięg pilota wynosi około 0,5 metra, co jest trochękłopotliwe. Gdzie popełniłem błąd? Czy jak zastosuję 4 diody to cos to poprawi czy może powinienem zastosować takie diody IR-RED jakie podali na schemacie, a może przebudować go zgodnie ze schematem aplikacyjnym?

Pozdrawiam

0 4
    Załączniki:
  • Sklep HeluKabel
  • #2 22 Sie 2005 10:03
    Stanisław2003
    Poziom 28  

Jak już coś robisz to najpierw zrób tak jak producent zaprojektował i sprawdz czy działa poprawnie.A własne modyfikacje dopiero potem .Odłącz całkiem zdalne sterowanie i sprawdz czy nadal będziesz miał zakłocenia.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 22 Sie 2005 11:07
    grzejab
    Poziom 23  

To są typowe zakłócenia od przetwornicy samego TV chodzi o to że zakłócenia wytwarzane przez przetwornicę (zasilacz impulsowy telewizora) są tak silne, że np używając anteny pokojowej lub np. kawałka przewodu włączonego do gniazdka antenowego antena ta "łapie także zakółcenia zasilacza).
    Zrób próbę na dobrej antenie zewnętrznej, także sam przewód antenowy musi byc dobrze podlączny do wtyczki, wystarczy że ekran przewodu antenowego nie będzie dobrze kontaktował w samej wtyczce antenowej i zakłócenia już się pojawią.

Dodano po 6 [minuty]:

Co do pilota to wzmacniacz odbiorczy musi być dobrze ekranowany, bo łapie wszystkie zakółcenia z wnętrza TV, najlepiej jest podłączyć wyjście wzm. odb. podczerwieni do oscyloskopu, a następnie obserwując poziom zakłóceń na oscyloskopie szukać połóżenia tego wzm. w samym TV tak aby były minimalne zakłócenia.

0
  • #4 24 Sie 2005 10:48
    Niedzviedz
    Poziom 11  

Z tego co oglądałem płytkę zdalnego sterowania to czujnik podczerwieni wraz ze wzmacnaiaczem są ekranowane za pomocą blachy.

Co do anteny to mam antene zewnętrzną - jeszcze sprawdzę czy nie mam gdzieś przerw itd. Jak sprawdzę to dam znać. A propo bardzo często słychać gwizd wysokiego napięcia.

Odnośnie przetwornicy to Neptun ten miał walnięty tranzystor BU208, który wymieniłem na nowy wraz z kondensatorem 9,1nF/1600V. Ponadto w zasilaczu uszkodzony był 1 kondensator (3 końcówkowy), który wymieniłem na nowy, a przy okazji też 2 gdyż widać było na nim pęknięcia.

pozdrawiam

0
  • #5 24 Sie 2005 11:04
    grzejab
    Poziom 23  

Ten gwizd wysokiego napięcia to poluzowany mechanicznie korektor liniowości w poziomie (taka szybieniczka) można doć po kropelce kleju pomiędzy magnesy regulacyjne, rdzeń. Możesz sprawdzić też luzy w trafo WN.

0