Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo z50-70 - podłączony, ale nie ładuje

06 Cze 2018 22:32 282 4
  • Poziom 10  
    Mam ten sam model laptopa z chyba identycznymi lub podobnymi objawami. Tak wyglądają objawy u mnie :
    - Laptop nie sygnalizuje ładowania.
    - Nie uruchamia się gdy jest podłączony zasilacz.
    - Uruchamia się i działa normalnie gdy zasilacz jest odłączony, czyli gdy jest uruchamiany na samej baterii.
    - Bateria zaczyna się ładować jedynie gdy odłączy płytę główna od obu źródeł zasilania i po chwili podłączy z powrotem baterię a następnie zasilacz lub odwrotnie nie pamiętam kolejności. Po takim resecie płyty bateria się ładuje ale chyba zbyt wolno jak na moje oko ale nie miałem czasu tego dłużej testować i nie wiem jak długo się ładowała gdy laptop był jeszcze sprawny.
    (Bateria jest wbudowana więc aby to zrobić trzeba rozebrać laptopa).
    - Bateria w ten sposób naładowana pracuje oko 1- 1,5h więc wydaje się być ok.

Wydzieliłem jako nowy temat. Nie podpinaj się pod cudze wątki (w dodatku archiwalne). RADU23
  • Spec od komputerów
    Oznaczenie MB, wykonane pomiary?
  • Poziom 10  
    Pomiar napięć niczego nietypowego nie wykazuje. na baterii mniej więcej 15,6V przy stanie oko 70% i spada wraz ze spadkiem procent.
    Zasilacz wydaje się sprawny dostarcza prawie 20V , na trzeciej żyle sterującej zasilacza oko 0.4V czyli nic albo jakieś szumy elektryczne.
    Podłączenie zasilacza nie zmienia napięć na baterii.
    Wszystko wskazuje na uszkodzenie jakiegoś układu sterującego lub przetwornicy odpowiedzialnej za zasilanie laptopa i ładowanie baterii.
    Nie wyciągałam płyty i nie grzebałem w nim nic poza odpięciem na chwilę złącza baterii. Nie planuje go naprawiać ponieważ jest ponoć jeszcze na gwarancji.

Szukałem odpowiedzi czy ten model Lenovo (wbudowana bateria na stałe) powinien działać bez baterii na samym zasilaczu tak jak pozwalają na to inne laptopy, ta informacja była by cenną wskazówką czy winna za takie zachowanie jest bateria na którą oczywiście nie ma gwarancji bo jest najsłabszym ogniwem w całym urządzeniu.

Posta nie umieściłem tutaj z myślą że ktoś mi podpowie jak to naprawić bo w to za bardzo nie wierze, nie te czasy, jestem realistą i wiem że bardzo mało prawdopodobne żeby komuś z wiedzą chało by się odpisywać.
    Myślę że to raczej informacja dla tych którzy planują zakup laptopa danego modelu czy marki z jakimi problemami mogą się spotkać.
    Obejrzawszy ten model widzę że Lenovo zaczyna promować laptopy jednorazowe które trzeba wyrzucić tak jak współczesne telefony gdy np. bateria zacznie ci po półtora roku używania fixować. Upewniłem się w tym po telefonie do serwisu gdzie w końcu dostałem odpowiedz że ten model jest tak zaprojektowany że nie będzie działał po odpięciu baterii. Próbowano mi wcisnąć autorską ściemkę w którą nie uwierzyłem i nie skomentowałem a mianowicie że niby to z powodu na żywotność laptopa, że bateria spełnia rolę kondensatorów, że bez takiego rozwiązania elektrolity na płycie miały by dużo krótszą żywotność. Z mojej wiedzy wiadomo że baterie nie zastąpią elektrolitów w przetwornicach chociażby dla tego że są zbyt powolne.
    Głównym powodem takiego rozwiązania jest to że taki laptop jet nieco tańszy w produkcji i plus przy okazji taki że łatwiej zmusić użytkowników aby kupili nowy sprzęt.
    Jeśli dowiem się czegoś istotnego po naprawie serwisowej to się podzielę informacją.
  • Spec od komputerów
    xme napisał:
    Nie planuje go naprawiać ponieważ jest ponoć jeszcze na gwarancji.

To skorzystaj z niej.

• Poziom 35  
    Laptop bez baterii napewno działa