Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczniki automatyczne - zachowana selektywność?

18 Wrz 2018 13:56 765 12
 • Poziom 12  
  Witam serdecznie, posiadam w mieszkaniu w bloku instalację elektryczną, która składa się z trzech obwodów w mieszkaniu i na korytarzu jest zabezpieczenie główne - typowa instalacja dla mieszkań w blokach. Nie mogę zrozumieć następującej sytuacji, kiedyś w mieszkaniu na tych trzech obwodach miałem zainstalowane bezpieczniki automatyczne wciskane o charakterystyce L 16A, a na korytarzu bezpiecznik topikowy 25A szybki (gF). Bardzo wiele razy zdarzały się w mieszkaniu zwarcia i za każdym razem selektywność zabezpieczeń była zachowana, jeszcze nigdy się nie zdarzyło aby z bezpiecznikiem automatycznym wybiło zabezpieczenie główne topikowe 25A. Jednak odkąd wymieniłem po remoncie mieszkania bezpieczniki w mieszkaniu na wyłączniki nadprądowe B16 to niestety, ale za każdym razem kiedy zrobię zwarcie w mieszkaniu to oprócz bezpiecznika B16 wywala mi też zabezpieczenie główne 25A na korytarzu. Jest to niestety bardzo uciążliwe. Czy w takim przypadku zmiana zabezpieczenia głównego topikowego 25A na wkładkę topikową zwłoczną 25A (gG) pozwoliłoby na zachowanie selektywności podczas zwarć? Doszedłem jednak do wniosku że starsze bezpieczniki automatyczne L16A były szybsze od nadprądowych B16 i dlatego zachowana była bardzo dobra selektywność. Czy bezpieczniki automatyczne wciskane mają w ogóle jakieś charakterystyki, bo niestety wszędzie spotykam tylko L . Z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc, pozdrawiam
 • IGE-XAO
 • Poziom 38  
  PAWEL11610 napisał:
  Doszedłem jednak do wniosku że starsze bezpieczniki automatyczne L16A były szybsze od nadprądowych B16 i dlatego zachowana była bardzo dobra selektywność.
  Mało prawdopodobne.
  Jeeli zrobiłeś remomt instalacji elektrycznej, to zwiększyłeś prąd zwarciowy.
  PAWEL11610 napisał:
  Czy w takim przypadku zmiana zabezpieczenia głównego topikowego 25A na wkładkę topikową zwłoczną 25A (gG) pozwoliłoby na zachowanie selektywności podczas zwarć ?
  Tak.
 • Poziom 39  
  PAWEL11610 napisał:
  Czy w takim przypadku zmiana zabezpieczenia głównego topikowego 25A na wkładkę topikową zwłoczną 25A (gG) pozwoliłoby na zachowanie selektywności podczas zwarć?

  Prawie na pewno nie.
  PAWEL11610 napisał:
  Czy bezpieczniki automatyczne wciskane mają w ogóle jakieś charakterystyki, bo niestety wszędzie spotykam tylko L

  Charakterystykę L proponuję traktować jak C, ale kolega zapomina, że te zabezpieczenia posiadają człon zwarciowy bezzwłoczny bez względu na charakterystykę.
  PAWEL11610 napisał:
  (...)ale za każdym razem kiedy zrobię zwarcie w mieszkaniu

  Nie potrafię zrozumieć po co kolega robi te zwarcia. Ma kolega z kimś umowę na wprowadzanie szkodliwych czynników do sieci? :)
  Przecież przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić obecność napięcia, następnie wyłączyć napięcie i dopiero dłubać, grzebać i majsterkować. :lol:
  No chyba, że kolega czai się na czyjeś zdrowie lub życie, ale to już śmieszne nie jest.
  Jeszcze raz- bezpieczniki automatyczne posiadają człon zwarciowy bezzwłoczny bez względu na charakterystykę, nie ma żadnych wyłączników samoczynnych zwłocznych.
  Gdy wszystko jest dokręcone i nie ma żadnych tzw. luzów, prąd zwarciowy osiąga dużą wartość, wtedy nie ma zmiłuj, czyli:
  CYRUS2 napisał:
  Jeeli zrobiłeś remomt instalacji elektrycznej, to zwiększyłeś prąd zwarciowy.


  Nie robić zwarć
  , poznać przeciwnika- a jest trudny i niebezpieczny, dlatego należy pracować bez obecności napięcia.
 • IGE-XAO
 • Poziom 12  
  Dzięki panowie za odpowiedzi. Może jeszcze raz sprecyzuję - podczas remontu wymieniłem tylko starą skrzynkę z bezpiecznikami automatycznymi L16A na nową rozdzielniczkę z trzema wyłacznikami nadprądowymi B16. Instalacji nawet nie ruszałem. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się wykonywać celowo zwarć, tak się akurat złożyło, że po wymianie bezpieczników L16A na wyłączniki nadprądowe B16 miałem zwarcie na suszarce do włosów, pralce, a później na wentylatorze. Za każdym razem wyłącza mi B16 w mieszkaniu i wkładke topikową 25A szybką. Kiedy w mieszkaniu miałem automatyczne bezpieczniki L16A selektywność była zachowana (zabezpiecznie głowne było to samo topikowe szybkie 25A). Wygląda jednak na to, że bezpieczniki automatyczne były po prostu szybsze niż wyłączniki nadprądowe i wybijały szybciej niż wkładka 25A gF. Jak to w końcu jest z tą wkładką topikową? Czy w moim przypadku wymiana na zwłoczną gG zachowa selektywność, bo jeden Pan mówi ze tak, a drugi że nie? ;)

  4. Zabezpieczenia nigdy nie wywalały, wybijały i wybijać nie będą. One mogą wyzwalać, wyłączać lub zadziałać. (Zasady ogólne i szczególne dla działu początkujący)
  Proszę poprawić [T.M]
 • Poziom 1  
 • Poziom 38  
  PAWEL11610 napisał:
  Dzięki panowie za odpowiedzi. Może jeszcze raz sprecyzuję - podczas remontu wymieniłem tylko starą skrzynkę z bezpiecznikami automatycznymi L16A na nową rozdzielniczkę z trzema wyłącznikami nadprądowymi B16.
  Tam na starych stykach mogły być rezystancje ograniczające prąd zwarciowy.
  L16 mogły mieć trochę zużyte styki.
  Wkładki zwłocznej nie mierzyłem.
  Nie mam stanowiska na prądy ponad 250A.
 • Poziom 12  
  Jeśli chodzi rezystancje ograniczające prąd zwarciowy to jestem pewien że ich tam nie było. Te bezpieczniki automatyczne były w wyjątkowo dobrym stanie i nigdy nie było z nimi problemów. Mam jeszcze pytanie czy ktoś z Was dysponuje może tabelą selektywności zwarciowej w układzie bezpiecznik automatyczny L - Wkłatka topikowa zwłoczna (gG)?
 • Poziom 38  
  Odradzam charakterystyki.
  Nie ą bardzo pewne.
  Wątpię żeby przy wkładce topikowej zwłocznej nie miał selektywności.
  Badałem szybką - bardzo odporna na przepalenie.
  Nie "ta bajka" co wyłącznik intalacyjny.
 • Poziom 12  
  Czyli jeśli w obecnym układzie B16 - Wkładka topikowa szybka (gF) wymienię na korytarzu wkładkę topikową na zwłoczną to zachowam selektywność?
 • Poziom 39  
  PAWEL11610 napisał:
  Kiedy w mieszkaniu miałem automatyczne bezpieczniki L16A selektywność była zachowana (zabezpiecznie głowne było to samo topikowe szybkie 25A). Wygląda jednak na to, że bezpieczniki automatyczne były po prostu szybsze niż wyłączniki nadprądowe i wybijały szybciej niż wkładka 25A gF. Jak to w końcu jest z tą wkładką topikową?

  Kolega potrafi czytać ze zrozumieniem?
  CYRUS2 napisał:
  Jeeli zrobiłeś remomt instalacji elektrycznej, to zwiększyłeś prąd zwarciowy.


  Kolega oczekuje jednoznacznej odpowiedzi, a żeby takiej udzielić, należy podać dane których jak sądzę kolega nie jest w stanie udzielić. Jest kilka stanów zwarć, każdy z nich ma powiązania z określonym prądem w określonym czasie. Należy wyliczyć lub zmierzyć prąd zwarcia i przeanalizować charakterystyki zabezpieczeń które de facto nie mogą nakładać się na siebie, a żeby było ciekawiej, każdy producent ma swoje produkty- bezpieczniki, i charakterystyki określające np. selektywność. Do tego dochodzi długość obwodu i... tzw. "wywijasy reaktancyjne"* ograniczające prąd zwarcia. :lol:
  Uważam, że to zły dział na takie rozważania, a koledze powinna wystarczyć informacja- pouczenie- czyli tzw. środek nietechniczny- bardzo ważny! Unikać zwarć, uszkodzone urządzenia i maszyny naprawiać na bieżąco i nie dopuszczać do eksploatacji bubli.

  *To takie moje określenie wywijasów, które nie wiadomo czemu służą... :)
 • Poziom 25  
  Nie żebym jakoś się czepiał - ale jak autor wątku już parę razy wymieniał ten bezpiecznik 25 A gF - to ma to jakoś opanowane - nie najprościej założyć teraz 25 A gG i zobaczyć co będzie
  zamiast pisać o tym czy warto 5 postów ???
 • Poziom 39  
  r103 napisał:
  ale jak autor wątku już parę razy wymieniał ten bezpiecznik 25 A gF - to ma to jakoś opanowane - nie najprościej założyć teraz 25 A gG i zobaczyć co będzie

  Spełni warunek samoczynnego wyłączenia? 8-)
 • Poziom 1