Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana oświetlenie lusterka - 3V LED

mrozilla 27 Gru 2018 21:49 198 14
  • #1 27 Gru 2018 21:49
    mrozilla
    Poziom 17  

Obecnie w lusterku jest oświetlenie składające się z koszyka 2xAA, włącznika i 12 diod, do każdej z nich dochodzą dwa przewody i wychodzą dwa do następnej i tak do każdej, a w ostatniej wychodzą 2 przewody i są po prostu obcięte. Chcę wymienić diody na mocniejsze i chłodniejsze, obecne nie świecą za mocno i kolor jest zbyt ciepły.
    Jak można to najlepiej zrobić pozostawiając 3V z baterii oczywiście aby trochę to świeciło, a nie po chwili rozładowywały się baterie. Mam trochę diod 3528, może je zastosować, lub można dobrać jakieś lepsze do tego zastosowania tylko jakie i jak najlepiej je podłączyć?

Zmiana oświetlenie lusterka - 3V LED Zmiana oświetlenie lusterka - 3V LED Zmiana oświetlenie lusterka - 3V LED

0 14
  • Mitronik
  • #2 27 Gru 2018 22:55
    fifcio13-13
    Poziom 26  

Każde zwiększenie mocy świecenia wiąże się ze wzrostem pobieranego prądu. Przy zmianie diod na mocniejsze musisz zwiększyć pojemność baterii.

0
  • #3 27 Gru 2018 23:27
    mrozilla
    Poziom 17  

Diody 3528 pobierają jak wynika z opisu 20mA, nie wiem ile pobierają obecne żeby ocenić ile krócej będą one świeciły. Ale pomijając kwestię zasilania (w ostateczności zrobię zasilacz z przetwornicą step down na 3V) jak najlepiej wykonać to oświetlenie?

0
  • Mitronik
  • #4 28 Gru 2018 10:25
    fifcio13-13
    Poziom 26  

Zmierz obecny pobór prądu.

0
  • #5 28 Gru 2018 16:01
    mrozilla
    Poziom 17  

Obecne 12 diod pobiera łącznie około 42mA. Jest to 6 razy mniej niż 12 diod 3528. Może są jakieś inne diody, które świecą mocniej, a nie pobierają tyle prądu? Wydaje mi się, że gdyby łącznie udało się zmieścić w około 100mA byłoby dobrze. Diody nie muszą być wyjątkowo małe, bo jest tam sporo miejsca, nawet większe od obecnych również by się zmieściły. Największym ograniczeniem chyba są 3V, bo zazwyczaj diody, które patrzyłem zaczynają się od około 3.2V więc nie świeciłyby z maksymalną jasnością.

0
  • #6 28 Gru 2018 20:03
    fifcio13-13
    Poziom 26  

3V to standard dla diod. Poszukaj dokładnie.

0
  • #7 28 Gru 2018 23:05
    mrozilla
    Poziom 17  

Może inaczej, chodzi mi o sprawdzone w miarę mocne diody o niezbyt dużym poborze prądu na 3V. Modeli jest sporo ale nie wiem, która będzie mocniejsza, a która słabsza.
    Dodatkowo coraz bardziej zastanawiam się nad zasilaczem 1A plus przetwornica i zostawienie baterii jako "awaryjne" źródło zasilania. Powiedzmy, że wykorzystane zostałyby te diody 3528 tylko jak rozwiązać problem zasilania raz z baterii, a raz z zasilacza? Najprościej chyba byłoby zastosować przełącznik ON/ON i ręcznie przełączać źródło, ale może jest prosty sposób aby standardowo świeciły diody zasilane bateriami, a podłączając zasilacz byłyby zasilane właśnie nim, tylko należy pamiętać, że mają tam być (na 99%) baterie więc nie mogą być ładowane. Ewentualnie akumulatorki NiMH ale one byłyby ładowane zewnętrzną ładowarką, a dodatkowo mają niższe napięcie więc chyba by się nie sprawdziły w tym miejscu.

0
  • #8 29 Gru 2018 10:38
    fifcio13-13
    Poziom 26  

Najprościej przez jeden przekaźnik ze stykiem przełącznym. Cewka podłączona pod zasilacz i zestyk NO na diody. Baterie podłączasz w sposób analogiczny, tylko że na zestyk NC. Gdy zabraknie prądu, to cewka przestanie przyciągać zestyk i zasilanie przełączy się na bateryjne. Co do diod, to musisz patrzeć na karty katalogowe, poziom jasności jest tam opisany.

0
  • #9 31 Gru 2018 15:29
    mrozilla
    Poziom 17  

Czy mógłbyś podać przykład takiego przekaźnika i sposób podłączenia? Nie ma tam zbyt dużo miejsca do ukrycia, grubość około 5mm więcej niż grubość baterii AA.
    W jaki sposób najprościej wykonać możliwość rozjaśniania/ściemniania? Czy w przypadku tych diod sprawdzi się zwykły potencjometr?

0
  • #10 31 Gru 2018 16:00
    fifcio13-13
    Poziom 26  

mrozilla napisał:
    Czy mógłbyś podać przykład takiego przekaźnika i sposób podłączenia? Nie ma tam zbyt dużo miejsca do ukrycia, grubość około 5mm więcej niż grubość baterii AA.
    W jaki sposób najprościej wykonać możliwość rozjaśniania/ściemniania? Czy w przypadku tych diod sprawdzi się zwykły potencjometr?

Tutaj masz przykładowy przekaźnik
    Potencjometr możesz zastosować dowolny (liniowy), minimum 0,2W. 1kom powinno wystarczyć.

0
  • #11 31 Gru 2018 21:02
    retrofood
    Moderator

mrozilla napisał:

Jak można to najlepiej zrobić pozostawiając 3V z baterii oczywiście aby trochę to świeciło, a nie po chwili rozładowywały się baterie.

Kwadratowych jaj z takich ogniw nie uzyskasz. Musisz zasilanie zmienić na zasilacz sieciowy.

0
  • #12 31 Gru 2018 21:09
    mrozilla
    Poziom 17  

Tak, dokładnie taki jest obecnie zamysł. Ogólnie pozostawić obecne ogniwa do zasilania "awaryjnego" ale domyślnie w większości przypadków korzystać z zasilacza 5V 1A z przetwornicą ustawioną na 3,2V, przy tym napięciu diody świecą bardzo mocno zresztą takie też jest ich napięcie pracy 3-3,2V.
    Czy przekaźnik SRD-03VDC-SL-C lub HK4100F-DC3V-SHG sprawdzi się jako automat do przełączania z baterii na zasilacz w chwili podłączenia wtyczki do prądu?

0
  • #13 31 Gru 2018 21:23
    fifcio13-13
    Poziom 26  

mrozilla napisał:
    Czy przekaźnik SRD-03VDC-SL-C lub HK4100F-DC3V-SHG sprawdzi się jako automat do przełączania z baterii na zasilacz w chwili podłączenia wtyczki do prądu?

Każdy z nich będzie dobry. Proponuję jednak wybrać ten z mniejszym prądem cewki, żeby nie obciążać zasilacza niepotrzebnie.

0
  • #14 31 Gru 2018 21:29
    mrozilla
    Poziom 17  

Który to parametr? Nie wiem jakie te 2 przekaźniki mają prądy aby wybrać ten z mniejszym zapotrzebowaniem. Ten prąd to taki, jaki będzie cały czas pobierany z zasilacza aby utrzymać cewkę w stanie przełączonym zgadza się? Dodatkowo z zasilacza będzie również pobierany prąd około 240mA na takiej właśnie zasadzie to ma działać?

Czy dobrze sprawdzam i przekaźnik SRD-03VDC-SL-C w wersji 3V pobiera 150mA
    Przy SRD-03VDC-SL-C nie wiem dokładnie na który parametr patrzeć, bo trochę inaczej jest to zapisane.

0
  • #15 31 Gru 2018 21:45
    fifcio13-13
    Poziom 26  

HK4100F-DC3V-SHG pobiera mniej.

mrozilla napisał:
    Ten prąd to taki, jaki będzie cały czas pobierany z zasilacza aby utrzymać cewkę w stanie przełączonym zgadza się?

Zgadza się.

0