Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Prąd przemienny a prąd zmienny

szlendi2000 10 Cze 2018 13:11 222 7
  • #1 10 Cze 2018 13:11
    szlendi2000
    Poziom 3  

Witam, potrzebuję pomocy w zdefiniowaniu prądu przemiennego i zmiennego.

Co do prądu przemiennego napisałem regułę, ale nie wiem czy jest dobrze:

Prąd przemienny - jego wartość średnia całookresowa jest równa 0. Zmienia swój zwrot przy stałej wartości liczbowej. Jest prądem okresowym ponieważ posiada swój okres T.

i mw. taki rysunek do tego:

Spoiler:
    Prąd przemienny a prąd zmienny

Prądu zmiennego nie umiem zdefiniować tak, żeby nie była to prosta regułka na poziomie wikipedii.

Ogólnie jest jeszcze wniosek, też nie wiem czy dobry:

Każdy prąd przemienny może być prądem zmiennym, lecz prąd zmienny nie może być prądem przemiennym.

Proszę o pomoc! :)

0 7
  • Pomocny post
    #2 10 Cze 2018 13:27
    BC109B
    Poziom 31  

Prąd zmienny (w czasie) nie musi być prądem przemiennym. Jest tak w sytuacji gdy prąd jest kierunkowy ale sobie zmienia wartość 50 razy na sekundę - np. w układzie z prostownikiem jednopołówkowym lub dwupołówkowym.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Cze 2018 15:09
    retrofood
    Moderator

szlendi2000 napisał:

Co do prądu przemiennego napisałem regułę, ale nie wiem czy jest dobrze:

Prąd przemienny - jego wartość średnia całookresowa jest równa 0. Zmienia swój zwrot przy stałej wartości liczbowej. Jest prądem okresowym ponieważ posiada swój okres T.

Prąd przemienny jest rodzajem prądu okresowo zmiennego, o sinusoidalnym przebiegu zmian.

Dodano po 2 [minuty]:

szlendi2000 napisał:

Ogólnie jest jeszcze wniosek, też nie wiem czy dobry:

Każdy prąd przemienny może być prądem zmiennym, lecz prąd zmienny nie może być prądem przemiennym.

1. Każdy prąd przemienny jest prądem zmiennym.
    2. Prąd zmienny wyjątkowo może być prądem przemiennym (jeśli przebieg zmian ma charakter sinusoidalny).

0
  • Pomocny post
    #4 10 Cze 2018 15:30
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Prąd przemienny (ang. alternating current, AC) – charakterystyczny przypadek prądu elektrycznego okresowo zmiennego, w którym wartości chwilowe podlegają zmianom w powtarzalny, okresowy sposób, z określoną częstotliwością.

Nie musi mieć sinusoidalnego kształtu jak pisze retrofood. Może być dowolny byle symetryczny względem osi OX.

Prąd zmienny może być to prąd stały co do kierunku lub zmienny co do kierunku lecz o zmiennej wartości w czasie. Może też mieć zmienną częstotliwość w czasie.

0
  • Pomocny post
    #5 10 Cze 2018 17:46
    retrofood
    Moderator

jaszczur1111 napisał:

Nie musi mieć sinusoidalnego kształtu jak pisze retrofood. Może być dowolny byle symetryczny względem osi OX.

Ponoć masz teraz rację, ale ja chodziłem do szkoły w czasach, kiedy obowiązywała wersja którą przytoczyłem. Przebieg dowolny byle symetryczny względem osi X nazywał się wtedy prądem przemiennym odkształconym. Przemiennym bez dodatku był jedynie przebieg sinusoidalny.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Cze 2018 21:43
    retrofood
    Moderator

jaszczur1111 napisał:
    Nie tylko teraz ale od 82' a Ty kiedy ?

Dziesięć lat wcześniej. :D Oczywiście, takie falowniki czy spawarki na tranzystorach były wtedy bardziej teorią niż rzeczywistością nawet na Zachodzie, a o zasilaczach impulsowych nawet wtedy nie słyszałem. Dlatego o odkształceniach też dowiadywałem się więcej dopiero na praktykach. Kombinat był wtedy jednym z najnowocześniejszych zakładów w Polsce.

0
  • #8 13 Cze 2018 10:21
    szlendi2000
    Poziom 3  

Dziękuję za pomoc! :)

0