Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z zasilaczem komputerowym, spadki napięcia.

inkognito09 31 Sie 2005 21:08 1888 3
  • #1 31 Sie 2005 21:08
    inkognito09
    Poziom 29  

Mam zasilacz z komputera, użyłem go w wieży, ze względu na doskonałe stabilizowanie prądu. Problem polega na tym, że raz na kilka włączeń napięcie wyjściowe spada.... Dzieje się tak na napięciu 12V (dokładniej jest na nim 11,6 V). Właściwie wisiałoby mi i powiewało, że jest niższe napięcie, gdyby nie to, że mam pod nie podłączony wzmacniacz. Każdy się domyśla efektów (potworne trzeszczenie i tragicznie beznadziejna jakość dźwięku). Napięcie spada do 10,5V. Wzmacniacz nie jest bezpośrednio połączony z zasilaczem, chodzi na 9V i jest podłączony przez tranzystorową regulacje napięcia. Miał być założony stabilizator napięcia, ale miałem pecha i 4 z rzędu nie działały... Jeden „wyleciał w powietrze” zaraz po podłączeniu, 3 pozostałe nie dawały tego napięcia, co oczekiwałem. Nieprawidłowe podłączenie odpada. Sprawdzałem je na stronie http://allicmall.com/view.jsp (polecam wszystkim, od groma charakterystyk elementów elektronicznych, niestety po angielsku, ale każdy domyśli się IN OUT GND)

Tak na marginesie, nie znam się na zasilaczach komputerowych. Wiem, że są dwa typy i że jeden ma „tradycyjny” wyłącznik, a drugi jest sterowany z komputera. Ja mam ten pierwszy.
    Jeśli to coś pomoże, oto oznaczenia zasilacza: SSG-150G Rev:A3 S / No.: 10005079. Oddanie do serwisu odpada, ze względów finansowych i tego, że niema on obudowy (w wieży jest „goła” elektronika, czego żaden serwis komputerowy nie przyjmie).

0 3
  • Pomocny post
    #2 31 Sie 2005 21:15
    pan_slonik
    Poziom 22  

sprawdz sobie ten zasilacz na zimne luty, wymien elektrolity a zwlaszcza po stronie pierwotnej przetwornicy ale te stabilizujace po wtórnej tez by pasowalo.

0
  • #3 01 Wrz 2005 10:05
    mosfet
    Poziom 25  

Zasilacz komputerowy (tani) nie ma osobnych stabilizatorów na każde napięcie. Zwykle odbywa się to w taki sposób że "pilnuje" napięcia 5V a reszta "wyjdzie jak wyjdzie". Jeśli obciążasz tylko gałąź 12V a nie podłączasz nic do 5V, to 5V pracuje na biegu jałowym i stabilizator w zasilaczu nie widzi potrzeby dokopywania większej mocy bo nawet przy małej mocy jest tam 5V.

Spróbuj obciążyć czymś gałąź 5V (któeyś z czerwonych kabelków) podłącz tam np. żarówkę 6V 20W albo jakiś inny odbiornik. Zmierz co sie dzieje z napięciem 12V gdy obciążysz sekcje 5V powinno podskoczyć.
    Dla nieobciążonej sekcji 5V sekcja 12V ma napięcie własnie około 10-11V gdy podłączysz jakieś urządzenia pod 5V napięcie na sekcji 12V powinno wzrosnąć.

Wydaje mi się więc, że Twój zasilacz jest całkiem sprawmy, tylko źle obciążony. Zauważ że jest projektowany do zasilania starych komputerów. Płyta główna Pentium 200 MMX z 128MB RAM i akceleratorem 3D (Voodoo..ktoś to jeszcze pamięta? ;,,,( potrafiła obciążyć gałąź 5V na jakieś 16A. Zasilacz musiał być przygotowany na takie jazdy..

Nie wiem jak stoisz z elektroniką ale moge Ci podać prosty sposób na przerobienie Twojeo zasilacza tak, żeby cały czas pilnował napięcia 12V. Z powodzeniem przerabiałem komputerowe ATki (AT to taki co go sam włączasz a ATX to taki który włącza "sam pan komputer") na zasilacze regulowane 5V-24V

Pozdrawiam !

ps: nie opłaca się oddawać do serwisu. Zedrą z Ciebie (u mnie ta frajda kosztuje 10-70zl w zależności od usterki i ceny nowego zaislacza). Lepiej kupić "nowy" na giełdzie (koszt 10-20zl)

0
  • #4 01 Wrz 2005 13:55
    inkognito09
    Poziom 29  

Co do serwisów, nigdy z nich nie korzystałem (szkoda kasy, mój kolega zapłacił 80 zł za wyczyszczenie głowicy w magnetowidzie i ustawienie taśmy chociaż mówiłem mu że mogę to zrobić za darmo) Co do obciążenie, zależnie co jest włączone:
    Radio – 5V nic nie zasila, użyłem tuner samochodowy 12V - 1,3A
    Magnetofon – 5V - 0,6 A 12V – 0,4A
    CD ROM –5V - 0,9 A 12V – 1,6A
    Właściwie używam tylko CD. Radio i magnetofon idzie w ruch gdy zapomnę wziąć płyt, co się rzadko zdarza, bo nigdy się z nimi nie rozstaje.
    Poprawiłem w międzyczasie wszystkie luty i jak na razie pomogło, jakby coś się stanie i zacznie spadać napięcie to się odezwę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo