Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalny dostęp do stacji roboczej z za granicy

22 Maj 2018 22:48 1542 68
  • Poziom 3  
    Witam,

Tak jak w temacie, chciałbym uzyskać zdalny dostęp do mojego biura za granicą z domu w Polsce i teraz pytanie jaki sprzęt doradzacie do realizacji tego pomysłu? Jeśli PC to musi mieć kartę sieciową wake up LAN ale jak to zestawić z routerem, żeby się na niego dostać z zewnątrz. A może lepszym rozwiązaniem będzie coś w stylu Modecom FreePC 32GB i podłączyć to bezpośrednio pod router. Ogólnie jeśli ktoś wie jak to sprawnie zestawić żeby działało to proszę o poradę
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • Poziom 23  
    Tak czy siak komputer w biurze musi być podłączony do routera _kablem_.

Jak chcesz robić wakup komputera to by pasowało jaki router do którego najpierw sie logujesz i wykonujesz wakeup, routery z alternatywnym oprogramowaniem linux zwykle maja WOL.

Jak komputer jest uruchomiony to wystarczy przekierować port RDP (windows OS) i możesz się łączyć zdalnym pulpitem.

Wersja systemu na komputerze w biurze ?

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

to oczywiście wymaga publicznego IP adresu na routerze w biurze.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Wystarczy przekierować port i można wybudzać komputer. Zdalny pulpit to np teamviewer lub windowsowy remote desktop.

Dobrze będzie jak masz publiczny adres na routerze. I oczywiście dostęp do niego.
  • Poziom 23  
    makosuu napisał:
    Wystarczy przekierować port i można wybudzać komputer.

Jak routerowy wygaśnie wpis ARP dla komputera to router nie bedzie miał eth adresu komputer i nie wybudzi pakietem z internetu.

było już parę razy opisywane jak to komputer nie można wybudzić z internetu po jakimś czasie wyłączenia (po czasie jak wpis ARP w routerze dla komputera wygaśnie)
    Ja nie mam tego problemu dzięki Intel vPro i IAMT :) to zapomniałem o tym. Właściwie jaki to ma sens w takim wypadku?
  • BotlandBotland
  • Poziom 3  
    Dzięki panowie za rady, na pewno się przydadzą. Komp w biurze będzie pod Windowsem, tylko przez team viewer'a to tak nie bardzo bo kto zaakceptuje połączenie z drugiej strony? Czyli nie obejdzie się bez publicznego adresu IP? Trochę to dziwne bo kamerka działa mi z aplikacji na smartfonie i bez żadnych publicznych adresów...

Dodano po 8 [minuty]:

makosuu napisał:
    Ja nie mam tego problemu dzięki Intel vPro i IAMT :) to zapomniałem o tym. Właściwie jaki to ma sens w takim wypadku?

Możesz coś szerzej na ten temat napisać?
    W Teamviewer nie trzeba akceptować połączenia jak sobie to odpowiednio ustawisz. Najlepiej konto sobie zrób i przypisz urządzenie do swojego konta i daj mu szybki dostęp to się tylko logujesz na konto i z dowolnego urządzenia łączysz się z komputerem w pracy.

Willisek napisał:
    Czyli nie obejdzie się bez publicznego adresu IP? Trochę to dziwne bo kamerka działa mi z aplikacji na smartfonie i bez żadnych publicznych adresów...

Obejdzie ale publiczny adres i jedno przekierowanie mega ułatwi sprawę. Bo musisz jakoś z pakietem WoL dotrzeć do komputera z zewnątrz? Jest jeszcze VPN, router z OpenWrt ma możliwość z panelu wybudzania komputerów... 100 innych możliwości

Kamera działa przez serwery zewnętrzne w chmurze i nie ma nic do rzeczy.
    Willisek napisał:
    Możesz coś szerzej na ten temat napisać?

Taka technologia co jest w komputerach biurowych. Umożliwia zdalne zarządzanie w 100% np. bootowanie z USB, wymuszenie restartu, zamknięcia, jest zawsze dostępna strona na której jest status komputera, stany zasilania, konfiguracja sieci (statyczne IP lub DHCP więc odnawia adres automatycznie nawet jak komputer jest wyłączony lub ma go statycznie, dlatego nie mam tego problemu w.w bo komputer odnawia adres jak jest wyłączony), dostęp do biosu i wiele więcej opcji których pewnie nawet nigdy nie użyję :)

Często jest też w komputerach coś takiego że jak odłączysz i podłączysz zasilanie do komputera bez jego startu to płyta już nie nasłuchuje na pakiety WoL i nie da się tak włączyć komputera. Tutaj tego problemu nie ma.
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:
    Czyli nie obejdzie się bez publicznego adresu IP? Trochę to dziwne bo kamerka działa mi z aplikacji na smartfonie i bez żadnych publicznych adresów...
    Bo kamerka łączy się z domu z serwerem producenta, gdzieś tam w CHRLD, takoż Twoja komórka. I na serwerze/routerze producenta z publicznym IP, oba połączenia się "spotykają". A co po za zestawieniem połączenia małe chińskie rączki robią ze strumieniem video, tego nie wie nikt.

Zresztą na podobnej zasadzie działa i teamviewer. Ktoś za Ciebie zestawia połaczenie.

Wiec co do zasady najlepiej mieć swoj własny publiczny IP, bo nie musisz się zastanawiać nad rzetelnością dostawcy darmowej usługi.....
  • Poziom 3  
    makosuu napisał:
    Taka technologia co jest w komputerach biurowych.

Czy drogie jest takie rozwiązanie? I jaki kupić komputer intela najlepiej żeby coś takiego zrealizować? Rozumiem że jak mam vPro to publiczne IP jest zbędne?

BTW
    Czy rozwiązanie takie jak Hamachi umożliwi odpalenie wake up lan z nasłuchu karty sieciowej?
    Nie, przy vPro wciąż musisz jakoś się do niego dostawać. Ale ułatwi pewne rzeczy na pewno, wymienione wyżej. Przez Hamachi mogłoby się chyba dać. Można też przez serwer VPN, w pracy klient VPN na routerze z OpenWrt i z jego panelu wybudzasz komputer, najpierw łącząc się z tym serwerem. Mało wygodne ale działające.
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:

Czy rozwiązanie takie jak Hamachi umożliwi odpalenie wake up lan z nasłuchu karty sieciowej?

Wake on LAN bazuje na pakiecie warstwy 2, czyli pakiecie zaadresowanym adresem MAC karty sieciowej. Takie pakiety poruszają się wyłącznie w obrębie sieci lokalnej. Nie wyjdą po za router do internetu.

Wybudzenie z internetu polega na poinstruowaniu np routera żeby wysłał do lokalnej sieci LAN pakiet budzący zaadresowany adresem karty sieciowej wybudzanego komputera. Czyli router musi ten adres znać. Albo Ty się logujesz na router po adresie IP i wydajesz komende wpisując adres MAC z palca.

Hamachi to VPN. VPNy mogą działać zarówno w warstwie 2 lub 3. Jaki jest Hamachi tego nie wiem. Ale w ciemno strzelam na warstwe 3, wiec wybudzenie sie nie zadziała. Po za tym, jakiś kopmuter w tej sieci lokalnej musi być podłaczony do tego VPN, ergo, musi działać, byc wybudzonym. Powrót do początku.

Edit: Jakbyś posiadał router z klientem Hamachi, to mógłbyś zestawić bez adresów publicznych 2 połaczenia: Router->serwer Hamachi i np. komórka->serwer Hamachi/ Mógłbyś dzięki temu się zalogować na router i wysłać komende WOL z routera.
  • Poziom 23  
    A może jakieś kombinowane rozwiązanie z wyłacznikiem GSM ?
  • Poziom 37  
    myszkoscielna napisał:
    A może jakieś kombinowane rozwiązanie z wyłacznikiem GSM ?

Za GSM trzeba zapłacić. Idę o zakład że więcej niż za zakup podstawowego VPN'a L2TP, z małą ilością danych, który powinien przepujscic pakiet WOL. Jedyna zaleta wyłącznika GSM/ net controllera/Maliny jest taka, że komputer się zawsze podniesie, nawet po zaniku napięcia, bo zostanie zdalnie zamknięty jakiś obwód co będzie równoznaczne z fizycznym naciśnięciem włącznika. Acz może zwłaszcza w przypadku laptoka wymagać opewnej ingerencji w komputer.
    Hmmm, rok ważności konta w Orange aktywować co rok to niedużo roboty raczej i koszt żaden :) Jedynie sprzęt trzeba jakiś mieć.
  • Poziom 3  
    Sprawa się trochę komplikuje, a idąc inną drogą może ktoś poleca jakiś mały server albo komp, który będzie włączony non-stop? Plus mały UPS wtedy team viewer albo Hamachi i po sprawie?
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:
    Sprawa się trochę komplikuje, a idąc inną drogą może ktoś poleca jakiś mały server albo komp, który będzie włączony non-stop? Plus mały UPS wtedy team viewer albo Hamachi i po sprawie?

A co ten mały komp ma robić? Wysłać do sieci lan pakiet WOL zeby obudzić właściwy komputer, czy coś bardziej zaawansowanego i służyć za tą stację roboczą?

Jeśli to pierwsze to może Raspberry Pi. Zuzycie prądu jakiś ... 1W? Sam się uruchomi po zaniku napięcia.

Jeśli to drugie, to co wogóle potrzebujesz zrobić na tej stacji roboczej. Jakieś oprogramowanie uruchomic? Czy tylko jakieś dane przejrzeć? Jakiej wydajności ma bybc to komputer. Da się dzisiaj postawić mały PC z windowsem, który bedzie zuzywał w okolicy 10W.
  • Poziom 3  
    m.jastrzebski napisał:
    A co ten mały komp ma robić?

Generalnie miałby służyć do logowania się na wybranych stronach internetowych i wysyłania poczty. Reasumując chodzi o to żebym miał pewność że ktoś kto odbiera moje pakiety danych w danym kraju wiedział że wysyłam je właśnie z tego kraju a nie z Polski.

Chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł żebym był widziany za innym routerem brzegowym niż PL?
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:
    m.jastrzebski napisał:
    A co ten mały komp ma robić?

Generalnie miałby służyć do logowania się na wybranych stronach internetowych i wysyłania poczty. Reasumując chodzi o to żebym miał pewność że ktoś kto odbiera moje pakiety danych w danym kraju wiedział że wysyłam je właśnie z tego kraju a nie z Polski.

Chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł żebym był widziany za innym routerem brzegowym niż PL?

No to moim zdaniem kombinujesz za bardzo.
    Najprostszy VPN z limitowaną iloiścią danych ale raczej wystarczającą do tego co opisujesz, kosztuje pewnie z 5PLN miesięcznie. I możesz udawać dowolny kraj.
    Zainstalujesz to na komórce i możesz nawet chińczyka udawać.
    A ile mniej kombinowania.
  • Poziom 3  
    m.jastrzebski napisał:
    Najprostszy VPN z limitowaną iloiścią danych ale raczej wystarczającą do tego co opisujesz, kosztuje pewnie z 5PLN miesięcznie. I możesz udawać dowolny kraj.

Technicznie potrzebuje do tego jakiegoś specjalnego routera? Rozumiem że wysyłam z PL a tam myślą że wysyłam nie z PL tylko z dowolnego kraju jaki chce?

U jakiego operatora muszę zestawić tą usługę w PL czy za granicą?
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:
    m.jastrzebski napisał:

Technicznie potrzebuje do tego jakiegoś specjalnego routera? Rozumiem że wysyłam z PL a tam myślą że wysyłam nie z PL tylko z dowolnego kraju jaki chce?

Nic nie potrzebujesz. Instalujez na komputerze/komórce klienta VPN. Łaczysz się z serwerem VPN w dowolnym kraju, który dostawca VPNa posiada.
    Cały ruch internetowy z Twojego kopmutera leci wtedy w sposób zaszyfrowany najpierw na serwer VPN i dopiero tam, z tamtejszego adresu IP wychodzi na świat.
    Wiec potrzebujesz wyłącznie abonament u dostawcy VPN. Czy znajdziesz takie uslugi darmowe, tego nie wiem.

Jedna uwaga. Osoba zorientowana będzie potrafiła odnależć, że dany adres IP jest np w Londynie, ale należy do firmy która oferuje usługi VPN. To może sugerować, że siedzisz jednak gdzie indziej skoro używasz VPN. Nie wiem na jakim poziomie "anonimowości" Ci zależy. W ten sposób oszukasz automatyczne serwisy (choć też nie wszystkie) które prezentują lub nie jakieś treści zależnie od Twojej lokalizacji.
  • Poziom 3  
    Tak na prawdę, wątpię że ktoś w ogóle będzie to sprawdzał, jednak lepiej się zabezpieczyć na wszelki wypadek. Wolę wykupić taką usługę skoro to takie nie wielkie koszty. Zależy mi po prostu żeby ktoś w przykładowym Londynie wiedział że jestem w UK i jeśli nie jest dobrze zorientowanym IT nie wpadł na to że to VPN

Myślę że Hide my Ass to dobre rozwiązanie - przykładowo oczywiście: https://trybawaryjny.pl/hma-vpn-tutorial/
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:

Myślę że Hide my Ass to dobre rozwiązanie - przykładowo oczywiście: https://trybawaryjny.pl/hma-vpn-tutorial/

W przypadku każdego dostawcy będzie to funkcjonowac na podbnych zasadach.
    Ja bym szukał takiego dostawcy, gdzie nie musisz instalować żadnego ichniego oprogramowania, tylko możesz skonfigurować połączenie VPN bezpośrednio w systemie. Każde windowsy czy komórki potrafią obsłużyć standardowe protokoły VPN same z siebie.
  • Poziom 3  
    Jakie polecacie VPN z doświadczenia, żeby było tanio i szybko?
    Widziałem że popularny jest nawet vpnonline.
  • Poziom 3  
    makosuu napisał:
    nawet vpnonline.

Wykupiłem vpnonline ale jak dla mnie to porażka. Cena niby niezła ale... Totalny brak wsparcia dla linuxa a pod tym systemem właśnie chciałem aby VPN działał. Próbowałem się kontaktować z działem technicznym ale zdawkowo mnie zbyli że nie mają kadr aby zrobić dobry soft pod linuxa. Zostałem zmuszony pracować przez VPN na Windowsie ale to nadal nie rozwiązuje mojego problemu bo muszę się przełączać pomiędzy systemami. Ma ktoś może namiar na stronę gdzie znajdę doby VPN pracujący pod Ubuntu?
    VPS na arubacloud.com możesz tam postawić sobie OpenVPN i konfigurować jak chcesz i co chcesz.
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:
    makosuu napisał:
    nawet vpnonline.

Wykupiłem vpnonline ale jak dla mnie to porażka. Cena niby niezła ale... Totalny brak wsparcia dla linuxa a pod tym systemem właśnie chciałem aby VPN działał. Próbowałem się kontaktować z działem technicznym ale zdawkowo mnie zbyli że nie mają kadr aby zrobić dobry soft pod linuxa. Zostałem zmuszony pracować przez VPN na Windowsie ale to nadal nie rozwiązuje mojego problemu bo muszę się przełączać pomiędzy systemami. Ma ktoś może namiar na stronę gdzie znajdę doby VPN pracujący pod Ubuntu?

A to od kiedy OpenVPN nie działa na ubuntu? Coś przeoczyłem :-/
    Przecież OpenVPN działa na ubuntu.
  • Poziom 3  
    m.jastrzebski napisał:

Open VPN to nie wiem, ale VPNonline napewno nie działa
  • Poziom 37  
    Willisek napisał:
    m.jastrzebski napisał:

Open VPN to nie wiem, ale VPNonline napewno nie działa

Ja się zgubiłem. Chcesz na linuxie odpalić klienta VPN i podłączyć się do serwera VPN oferowanego przez vpnonline.pl? Czy coś innego?

openvpn.pl oferuje serwery na protokole openVPN, PPTP, L2TP i SSTP.
    OpenVPN na ubuntu akurat nie używałem, ale działa mi na androidzie, wiec powinno i na ubuntu. Z rzeczonego androida łączyłem się zarówno do openVPN jak i do domu (mikrotik).

I dodam, ze z ich oferty jestem bardzo zadowolony. Przez ich serwer VPN realizuje stały zewnętrzny adres IP na badziewne łącze LTE. Fakt, że 2-3 lata temu, ale w kilka godzin poełączyłen VPN, dostałem stał adres i ustawienie revDND do tego adresu i mojej domeny. Szybko sprawnie i wiedzieli czego potrzebuje.
  • Poziom 3  
    m.jastrzebski napisał:
    Ja się zgubiłem. Chcesz na linuxie odpalić klienta VPN i podłączyć się do serwera VPN oferowanego przez vpnonline.pl? Czy coś innego?

Mam wykupiona usługę na vpnonline.pl. Dostałem tam aplikację, jest całkiem niezła cena, ale co z tego jak to wszystko działa tylko pod windą...