Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony FH-55W - przestrojenie radia na górne pasmo.

20 Wrz 2018 13:22 690 15
  • Poziom 7  
    Mam radio Sony FH-55W. Chciałem go przestroić na pasmo górne do 108 MHz. Kupiłem gotową kostkę konwertera typ K-2SJ. Po podłączeniu dalej nie działa radio tylko szumy, gdzie szukać błędu??
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Zawiadom pasmo UKF Sony FH - 55w.Na zdjęciu przeczytaj przepisanie kupionego tobą konwertera. Sony FH-55W - przestrojenie radia na górne pasmo.
  • Poziom 7  
    No tak. Ja tak podłączyłem według zamieszczonej treści i dalej mam szumy. później zamieszczę plik jak ja to zrobiłem. Mam na myśli że może samemu kupić zestaw do samodzielnego montażu konwertera i próbować go zestroić. 🤔 sam nie wiem.
  • Poziom 27  
    A jakie oryginalne pasma ma?Bo konwerter to jakiś "cudak"

Dodano po 8 [minuty]:

Przecież tam jest pasmo 87-108Mhz a więc po co przestrajać?W załączeniu schemat.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    To radio mogło być przestrojone na stare pasmo 65-74MHz jak ktoś go sobie przywiózł; produkcja to 1985/87.

Trzeba otworzyć i przyjrzeć się czy nie była modyfikowana głowica
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolego, arturdip! Ten konwerter nie "cudak" ! Konwerter jest przeznaczony dla konwertowania pasma 94-108MHz w pasmo 76-90MHz ( japoński ) . Na żal, autor tematu nie zawiadomił oryginalne pasmo radioodbiornika. Japońskie firmy w przeszłości czyniły wyroby dla różnych standardów - europejski, USA/Kanada, Japonia, ZSRR/ wschodnia Europa.
  • Poziom 27  
    Ok.Rozumiem i przyjmuję krytykę.Poz artur(nie do końca wiem jakie u kogo były pasma)
  • Poziom 7  
    schemat i cały zestaw radia jest identyczny. super. kolega prosił aby wszystkie stacje mu grały. Podejrzewam że mógł ktoś grzebać w nim. Modyfikacji nie zauważyłem . postanowiłem zacząć od przestrojenia, noi nie ma efektów. hm....

Dodano po 12 [minuty]:

arturdip napisał:
    A jakie oryginalne pasma ma?Bo konwerter to jakiś "cudak"

Dodano po 8 [minuty]:

Przecież tam jest pasmo 87-108Mhz a więc po co przestrajać?W załączeniu schemat.

witam.
    sam się zastanawiam. ale są cały czas szumy i szumy. dlatego takie podejrzenie miałem.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Być może jest po prostu uszkodzony?Grał wcześniej?
  • Poziom 7  
    Od kiedy pasmo weszło do góry do 108 MHz przestało grać. Jeszcze przyszło mi do głowy żeby nadajnikiem radiowym który miałby zakres od 75MHz wzwyż sprawdzić czy faktycznie czy radio wogóle reaguje. A jak nie to podłóg schematu sprawdzić działanie. Hm.... 🤔
  • Poziom 27  
    A tak z ciekawości skala jest od 88MHz, czy od 66 MHz? Bo jeżeli skala jest od 66MHz to być może był on sprowadzony np. przez PEWEX i był przystosowany już fabrycznie do niskiego pasma. Może wystarczy znaleźć różnice w schemacie?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam.Na drugim zdjęciu widać dodatkowe kondensatory(niebieskie ciekawe jaką mają pojemność).Być może wystarczy je wylutować i zestroić od początku?
  • Poziom 7  
    Spróbuje wylutować te kondensatory. Ale muszę sprawdzić przed wylutowaniem dlaczego zginęły mi szumy. Nie ma szumów to tak jak by nie dochodziło napięcie. Zmacniacz pracuje prawidłowo. 🤔 Skala cyfrowa mi się nie podświetla. ( tak to jest jak się robi i wykorzystuje odrobinę czasu dla radia)
  • Poziom 7  
    Co do kondensatorów. Wylutowałem i zestroiłem. Nie potrzebny był konwerter. Wszystko pięknie gra. A że szumy mi zginęły to była przyczyna rozłączenia jednej kostki. Duże podziękowania tym co mi pomagali. Temat zamykam. 🙂