Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Książka do nauki elektroniki - problem

DARK$$ 30 Sie 2005 00:27 5225 7
  • #1 30 Sie 2005 00:27
    DARK$$
    Poziom 12  

Witam! Zastanawiam się nad kupnem książki do nauki elektroniki. Nie jestem zupełnie początkującym prawie skończyłem podstawy tranzystorów opisane w EDW (znajdują się tutaj) lutować też umiem :D i już zbudowałem kilka prostych układów. Mam do wyboru trzy książki :

"Sztuka Elektroniki" Horowitz Paul i Hill Winfield;
    "Wzmacniacze Operacyjne" Piotr Górecki;
    "Wyprawy w świat elektroniki" Piotr Górecki;

Poradzicie mi, która była by najlepsza dla mnie, a może podpowiecie inny tytuł?

0 7
  • Pomocny post
    #3 30 Sie 2005 00:38
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Elektroniki nie da się nauczyć z jednej książki. Niektóre pozycje opisują bardzo dobrze zasadę działania nie wnikając w różne obliczenia, inne znów odwrotnie przesycone są matematyką. Według mnie takich książek nie czyta się "od deski do deski" , tylko to co jest interesujące. Kiedyś wrócisz do niej i doczytasz. Pozycja pierwsza i trzecia są dobre, drugiej nie znam bo strasznie nie lubię wzm. operacyjnych.
    Każdy autor inaczej podchodzi do elektroniki i dlatego trzeba przeczytać dość dużo książek różnych autorów, przekonasz się że piszą o tym samym ale w całkiem inny sposób.
    Pozdrawiam

0
  • #4 30 Sie 2005 00:49
    DARK$$
    Poziom 12  

A czy "Sztuka elektroniki" jak na 14 latka nie będzie za trudna ? To jest pozycja z dużą ilością wyższej matematyki czy jest to ładnie wytłumaczone?

0
  • Pomocny post
    #5 30 Sie 2005 02:27
    K_o_n_r_a_d
    Poziom 23  

Wszystkie książki, które Ci wyżej podałem nie wymgają dużej wiedzy z wyższej matematyki. Jest tam tylko to co potrzebne i podstawowe (nie przypominam sobie, aby w "Układy cyfrowe, pierwsze kroki" lub "Wzmacniacze operacyjne" pojawiły się liczby zespolone albo całki). Czytając "Sztukę elektroniki" dobrze jest chociaż znać sens liczb zespolonych i całek.
    W "Sztuce elektroniki" brakuje jednej rzeczy - rozwiązań do ćwiczeń, co początkującym jest bardzo potrzebne.

Nie wiem na jakim jesteś poziomie. Dla bardzo początkujących polecam cykl artykułów w EdW "Ośla łączka", początek był gdzieś w 2000 roku.

Pozdrawiam, Konrad.

PS. Znam kilka osób, które swoją zabawę z elektroniką zaczynało od mikrokontrolerów, np. "Mikroprocesorowa ośla łączka" i później stopniowo dalej. To chyba też jest dobra droga. Oczywiście trzeba mieć chociaż podstawową wiedzę z fizyki, z liceum (prawo Ohma, itp).

0
  • Pomocny post
    #6 30 Sie 2005 12:03
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam!
    Sztuka elektroniki może być dla ciebie trochę trudna (z tego co pamiętam to jest to książka dla studentów), aczkolwiek warto się w nią zaopatrzyć na przyszłość.

Ja polecę ci dwie rzeczy:
    - bieżący numer "Elektronika dla Wszystkich" - podstawowe pojęcia o prądzie i napięciu. Fajnie wytłumaczone na przykładzie rurociągu z wodą. Cena 8.90zł.

-książka (a właściwie książki) "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Ja znam trzy części: "Elementy", "Układy" i "Układy cyfrowe". Książki do znalezienia w bibliotekach (dość stare), również fajnie opisją (analogie do rurociągów) działanie elementów i układów. Ja z nich dowiedziałem się jak działa dioda i tranzystor. Polecam!

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Sie 2005 12:50
    Paweł_swobodny
    Poziom 20  

A ja w dalszym ciągu polecam "Poradnik Radioamatora ". Ja w tej ksiązce znalazłem sporo ciekawych rzeczy o których nawet nie mówili w szkole . Poza tym książka nie traktuje jednej dziedziny wyrywkowo tylko mozna znaleźć w niej wszytko co dotyczy elktroniki (oprócz procesorów ) . Moje doświadczenia w nauce czegokolwiek są takie że nie jest problemme znalezienie informacji nawet o sczegółowej budowie cepa , także w internecie . Sztuką jest zdobycie informacji że takie coś jak cep wogole istnieje a właśnie o takich rzeczach traktują wszelkie poradniki . Zawierają o czymś informację i zwięzły tresciwy opis podstaw . Podam inny przykad . Kązdy z Was ma zapewne czasem potrzebę wykonania czegoś na komputerze i zastanawia się czym to zrobić . Załóżmy że chodzi o zbudowanie bazy danych . Można kupic biblię do Accesa i się wykuć a można zacząć od poradnika i dowiedzieć się że Acces jest akurat programem słabym a istnieje kilka lepszych baz oraz progeramy do ich obsługi i tworzenia aplikacji . Można się zacząć uczyć mikroprocesorów ale jak to można opanować i zaprojektować jakiś układ bez znajomości podstaw pracy układów cyfrowych . A całki i liczby zespolone - owszem w szkole uczyli ale jest to temat którego przez 20 lat pracy ani razu nie wykorzystałem !

0
  • #8 30 Sie 2005 13:50
    DARK$$
    Poziom 12  

ogryz napisał:
    Witam!
    Sztuka elektroniki może być dla ciebie trochę trudna (z tego co pamiętam to jest to książka dla studentów), aczkolwiek warto się w nią zaopatrzyć na przyszłość.

Ja polecę ci dwie rzeczy:
    - bieżący numer "Elektronika dla Wszystkich" - podstawowe pojęcia o prądzie i napięciu. Fajnie wytłumaczone na przykładzie rurociągu z wodą. Cena 8.90zł.

-książka (a właściwie książki) "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz". Ja znam trzy części: "Elementy", "Układy" i "Układy cyfrowe". Książki do znalezienia w bibliotekach (dość stare), również fajnie opisją (analogie do rurociągów) działanie elementów i układów. Ja z nich dowiedziałem się jak działa dioda i tranzystor. Polecam!

Pozdrawiam.

Mam kilka wydań EDW z podstawami już mi nie trzeba tłumaczyć co to jest prąd napięcie i elemęty bierne. Porzyczyłem od kolegi dwie książki z serii "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz - układy scalone i technika cyfrowa" tylko że już to nie są podstawy :|. A co do poradnika "Radio amatora" może i fajna książka ale jak mogę to zdecyduje sie na sztukę.

0
  Szukaj w 5mln produktów