Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens EQ8 Seria 900 - Ekspress nie parzył kawy - rozwiązanie

ZbiguZbigu 04 Jul 2018 13:43 7353 0
 • #1
  ZbiguZbigu
  Level 10  
  Witam Wszystkich użytkowników ekspresu do kawy marki Siemens a szczególnie modelu EQ8 seria 900 (taki właśnie posiadam).
  Opisze w skrócie jaki miałem problem i jak go rozwiązałem.

  PROBLEM: Po 4 latach używania bez żadnych awarii nagle ekspres przestał parzyć kawę. Objawiało się to poprzez komunikat:

  Uzupełnij zbiornik z kawą (był zawsze pełny kawy).

  Dokładnie po naciśnięciu START w celu zrobienia kawy np. zwykłej bez mleka, ekspres pobierał kawę, włączał młynek, mielił około 2-3 sekund po czym wyświetlał komunikat, że brakuje mu kawy, na wyświetlaczu przed komunikatem było pokazane, że jakby już zaparzył całą filiżankę, pasek napełnienia od razu na maksa i kończył pracę. Z dysz nic nie leciało, kawa zmielona trafiała do pojemnika z odpadami. Kolejne naciśniecie START i dokładnie powtórka sytuacji czyli , pobieranie nowej kawy, mielenie , pokazanie że już pełna szklanka kawy choć ani kropla nie leciała z dysz i zakończenie komunikatem o braku kawy plus zrzut do odpadów świeżo zmielonej kawy.


  Rozwiązanie problemu:w kilku krokach

  Po pierwsze: Wyjęcie modułu zaparzacza i bardzo dokładne wymycie po uprzednim rozebraniu ile się dało. Każda część wymyta co znacząco poprawiło jakość i płynność poruszania się wszystkich części w module. Ten etap jest bardzo istotny.


  Po drugie: Zgodnie z filmami na niemieckich kanałach youtube rozebranie obudowy i dostanie się do młynka. Wyjęcie młynka, rozebranie ile się dało i wyczyszczenie szczoteczką do zębów po czym złożenie młynka i montaż na miejscu.


  Po trzecie: Zakup za 1PLN rezystora 0.1 Ohm i 3W w sklepie elektronicznym i zgodnie z wątkiem na tym forum wymiana (wylutowanie z płytki głównej rezystora oznaczonego numerem R97 znajduje się na skraju płytki z prawej strony koło przycisku włącz wyłącz. Jest to 3 min roboty po wyjęciu płytki, nie jest to taka straszna operacja, wystarczy wypiąć wszystkie złączki (nie ma obawy o pomyłkę przy składaniu bo są unikalne wtyczki i gniazdka) i wysunięciu płytki. Potem lutowanie, bezpiecznik R97 na płytce jest takim czarnym prostopadłościanem na skraju płytki, łatwe lutowanie. Wystarczy jeden koniec rozgrzać i podsunąć wykałaczkę i potem drugi i już mamy go w powietrzu. Potem wlutować nasz nowy 0.1 ohm i gotowe.


  Po złożeniu ekspresu nie zadziałał od razu, dopiero po kilku nieudanych cyklach. Teraz działa już bez problemu i może posłuży kolejne 4 lata.

  Moim zdaniem wszystko co opisałem razem przyczyniło się do naprawy ekspresu. Stopień komplikacji zadania jest nawet do ogarnięcia bez znajomości techniki czy elektroniki. Warto wygooglować w YouTube te niemieckie filmy o rozkładaniu ekspresu.  Kolejność jest taka w skrócie:
  1. Odkecamy dwie śrubki pod klapką zakrywającą pojemnik z wodą.
  2. Zdejmujemy boczek , ten gdzie montuje się pojemnik z wodą (najpierw wypinamy zaciski na podłodze ekspresu i potem od dołu do góry odginamy boczek i zdejmujemy).
  3. Wypinamy rurke z wodą w tym boczku i odkładamy go na bok.
  4. Teraz możemy zdjąc górną pokrywę stalową. W tym celu wydłubujemy delikatnie przycisk od podgrzewania filiżanek, Ustawiamy pokrętło mielenia młynka na minimalne ziarenka i wyciągamy do góry, potem naciskamy na zasobnik z kawą z każdej strony jest wpięty na zatrzaskach i wyjmujemy do góry, trzeba użyc siły bez obaw. Treaz jak już nie mamy tego zasobnika to możemy chwycić za otwór po nim i stojąc z tyłu zsunąć górną stalową pokrywę co spowoduje, wypięcie jej i możliwość zdjęcia. Odpinamy przewody grzania i uziemienie i odkładamy na bok.
  5. teraz zdejmujemy tylną ściankę tak samo wypinając dolne zaczepy i odginając od dołu do góry. Odkładamy na bok.

  6. Wyjmujemy małą szufladkę na tabletki do czyszczenia (od dołu zaczep blokujący wciskamy i wysuwamy).
  Teraz zdejmujemy boczek z dźwiczkami.

  7. Teraz na koniec luzujemy przednią ściankę wypinająć zatrzaski na dnie i podważając jak poprzednie ścianki, nie zdejmujemy jej całkowicie tylko pozostawiamy wypiętą abyśmy mogli dobrac się do sufitu, od góry jest do zdjęcia plastikowe wieko na zatrzaskach.

  8. Wypinamy to wieko i mamy dostęp do młynka, który wypinamy z płytki i rozkręcamy w prosty sposób.

  9. Młynek odkręca się nak słoik, te zębate koło duże się wyjmuje i zozbiera na części nie opisuję tego bo to banalne, czyścimy młynek po czym składamy wszystko razem.


  Jak wyjąć płytkę z rezystorem R97? Wystarczy wypiąć wszystkie wtyczki i wysunąć całość, zdjąć plastikową obudowę i mamy płytkę w ręku do lutowania.


  UWAGA: Dla mniej wprawnych można sobie zrobic fotki przed każdym etapem co ułatwia złożenie, jest dużo wtyczek ale bez trudu każdy to zrobi, nie można się bać.


  Składamy ekspres w odwrotnej kolejności, po włożeniu młynka, zakładamy pokrywę plastikową,potem przednia ścianka potem boczek z drzwiczkami potem tył , potem płyta stalowa górna, potem na końcu boczek gdzie jest woda.

  Mam nadzieję, ze taki opis zachęci do własnej reperacji , jestem bardzo zadowolony, że sam to zrobiłem i ekspresik działa.
  Pozdrawiam,

  Link do filmów jak rozkładać te ekspresy:

  https://www.youtube.com/watch?v=N5SamAIVtcs&index=32&list=PL9pdlQk2PP8S8vljGqIa4TcsrYrbJtVRF