Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o prędkość Internetu

Lars Likon 24 Lip 2018 18:13 582 12
  • #1 24 Lip 2018 18:13
    Lars Likon
    Poziom 2  

Dzień dobry,

Niedawno zmieniłem dostawcę Internetu. Początkową prędkość łącza 72 Mb/s zmieniłem na 144 Mb/s. Dodam, że wykupiony pakiet obejmuje telewizję i Internet. Po zwiększeniu pakietu dodano mi kanały telewizyjne, jednak prędkość Internetu pozostała na poziomie 72 Mb/s. Używam Internetu przez Wifi, prędkość łącza wynosiła ok. 40 Mb/s, a po kablu ok. 72 Mb/s.

Po kilku telefonach do dostawcy prędkość łącza po kablu zestawia się do 100 Mb/s, a po odłączeniu kabla (przełączeniu na WiFi) zestawia się ponownie na 72 Mb/s (sprawdzam to w Panelu sterowania\Centrum sieci i udostępniania - dane połączenia).

Dane techniczne:
    System operacyjny: Windows 8.1
    Laptop: Asus F550L
    Karty sieciowe: Realtek PCIe GBE Family Controller, Broadcom 802.11n Network Adapter
    Router: Huawei Echolife HG8546M

Mieszkam w bloku w mieszkaniu o powierzchni powyżej 60 m2.
    Internet i telewizja na światłowodach.
    Prędkość WiFI mierzę poprzez stronę speedtest.net z wybraniem serwera dostawcy.
    Na karcie sieciowej Realtek w jej Właściwościach/Zaawansowane - Speed & Duplex ustawiono wartość na: 1.0 Gbps Full Duplex.

Moje pytania:
    Czy prędkość Internetu na kablu wynosząca 100 Mb/s (a nie 144 Mb/s) wynika ze złych konfiguracji ustawień urządzeń, a jeśli tak to w czym jest problem?

Dlaczego po odłączeniu Internetu z kabla i przejściu na WiFi połączenie zestawia się ze 100 Mb/s na 72 Mb/s?

Dziękuję za wszelką pomoc.
    Łukasz

0 12
  • #2 24 Lip 2018 18:41
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet

Mieszasz dwie sprawy: sieć operatora i sieć wewnętrzną.
    To co Ty sprawdzałeś to prędkości synchronizacji pomiędzy terminalem ONT a Twoim laptopem. Prędkość "Internetu" może być całkiem inna i dotyczy połączenia pomiędzy terminalem ONT a koncentratorem w serwerowni operatora.

Ten terminal posiada 3 porty wewnętrzne fizycznie wykonane jako 100Mbps i więcej nie będzie, bo jak? Posiada też jeden port wewnetrzny 1000Mbps i tam podłącz swojego laptopa. Koniecznie użyj dobrej jakości i sprawdzonego przewodu.
    72Mbps synchronizacji na WiFi to normalny wynik w mieszkaniu w bloku, gdzie obok jeszcze pewnie pięć innych sieci u sąsiadów.

0
  • #4 24 Lip 2018 18:47
    makosuu

A co wspólnego z prędkością łącza ma prędkość linku karty sieciowej? 72 Mb/s znaczy że łączysz się w 20MHz pasma bez MIMO. Podłącz się kablem i zrób speedtest.net to się dowiesz jaki masz internet.

0
  • #5 24 Lip 2018 21:57
    Lars Likon
    Poziom 2  

Dobrze, więc jeśli to co sprawdzam nie jest tym co myślę czyli prędkością mojego łącza internetowego, to jak sprawdzić rzeczywistą prędkość Internetu?

Czy Speedtest jest do tego właściwym narzędziem?

I jeśli Speedtest jest to tego właściwym narzędziem, to czy używając Internetu za pośrednictwem WiFi zmiana przez operatora szybkości Internetu z 72 Mb/s do 144 Mb/s powinna się przełożyć na wyniki wskazywane na stronie speedtest?

0
  • #6 25 Lip 2018 01:16
    makosuu

Wątpię że operator oferuje prędkości dokładnie 72 i 144 gdyż to są wartości linków WiFI. Speedtest jest właściwy do sprawdzenia łącza (pod warunkiem że nic cię nie ogranicza, np. WiFi linkujące się z niską prędkością, chyba oczywiste).

0
  • #7 25 Lip 2018 14:35
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Lars Likon napisał:
    Czy Speedtest jest do tego właściwym narzędziem?

Prędkość internetu sprawdzamy na serwerze FTP pobierając 3 pliki o wielkości 1 GB każdy jednocześnie i łączymy wynik:
    ftp://ftp.atman.pl/
    Lars Likon napisał:
    czy używając Internetu za pośrednictwem WiFi zmiana przez operatora szybkości Internetu z 72 Mb/s do 144 Mb/s powinna się przełożyć na wyniki wskazywane na stronie speedtest?

Miarodajny test wykonujemy tylko na połączeniu przewodowym.
    Wifi nie gwarantuje niczego.

0
  • #8 01 Sie 2018 18:44
    Lars Likon
    Poziom 2  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, sporo mi rozjaśniliście.
    A teraz mam inne pytanie i chyba nie zejdę daleko z tematu bo tyczy się także prędkości Internetu.

Pytanie jest teoretyczne.
    Przyjmijmy, że w danym pomieszczeniu jest router i laptop.
    Router ma 3 porty 100 Mb/s i 1 Gb/s.
    Router z laptopem jest połączony kablem.
    Przyjmijmy dalej, że po przepięciu kabla z portu 100 Mb/s na 1000 Mb/s następuje wzrost prędkości Internetu, powiedzmy dwukrotny.

I teraz pytanie, gdybyście mogli powiedzieć czy to w ogóle możliwe do wykonania.

Gdyby do tego portu 1 Gb/s podpiąć kolejny ruter, to czy sygnał WiFi z tego dodatkowego byłby choć troszkę lepszy sygnał WiFI niż z pierwszego rutera?

Pisząc "sygnał" mam na myśli prędkość Internetu, nie zasięg (przyjęliśmy, że ruter i laptop znajduje się w jednym pomieszczeniu).

Ogólnie rzecz biorąc, czy ten port gigabajtowy może dać większe możliwości dla kolejnego rutera i czy w ogóle możliwa jest taka konfiguracja.

0
  • #9 01 Sie 2018 18:59
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Lars Likon napisał:
    Przyjmijmy dalej, że po przepięciu kabla z portu 100 Mb/s na 1000 Mb/s następuje wzrost prędkości Internetu, powiedzmy dwukrotny.

Jeśli internet masz 10 Mb, to nawet z śieciówką 10 Gb prędkość internetu będzie tylko 10 Mb - internet nie może być szybszy ponad to co oferuje operator.
    Lars Likon napisał:
    Gdyby do tego portu 1 Gb/s podpiąć kolejny ruter, to czy sygnał WiFi z tego dodatkowego byłby choć troszkę lepszy sygnał WiFI niż z pierwszego rutera?

Pisząc "sygnał" mam na myśli prędkość Internetu, nie zasięg

Biorąc, że net jest tylko 10 Mb - to nawet na routerze za 40 tys zł NADAL będziesz miał internet tylko 10 Mb.
    Lars Likon napisał:
    Ogólnie rzecz biorąc, czy ten port gigabajtowy może dać większe możliwości dla kolejnego rutera i czy w ogóle możliwa jest taka konfiguracja.

Port Gb ma sens w sieci LAN i z internetem powyżej 100 Mb.
    Jeśli net ma ktoś wolny a w sieci LAN wystarcza mu 100 Mb - nie ma sensu przechodzić na 1 Gb.

Choć biorąc pod uwagę rozwój tej dziedziny jako całości -100 Mb już powinno przejść do lamusa, a 1 Gb wszędzie winno być standardem.

0
  • #10 01 Sie 2018 20:29
    Lars Likon
    Poziom 2  

KOCUREK1970 napisał:
    Jeśli internet masz 10 Mb, to nawet z śieciówką 10 Gb prędkość internetu będzie tylko 10 Mb - internet nie może być szybszy ponad to co oferuje operator.

Przyjmując założenie o zwiększeniu prędkości Internetu po przepięciu na port gigabajowy miałem właśnie na myśli, że operator oferuje ponad 100 Mb/s. W rzeczywistości mój operator też oferuje ponad 100 Mb/s.

Do czego dążę. Chcę ustalić czy wymyślona przezemnie kombinacja (dodatkowy router do portu gigabajtowego bazowego routera) może dać efekt w postaci: większej prędkości Internetu, downloadu, uploadu - obojętnie. I chodzi mi o te wartości po WiFi.

Czyli - mając laptop w stałym miejscu i jakąś wartość np. downloadu bezprzewodowo z bazowego routera, czy po podłączeniu do portu gigabajtowego routera bazowego kolejnego routera o tych samych parametrach mogę liczyć na jakąś wartość dodaną z tego dodatkowego routera bezprzewodowo np. w postaci większego downloadu?

0
  • #11 01 Sie 2018 20:42
    makosuu

Jeśli przez wifi dasz radę osiągnąć takie transfery z tego routera, a z tego głównego nie (bo np. ma gorsze radio) to tak, będzie szybciej.

0
  • #12 02 Sie 2018 09:00
    kurozukin
    Poziom 15  

makosuu napisał:
    Jeśli przez wifi dasz radę osiągnąć takie transfery z tego routera, a z tego głównego nie (bo np. ma gorsze radio) to tak, będzie szybciej.

Tylko pojawia się pytanie czy warto robić router za routerem czy nie lepiej po prostu wymienić główny na taki który ma porty lan 1G + wifi 802.11ac (albo przynajmniej 802.11n) ?

0
  • #13 02 Sie 2018 10:25
    makosuu

Lepiej główny.

0