Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch WAT24340PL/07 - mruga "kranik" na wyświetlaczu itd.

kreto 18 Nov 2018 02:17 8367 2
 • #1
  kreto
  Level 2  
  Witam,
  W normalnym stanie po włączeniu cyklu prania pralka nabiera trochę wody (poprzez dawną komorę "prania wstępnego"), następnie uzupełnia do pożądanego stanu przez komorę z proszkiem.
  Od jakiegoś czasu (i dzieje się to coraz częściej) nie przerywa tego wstępnego nalewania wody, włącza się sygnał alarmowy i miga symbol kranu na wyświetlaczu. Nie reaguje wtedy na przycisk start/pauza. Nie odważyłem się sprawdzić jak długo będzie nalewać. Po krótkiej chwili wyłączam ją wtedy pokrętłem, włączam jeszcze raz, i zwykle za 2. - 3. razem jest już prawie normalnie. Prawie, bo czas prania na programie bawełna 40C skraca się o ok 20 min natychmiast po przerwaniu wstępnego nalewania wody. Ostatnio zdarzyło się to przed cyklem ostatniego płukania. Jest to okresowa usterka, czasem zrobi 10 prań bez problemu, a czasem dzieje się tak kilka razy pod rząd. Ale mam wrażenie, że raczej jest to coraz częściej, a wypadek w czasie cyklu płukania pokazuje, że nie można od niej odejść dalej niż zasięg słyszalności odgłosów. Trzeba coś z tym zrobić.Takie objawy zaczęła wykazywać po trzecich urodzinach

  Początkowo myślałem, że to wina hydrostatu (analogowy, o numerze części 9000709431). Nie wiem czy mogę sprawdzić czy on działa poprawnie - czy on generuje rożną częstotliwość, czy napięcie w funkcji zmieniającego się ciśnienia? Jeśli częstotliwość, to nie dysponuję narzędziami do tego celu. Cena nowego w sklepie Boscha to około 100zł, zamiennik w north ok 60zł. Kupować w ciemno?

  Z drugiej strony, pasuje mi to też na jakiś problem z połączeniami elektrycznymi. Pralka stoi w dużej łazience, na pewno nie jest zawilgocona. Jakiś czas temu rozpiąłem większość kostek i podpiąłem ponownie... trudno powiedzieć czy to coś zmieniło. Na pewno teraz jest coraz gorzej.

  Nie znalazłem serwisówki, nie wiem jak wejść tryb testowy/programowania.

  PS. Przy okazji, czy można przestawić domyślną prędkość wirowania? Wystarczy mi 800, bo przy 1200 ubrania za bardzo wygniecione. Teraz za każdym razem praniem muszę to przestawiać.
 • #2
  Michal_WWL
  Level 26  
  Cześć,

  Mam podobny model prali co ty, troche starszy, ma 4 lata już. Temat rzeka, naprawiana chyba 5 razy, drzwiczki, wirowanie, "kranik"...
  Za każdym razem rozwiązanie było identyczne. Kostki w środku pralki. Musiałem pozaginać styki w złączu, wyczyścić specjalnym samochodowym sprayem do styków i było ok.
 • #3
  nares
  Home appliances specialist
  Ta maszyna posiada przepływomierz i on jest najbardziej podejrzany.