Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie agregatu prądotwórczego w domu - osobny obwód

18 Cze 2018 09:40 1845 12
  • Poziom 11  
    Dzień dobry.

W nowo budowanym domu mam położoną osobną instalację przeznaczoną do zasilania przez agregat.

Z uwagi na koszty, procedury i bardzo rzadkie awarie zasilania na tym terenie (przez ostatnich 5 lat jak obserwuję było jedno wyłączenie trwające dłużej niż 12 godzin, kilka nieplanowanych trwających bardzo krótko) przełącznik typu sieć - agregat nie była brana pod uwagę.

Mimo wszystko zapobiegawczo ułożyłem osobny obwód z wtykiem w puszce elektroinstalacyjnej na zewnątrz. Są to dwa gniazda: jedno w kuchni w okolicy lodówki, drugie w holu obok wejść do sypialni.

Pytanie, na które jednoznacznej odpowiedzi znaleźć nie potrafiłem to czy przewód ochronny tego obwodu w jednym z gniazd połączyć z GSW (akurat gniazdo znajduje się blisko GSW z uziomem fundamentowym)?
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Moderator
    WojcikW napisał:
    Ukasz napisał:
    ... czy przewód ochronny tego obwodu w jednym z gniazd połączyć z GSW...
    Bezwzględnie i to nie w jednym a we wszystkich. Należy też zainstalować RCD (o wyłącznikach instalacyjnych nie wspominam) i sprawdzić impedancję pętli zwarcia dla drugiego doziemienia. Trzeba wiedzieć, że będzie to instalacja IT

Będzie albo nie będzie.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Ukasz napisał:
    Pytanie, na które jednoznacznej odpowiedzi znaleźć nie potrafiłem to czy przewód ochronny tego obwodu w jednym z gniazd połączyć z GSW (akurat gniazdo znajduje się blisko GSW z uziomem fundamentowym)?
    A czy z GSW nie można wyprowadzić uziemienia do agregatu? Jaki układ instalacji odbiorczej? To są rzeczy ważne.

P.S. Skoro instalacja jest wykonana w nowo budowanym budynku to wszystkie obwody powinny być wyposażone w w żyłę PE połączoną z uziemieniem.
  • Poziom 39  
    Ukasz napisał:
    Wydzielony obwód powinien być połączony z szyną PE w budynku. To wystarczy.
    Problemem będzie działanie ochrony przeciwporażeniowej.
    Obwód powinien być wyposażony w RCD.
    Przed podłączeniem agregatu, w RCD należy obowiązkowo wykonać TEST.
  • Poziom 11  
    Jak w takim razie dołączyć aparat roznicowo-pradowy? Agregat nie ma oznaczonych wyjść L i N . Obojętnie?

Instalacja jest oczywiście 3-przewodowa. Jest możliwość podpiecia pod GSW.

Chciałem się dowiedzieć jak zrobić to najlepiej i poprawnie. Bo w zasadzie mam jakby przedłużacz zamurowany w scianach. A przedluzacza nie miałbym możliwości podłączyć pod GSW.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator
    Ukasz napisał:
    Jak w takim razie dołączyć aparat roznicowo-pradowy? Agregat nie ma oznaczonych wyjść L i N . Obojętnie?

A napisałeś jaki masz agregat? Nie. Oczywiście, cały świat musi się domyślać, bo Ty masz tajemnicę. Miej se dalej.
  • Poziom 11  
    Oj przepraszam miałem w głowie podczas pisania żeby napisać jaki i zapomniałem.

Zwykły prosty niedrogi agregat. Nie żaden wyspecjalizowany do wspolpracy z siecią. Dokładnie jest to Fogo FH3001. Rodzaj pradnicy nie znany. Nie znalazłem na niej modelu ani specyfikacji.

Dodano po 3 [minuty]:

Cytat:
    Gniazda muszą być ze stykiem ochronnym, oczywiście podłączonym do przewodu ochronnego. Jak nie wiesz jak to zrobić to wynajmij elektryka bo z tego co piszesz sam nie dasz rady. Wyłącznik instalacyjny powinien być na oba bieguny, czyli np. taki: https://tech-elektro.pl/pl/s302-b-16a-bezpiec...k-nadpradowy-dwubiegunowy-legrand-605530.html

Gniazda wszystkie ze stykiem ochronnym będą w całym domu. Przewód 3 x 2,5 . Jedno z dwoch gniazd jest blisko GSW i tam byłoby najwygodniej to połączyć - o to mi chodziło.
  • Poziom 39  
    Ukasz napisał:
    Jedno z dwoch gniazd jest blisko GSW i tam byłoby najwygodniej to połączyć - o to mi chodziło.
    Napisałem co trzeba zrobić.
    Dlaczego się kolega tak uczepił GSW.
    GSW służy w innym celu.
    Czy przewody PE pozostałych gniazd są podłączone do GSW - NIE ?
  • Poziom 11  
    CYRUS2 napisał:
    Napisałem co trzeba zrobić.

Tak, dziękuję.
    Ma to wyglądać tak:

Uziemienie agregatu prądotwórczego w domu - osobny obwód

CYRUS2 napisał:
    Dlaczego się kolega tak uczepił GSW.

Nie wiem czy nazewnictwa mamy zbieżne. Jeśli nie, to proszę o naprostowanie.

U mnie GSW - miejsce w którym do domu wchodzi bednarka z uziomu fundamentowego. Tutaj znajduje się szyna wyrównująca potencjał (OBO) z przykręconą do niej bednarką. Od tej szyny odchodzi LgY 16 do rozdzielnicy głównej i drugi LgY 16 do ogranicznika przepięć.

Jedno z gniazd "obwodu awaryjnego" miałem zlokalizowane obok puszki w której znajduje się GSW / szyna wyrównująca potencjał.

Pytanie w pierwszym wpisie dotyczyło tego czy przewód PE "obwodu awaryjnego" łączyć / nie łączyć z w/w szyną - nazwałem to GSW.

W związku z pojawieniem się aparatów, których wcześniej nie planowałem w związku z "funkcją przedłużacza" wszystko i tak zbiegnie się w rozdzielnicy głównej więc przewody ochronne podpięte będą pod szynę PE w RG a nie GSW jak ja to nazwałem.

Pierwotnie miało to mieć po prostu funkcję przedłużacza zamurowanego w ścianach na stałe. Tak jakbym w razie awarii rozwinął sobie zwykły przedłużacz i wrzucił od agregatu do domu.

W przypadku braku zasilania w domu obwód ten ma służyć jedynie do podpięcia lodówki, zagotowaniu wody w czajniku elektrycznym czy podpięciu lampki nocnej w holu żeby się nocą nie potykać. Żadne kotły, kuchenki itp. (zresztą ogrzewanie domu będzie elektryczne a kuchenka indukcyjna więc ten agregacik nic nie zdziała).

Dzięki pomocy kolegów będzie to zrobione lepiej i bezpieczniej za co dziękuję.
  • Moderator Elektrotechnika
    Ukasz napisał:
    Dzięki pomocy kolegów będzie to zrobione lepiej i bezpieczniej za co dziękuję.

Ale na rysunku tego PE nie widać . Agregat tak samo połączyć z PE instalacji "awaryjnej " i domu.
  • Poziom 39  
    Ukasz napisał:
    W związku z pojawieniem się aparatów, których wcześniej nie planowałem w związku z "funkcją przedłużacza" wszystko i tak zbiegnie się w rozdzielnicy głównej więc przewody ochronne podpięte będą pod szynę PE w RG a nie GSW jak ja to nazwałem.
    Tak być powinno.

To nie ma związku z tymi aparatami.
    Dodatkowo istotne jest to, żeby przewody L-N tego obwodu nie łączyły się z przewodami L-N instalacji elektrycznej.
    Można podejrzewać że RCD zadziała dopiero przy drugim doziemieniu.