logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

wd15nmvw - Dysk zewnętrzny przestaje działać, cyknięcia, błędy odczytu

k11h 19 Lip 2018 12:03 789 4
REKLAMA
  • #1 17337870
    k11h
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Witam. Mam problem z dyskiem zewnętrznym, na którym mam sporo danych. Podczas ostatniego przesyłania danych wyskoczył komunikat o zbyt długim działaniu semafora. Następnie dysk przestał reagować i co kilka minut słychać cyknięcie. Po upływie ok godziny udaje mi się go uruchomić ponownie, ale działa sprawnie przez ok 30 sekund (pełen dostęp do danych), po tym znów cyknięcie i już zdjęć nie wczyta. Teraz po podłączeniu nie pojawia się wsród innych dysków, w menedżerze urządzeń jest dopiero po chwili po podłączeniu. Po upływie kolejnej (mniej więcej) godziny zaczyna się ten sam cykl. Czytałem jakiś poradnik o sprawdzaniu i w programie Victoria wyskakuje komunikat: Invalid drive geometry.
    Jakiś czas później kupiłem taki sam dysk, różni się dwoma miesiącami daty produkcji, przełożyłem elektronikę, lecz wtedy dysk w ogóle nie startuje.
    Dysku nie chcę na razie oddawać do warsztatu, mam na nim prywatne dane. Myślę o przełożeniu głowicy, ale proszę o porady specjalistów.
  • REKLAMA
  • #2 17337907
    Pedros050
    Poziom 43  
    Posty: 17906
    Pomógł: 2471
    Ocena: 3912
    Nawet nie próbuj otwierać do dysku od strony głowic. Dysk należy oddać do wyspecjalizowanego serwisu odzysku danych. A wymiana elektroniki to nie wszystko żeby dysk działał.
  • REKLAMA
  • #3 17338465
    k11h
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Proszę o porady kogoś kto robi takie rzeczy jak otwieranie dysków. Nie są to dane które za wszelką cenę muszę odzyskać, to taki eksperyment, ciekawość.
  • REKLAMA
  • #4 17339463
    Łukasz_W

    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Posty: 5038
    Pomógł: 631
    Ocena: 646
    Porada specjalistów będzie taka sama jak kolegi wyżej.
    Ingerencja kogoś, kto tego nigdy nie robił kończy się uszkodzeniem permanentnym i brakiem możliwości odzyskania czegokolwiek.
    W pierwszej kolejności zamiast katować dysk należało wykonać kopie posektorową.
    O podmianie PCB też jest mnóstwo tematów na elektrodzie i dlaczego w twoim wypadku to i tak by nie zadziałało, nawet gdyby PCB zostało przystosowane do pracy z pacjentem.
    W twoim przypadku prawdopodobnie degradacji ulega jeden z elementów czytająco zapisujących.

    Jeżeli zdecydujesz się na późniejszy odzysk danych, to twoja ingerencja spowoduje znaczny wzrost kosztów.
    Przykład - klient przyniósł dysk, który miał przyklejoną głowice do powierzchni talerzy.
    Jego ingerencja spowodowała 5 krotny wzrost kosztów, bo poza uszkodzeniem głowicy spowodował uszkodzenie i zabrudzenie każdej z czterech powierzchni. Odzysk poza tym, że został wyceniony na kilka tysięcy, i nawet został zaakceptowany, skończył się niepowodzeniem z powodu zniszczeń i brakiem możliwości odzysku.

    Teraz do wszystkich, którzy z niewiadomych przyczyn uważają, że jaramy się waszą prywatną zawartością.
    Nie, nie jaramy się, wisi nam ona. Chyba, że to pornografia dziecięca.
    Większość z nas ma również klauzule bezpieczeństwa i poufności danych, można ją wypełnić.
    Konto firmowe:
    HEX SERWIS
    Smołdzinska 2B/16, Kobysewo, 83-304 | Tel.: 530XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: https://hex-serwis.pl
  • #5 17339549
    RS_COD

    Poziom 15  
    Posty: 124
    Pomógł: 14
    Ocena: 6
    Zgadzam się kolegą wyżej w 100%. Myślę że na tym etapie da się to zrobić w rozsądnej cenie - oczywiście z naszego punktu widzenia. Dla klient może być wysoka. Po ingerencji będzie niestety dużo mniej akceptowalna, bo bez doświadczenia zrobisz to co większość samo odzyskiwaczy. poplamisz talerze palcami, zabrudzisz kurzem lub nawet je porysujesz. Kilka razy w tygodniu widzę w oczach klientów przerażenie lub rozpacz jak przynoszą dyski po samodzielnym odzyskiwaniu. Najlepsi są specjaliści z małych serwisów, którzy próbowali zarobić coś więcej i uszkodzili dysk klientowi do końca. Odzyskiwanie danych jak się wie co zrobić nie jest bardzo trudne, ale wymaga sprzętu ( dość drogiego czasem), a przede wszystkim wiedzy i doświadczenia.
    Konto firmowe:
    Megaserwis S.C.
    Opaczewska 43/8, Warszawa, 02-201 | Tel.: 609XXXXXX (Pokaż) | Strona WWW: www.centrumodzyskiwaniadanych.pl
REKLAMA