Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens EQ8 Seria 900 - Ekspress nie parzył kawy - rozwiązanie

ZbiguZbigu 04 Lip 2018 13:43 2313 0
 • #1
  ZbiguZbigu
  Poziom 9  
  Witam Wszystkich użytkowników ekspresu do kawy marki Siemens a szczególnie modelu EQ8 seria 900 (taki właśnie posiadam).
  Opisze w skrócie jaki miałem problem i jak go rozwiązałem.

  PROBLEM: Po 4 latach używania bez żadnych awarii nagle ekspres przestał parzyć kawę. Objawiało się to poprzez komunikat:

  Uzupełnij zbiornik z kawą (był zawsze pełny kawy).

  Dokładnie po naciśnięciu START w celu zrobienia kawy np. zwykłej bez mleka, ekspres pobierał kawę, włączał młynek, mielił około 2-3 sekund po czym wyświetlał komunikat, że brakuje mu kawy, na wyświetlaczu przed komunikatem było pokazane, że jakby już zaparzył całą filiżankę, pasek napełnienia od razu na maksa i kończył pracę. Z dysz nic nie leciało, kawa zmielona trafiała do pojemnika z odpadami. Kolejne naciśniecie START i dokładnie powtórka sytuacji czyli , pobieranie nowej kawy, mielenie , pokazanie że już pełna szklanka kawy choć ani kropla nie leciała z dysz i zakończenie komunikatem o braku kawy plus zrzut do odpadów świeżo zmielonej kawy.


  Rozwiązanie problemu:w kilku krokach

  Po pierwsze: Wyjęcie modułu zaparzacza i bardzo dokładne wymycie po uprzednim rozebraniu ile się dało. Każda część wymyta co znacząco poprawiło jakość i płynność poruszania się wszystkich części w module. Ten etap jest bardzo istotny.


  Po drugie: Zgodnie z filmami na niemieckich kanałach youtube rozebranie obudowy i dostanie się do młynka. Wyjęcie młynka, rozebranie ile się dało i wyczyszczenie szczoteczką do zębów po czym złożenie młynka i montaż na miejscu.


  Po trzecie: Zakup za 1PLN rezystora 0.1 Ohm i 3W w sklepie elektronicznym i zgodnie z wątkiem na tym forum wymiana (wylutowanie z płytki głównej rezystora oznaczonego numerem R97 znajduje się na skraju płytki z prawej strony koło przycisku włącz wyłącz. Jest to 3 min roboty po wyjęciu płytki, nie jest to taka straszna operacja, wystarczy wypiąć wszystkie złączki (nie ma obawy o pomyłkę przy składaniu bo są unikalne wtyczki i gniazdka) i wysunięciu płytki. Potem lutowanie, bezpiecznik R97 na płytce jest takim czarnym prostopadłościanem na skraju płytki, łatwe lutowanie. Wystarczy jeden koniec rozgrzać i podsunąć wykałaczkę i potem drugi i już mamy go w powietrzu. Potem wlutować nasz nowy 0.1 ohm i gotowe.


  Po złożeniu ekspresu nie zadziałał od razu, dopiero po kilku nieudanych cyklach. Teraz działa już bez problemu i może posłuży kolejne 4 lata.

  Moim zdaniem wszystko co opisałem razem przyczyniło się do naprawy ekspresu. Stopień komplikacji zadania jest nawet do ogarnięcia bez znajomości techniki czy elektroniki. Warto wygooglować w YouTube te niemieckie filmy o rozkładaniu ekspresu.

  Kolejność jest taka w skrócie:
  1. Odkecamy dwie śrubki pod klapką zakrywającą pojemnik z wodą.
  2. Zdejmujemy boczek , ten gdzie montuje się pojemnik z wodą (najpierw wypinamy zaciski na podłodze ekspresu i potem od dołu do góry odginamy boczek i zdejmujemy).
  3. Wypinamy rurke z wodą w tym boczku i odkładamy go na bok.
  4. Teraz możemy zdjąc górną pokrywę stalową. W tym celu wydłubujemy delikatnie przycisk od podgrzewania filiżanek, Ustawiamy pokrętło mielenia młynka na minimalne ziarenka i wyciągamy do góry, potem naciskamy na zasobnik z kawą z każdej strony jest wpięty na zatrzaskach i wyjmujemy do góry, trzeba użyc siły bez obaw. Treaz jak już nie mamy tego zasobnika to możemy chwycić za otwór po nim i stojąc z tyłu zsunąć górną stalową pokrywę co spowoduje, wypięcie jej i możliwość zdjęcia. Odpinamy przewody grzania i uziemienie i odkładamy na bok.
  5. teraz zdejmujemy tylną ściankę tak samo wypinając dolne zaczepy i odginając od dołu do góry. Odkładamy na bok.

  6. Wyjmujemy małą szufladkę na tabletki do czyszczenia (od dołu zaczep blokujący wciskamy i wysuwamy).
  Teraz zdejmujemy boczek z dźwiczkami.

  7. Teraz na koniec luzujemy przednią ściankę wypinająć zatrzaski na dnie i podważając jak poprzednie ścianki, nie zdejmujemy jej całkowicie tylko pozostawiamy wypiętą abyśmy mogli dobrac się do sufitu, od góry jest do zdjęcia plastikowe wieko na zatrzaskach.

  8. Wypinamy to wieko i mamy dostęp do młynka, który wypinamy z płytki i rozkręcamy w prosty sposób.

  9. Młynek odkręca się nak słoik, te zębate koło duże się wyjmuje i zozbiera na części nie opisuję tego bo to banalne, czyścimy młynek po czym składamy wszystko razem.


  Jak wyjąć płytkę z rezystorem R97? Wystarczy wypiąć wszystkie wtyczki i wysunąć całość, zdjąć plastikową obudowę i mamy płytkę w ręku do lutowania.


  UWAGA: Dla mniej wprawnych można sobie zrobic fotki przed każdym etapem co ułatwia złożenie, jest dużo wtyczek ale bez trudu każdy to zrobi, nie można się bać.


  Składamy ekspres w odwrotnej kolejności, po włożeniu młynka, zakładamy pokrywę plastikową,potem przednia ścianka potem boczek z drzwiczkami potem tył , potem płyta stalowa górna, potem na końcu boczek gdzie jest woda.

  Mam nadzieję, ze taki opis zachęci do własnej reperacji , jestem bardzo zadowolony, że sam to zrobiłem i ekspresik działa.
  Pozdrawiam,

  Link do filmów jak rozkładać te ekspresy:

  https://www.youtube.com/watch?v=N5SamAIVtcs&index=32&list=PL9pdlQk2PP8S8vljGqIa4TcsrYrbJtVRF