Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Silnik zaburtowy YAMAHA - F40TLR nie wchodzi na obroty.

27 Cze 2018 20:09 2217 7
 • Poziom 31  
  Witam, silnik YAMAHA F40TLR, czterosuw, trzy cylindry, trzy gaźniki po dodaniu gazu gaśnie, na wolnych obrotach pracuje normalnie. Jeżeli przed dodaniem gazu przytkamy na moment wlot powietrza silnik wejdzie na obroty i osiąga maksymalną moc. Po ujęciu gazu i ponownym dodaniu gaśnie. Żeby silnik wszedł na obroty trzeba przytkać na chwilę wlot powietrza. Poziomu paliwa nie da się podnieść bo pływak jest cały plastikowy i nie ma elementów regulacyjnych, gniazdo zaworu iglicowego jest nie wykręcalne. Elementy na schemacie 19, 20, 21, 22 wyglądają jak układ wtryskujący paliwo po dodaniu gazu ale do gardzieli nie jest wtryskiwane paliwo.

  Silnik zaburtowy YAMAHA - F40TLR nie wchodzi na obroty.

  Problem jest na trzech gażnikach. Nr 11 to rurka emulsyjna i rozpylacz z małymi otworkami w dolnej części od góry wchodzi do niej mosiężny nieruchomy pręt. Wężykami 41 dochodzi powietrze do rurek emulsyjnych do zubożania mieszanki.
 • Poziom 35  
  Może po sezonie z gaźników nie zostało wypalone paliwo a stare potrafi "zakitować" dysze i kanaliki w gaźnikach, więc sprawdź te elementy. Wg mnie objaw usterki wskazuje na brak paliwa a przytkanie dłonią wlotu powietrza zastępuje "ssanie" w gaźniku i stąd to "ożywienie" silnika.
 • Moderator Samochody
  A to przypadkiem nie są gaźniki podobne jak w np. piłach spalinowych - zintegrowane z pompkami (zbiornik paliwa poniżej gaźników, bez osobnej pompy)?
 • Poziom 31  
  Nr 13 to jest pływak, 14, 15, 16 zawór iglicowy, to jest silnik czterosuwowy pracuje na czystej benzynie.
  Problem jest taki, że po otwarciu przepustnicy pęd powietrza nie zaciąga paliwa z rozpylacza 11 i to na trzech gaźnikach.
  Luzy na zaworach wyregulowane, rozrząd dobrze ustawiony, pali na dotyk.
  Gaźniki zachowują się tak jak by był za niski poziom paliwa. Gaźniki motocyklowe mają komorę pływakową obok gardzieli i rozpylacz jest parę milimetrów powyżej poziomu paliwa. Tutaj komora pływakowa jest poniżej gardzieli i pomiędzy rozpylaczem a poziomem paliwa jest z 15 mm. Rozpylacz 11 jest zarazem rurką emulsyjną, ma poprzeczne malutkie otwory i do tego doprowadzone jest powietrze wężykami nr 41. Zatkanie wężyków nic nie daje. Do środka rozpylacza wchodzi od góry pręcik na głębokość ok 1 cm. Pręcik jest nieruchomy, i nie ma regulacji. Gaźnik może mieć dodatkowy układ który podaje paliwo pomiędzy wolnymi obrotami a obrotami na których zaciągnie paliwo z głównego rozpylacza.
 • Moderator Samochody
  Zadałem pytanie, nie odpowiedziałeś. Ten układ zasilania ma zbiornik poniżej poziomu gaźników i osobną pompkę?
  Megawe napisał:
  Gaźniki motocyklowe mają komorę pływakową obok gardzieli i rozpylacz jest parę milimetrów powyżej poziomu paliwa.
  Nie - tylko część gaźników tak ma - systemu min. AMAL. Pozostałe mają komory pływakowe pod rozpylaczem - wtedy jest on krótszy.
  Z pokazanego rysunku, nie widząc wcześniej konstrukcji gaźnika trudno dociec, jak on działa - element 35 to co to jest? "Elektryczne ssanie (termoelement zamykający po nagrzaniu dodatkowy kanał)?
 • Poziom 31  
  Schemat pochodzi ze strony:

  https://www.boats.net/catalog/yamaha/outboard-by-hp/40hp/f40tlr-0406/carburetor

  35 to elektrozawór wciągający iglicę, która otwiera dopływ paliwa do ssania, które jest rozdzielane wężykami do do pozostałych gaźników. Pompka paliwa jest napędzana od wałka rozrządu w głowicy. Do gaźników prowadzą z niej dwa wężyki: jeden do górnego gażnika i jeden do trójnika z którego są zasilane dwa pozostałe gaźniki.
  Nr 7 to jest dodatkowa dysza wkręcona obok dyszy głównej, nr 8 to jest zaślepka gumowa.

  Dodano po 12 [godziny] 49 [minuty]:

  https://my.pneuboat.com/forum/11-moteur/44550-yamaha-f40-4t-carburateur

  Znalazłem opis po francusku i rozszyfrowuję o co chodzi z tym gażnikiem.

  Dodano po 14 [godziny] 1 [minuty]:

  https://www.slideshare.net/jksemm/yamaha-ft50-cet-outboard-service-repair-manual-l-450101

  instrukcja napraw od większego silnika, ten ma 4 podobne gażniki.
 • Poziom 31  
  Silnik zaburtowy YAMAHA - F40TLR nie wchodzi na obroty.

  Przed przepustnicą znajduje się mosiężna rurka w której jest z niewidocznej strony otworek ca 0,1 mm i ten otworek w trzech gażnikach był zatkany. Otworek jest z boku rurki, od strony przepustnicy i problem go wyczyścić. Po wyczyszczeniu po chwili znowu się zatyka. Problemy z gwałtownym dodawaniem gazu są związane z drożnością tych otworków.

  http://forum.rentboat.dn.ua/manuals/yama/F30-40.pdf

  Instrukcja napraw

  http://forum.rentboat.dn.ua/manuals/yama/F30-40.pdf
 • Poziom 31  
  Silnik zaburtowy YAMAHA - F40TLR nie wchodzi na obroty.

  Ponieważ nie ma prostej regulacji poziomu paliwa zeszlifowałem trzpień z zaworka iglicowego. Trzpień ten po naciśnięciu chowa się. Podobny do oryginału jest dostępny w sprzedaży zaworek Keihin K1, ma minimalnie dłuższy trzpień i silniejszą sprężynkę. Po kilku próbach ze skracaniem trzpienia silnik zaczął normalnie wchodzić na obroty.