Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Historia przeglądania a router

Zuzannna001 03 Gru 2018 20:50 1014 14
  • #1 03 Gru 2018 20:50
    Zuzannna001
    Poziom 2  

Mam router TP-LINK TD-W9970 lub W8968 I zastanawiam się, czy w razie włamania i zawirusowania trojanem hacker może przejrzeć na nim historię przeglądania stron internetowych z urządzeń połączonych z tym routerem. Czy mają one taką opcję? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 14
  • #2 03 Gru 2018 21:28
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet

Oczywiście, że można na każdym routerze śledzić zdalnie transmisję. Nawet Zuziu są sposoby, gdzie nie trzeba routera, żeby podglądnąć co inne osoby na innym komputerze przeglądają w sieci.

1
  • #3 03 Gru 2018 23:02
    Zuzannna001
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź

0
  • #4 04 Gru 2018 23:17
    Zuzannna001
    Poziom 2  

IC_Current napisał:
    Oczywiście, że można na każdym routerze śledzić zdalnie transmisję. Nawet Zuziu są sposoby, gdzie nie trzeba routera, żeby podglądnąć co inne osoby na innym komputerze przeglądają w sieci.
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy istnieje sposób na skasowanie na trwałe historii przeglądarek z urządzeń podłączonych do routera? W sensie wyzerowanie pamięć przeglądanych stron w routerze?

0
  • Pomocny post
    #5 04 Gru 2018 23:21
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Sam router nie przechowuje historii odwiedzanych stron. Przynajmniej nie te modele. Router w danym momencie posiada jedynie w pamięci wpisy aktualnie trwających połączeń (tablica NAT - musi wiedzieć, do którego komputera w sieci lokalnej mają trafić pakiety z odpowiedzią) i to raczej tyle.

0
  • #6 05 Gru 2018 17:14
    Zuzannna001
    Poziom 2  

Czyli jeśli przywócę urządzenie do ustawień fabrycznych to na routerze będą widoczne te połączenia, czy to też się kasuje?

0
  • Pomocny post
    #7 05 Gru 2018 19:17
    jprzedworski

Zuzannna001 napisał:
    na routerze będą widoczne te połączenia?
    Domowe routery nie przechowują żadnej historii połączeń! Czy przywracasz fabryczne ustawienia czy nie, nie da się po jakimś czasie tego odczytać, bo nie mają takiej pamięci. To musiałby być dysk HDD albo SSD.
    IC_Current napisał:
    można na każdym routerze śledzić zdalnie transmisję
    Można śledzić ale podczas pracy. Żeby to potem sobie spokojnie przejrzeć, trzeba by to gdzieś specjalnie zapisać.

0
  • Pomocny post
    #8 05 Gru 2018 21:56
    przeqpiciel
    Poziom 30  

Zuzannna001 napisał:
    Czyli jeśli przywócę urządzenie do ustawień fabrycznych to na routerze będą widoczne te połączenia, czy to też się kasuje?

Nie wiem przed kim chcesz schować historię odwiedzonych stron, ale ... bodajże i to na 99% dostawca Internetu jest zobligowany do przechowywania odwiedzonych stron przez okres 12 miesięcy.

0
  • Pomocny post
    #9 06 Gru 2018 08:33
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

Zuzannna001 napisał:

Z gniazdka wystarczy wyłączyć. Skasuje się informacja o aktualnie trwających połączeniach. Bo informacji o wczorajszych połączeniach tam już nie ma.

0
  • #10 06 Gru 2018 09:49
    jprzedworski

przeqpiciel napisał:
    dostawca Internetu jest zobligowany do przechowywania odwiedzonych stron przez okres 12 miesięcy
    Było 24, ale chyba obniżono do 12. I nie tylko historię odwiedzanych stron, ale wiele innych danych - loginy, lokalizacje, adresy IP itd.

0
  • #11 06 Gru 2018 09:50
    przeqpiciel
    Poziom 30  

jprzedworski napisał:
    przeqpiciel napisał:
    dostawca Internetu jest zobligowany do przechowywania odwiedzonych stron przez okres 12 miesięcy
    Było 24, ale chyba obniżono do 12. I nie tylko historię odwiedzanych stron, ale wiele innych danych - loginy, lokalizacje, adresy IP itd.

Chyba należy dodać, że dane na potrzeby służb, a nie że rodzic będzie kontrolować dziecko.

0
  • #12 06 Gru 2018 15:00
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

jprzedworski napisał:
    przeqpiciel napisał:

Nie loguje się historii odwiedzanych stron, a już zpewnością nie loginów, bo i jak?

Z grubsza: IP źródłowy i docelowy, porty, i czas.
    Dane są przechowywane 12 miesięcy i ani dnia wiecej.

"Art. 180c. 1. Obowiązkiem, o którym mowa w art. 180a ust. 1, objęte są dane niezbędne do:
    1) ustalenia zakończenia sieci, telekomunikacyjnego urządzenia końcowego, użytkownika końcowego:
    a) inicjującego połączenie,
    b) do którego kierowane jest połączenie;
    2) określenia:
    a) daty i godziny połączenia oraz czasu jego trwania,
    b) rodzaju połączenia,
    c) lokalizacji telekomunikacyjnego urządzenia końcowego."

0
  • #13 06 Gru 2018 16:49
    jprzedworski

Z tymi loginami przesadziłem. Ale co szkodzi postraszyć. ;-)
    Ale odwiedzane strony są logowane skoro:

m.jastrzebski napisał:
    Art. 180c. 1. Obowiązkiem, o którym mowa w art. 180a ust. 1, objęte są dane niezbędne do ustalenia: ..... b) do którego kierowane jest połączenie

Technicznie banalnie proste. Np. Barracuda Web Security Gateway ma w standardzie piękne logowanie wszelkich wejść na strony. W formie URL. A to produkt dostępny dla wszystkich administratorów, więc tym bardziej dla ISP. Takich produktów jest zresztą wiele. Inna rzecz, czy ISP ma możliwość gromadzenia tak wielu danych - to już idzie chyba w petabajty w ich przypadku.

0
  • #14 06 Gru 2018 16:52
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

jprzedworski napisał:
    Z tymi loginami przesadziłem. Ale co szkodzi postraszyć. ;-)
    Ale odwiedzane strony są logowane skoro:
    m.jastrzebski napisał:
    Art. 180c. 1. Obowiązkiem, o którym mowa w art. 180a ust. 1, objęte są dane niezbędne do ustalenia: ..... b) do którego kierowane jest połączenie

Technicznie banalnie proste. Np. Barracuda Web Security Gateway ma w standardzie piękne logowanie wszelkich wejść na strony. W formie URL. A to produkt dostępny dla wszystkich administratorów, więc tym bardziej dla ISP. Takich produktów jest zresztą wiele. Inna rzecz, czy ISP ma możliwość gromadzenia tak wielu danych - to już idzie chyba w petabajty w ich przypadku.

Tylko że zaden ISP nie zrobi tego czego nie musi bez względu na to czy jest to proste czy trudne. Zaloguje IP i port i tyle. Ty płacisz więcej podatków niż trzeba?

0
  • #15 06 Gru 2018 18:13
    jprzedworski

m.jastrzebski napisał:
    Zaloguje IP i port i tyle
    IP docelowego serwera WWW to też informacja gdzie zaglądał klient. Może bez szczegółów, ale często wystarczy.
    Poza tym określenie "do którego kierowane jest połączenie" jest mało precyzyjne i może być różnie interpretowane. Nie jestem prawnikiem ani ISP, ale od dawna toczy się dyskusja, co należy/można gromadzić. Klient ma prawo choćby do różnych reklamacji. Tu jest artykuł GIODO, więc organu bardzo oficjalnego, sprzed 6 lat, i tam wyraźnie jest mowa o rejestrowaniu historii przeglądanych stron. Nie ja to więc wymyśliłem. https://www.giodo.gov.pl/pl/1520001/4552
    Tu jest mowa o planach przepisów (pisane w 2012r.). Co z tego jest obecnie, nie wiem.
    Myślę jednak, że nie ma co dalej o tym dyskutować, bo wychodzimy z ram tematu. Kijkiem Wisły nie zawrócimy. Pozdrawiam i znikam.

0