Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować własny monitor studyjny

Tomaszkulig 04 Wrz 2005 00:08 4676 9
  • #1 04 Wrz 2005 00:08
    Tomaszkulig
    Poziom 10  

Interesuje mnie budowa monitora studyjnego. Może są jakieś standardowe wymiary ? Ma być to monitor pasywny tj, bez wbudowanego wzmacniacza. Nie mam jeszcze konkretnych głośników. Napewno nie będą one drogie, biorę pod uwagę jak narazie standardowe Tonsile.

Chyba, że znacie jakieś inne w podobnej cenie tudzież lepsze od Tonsili ?

Może jakiś link na Allegro. Dzięki!

Wrócę jednak do budowy monitorów.
    Będe ich używał w bardzo małym pomieszczeniu tj 2.5 metra na 2.5. Odległość "producenta" od monitora to z jednej strony ok 60 cm a z drugiej ok 40 cm ( akurat to rozstawienie mogę jeszcze zmienić na większe jeśli śmiesznym jest to co napisałem ). Absolugnie nie chcę aby "to dudniło". Ma być to coś skromnego ale czysto brzmiącego ponieważ amatorsko zajmuję się tworzeniem kompozycji jazzowo/poetycznych a co za tym idzie, dudnić to nie musi ;]

Będe dozgonnie wdzieczny za pomoc. Może nawet przeczyta ten post ktoś, kto ma rozrysowany przykładowy monitor i może wysłać:)

pozdrawiam

Ps. Chciałbym dzisiaj po południu zająć się już cięciem desek ;) na monitory, fajnie gdyby ktoś do tego czasu odpisał z konkretnym pomysłem, pomocą.

Zapomniałbym. Niestety muszę używać sklejki :(

0 9
  • #2 04 Wrz 2005 00:10
    CJ_Basseer
    Poziom 24  

Nie ma ogolnych wymiarow... głośniki roznia sie parametrami i to od parametrow zalezy w jakiej obudowie sie go zaaplikuje.
    Napisz ile masz pieniedzy na glosniki to moze Ci ktos pomoze.

0
  • #3 04 Wrz 2005 00:18
    Tomaszkulig
    Poziom 10  

Rozumiem,

Jak narazie mam na to grosze. Jeśli sobie nie poradzę z tymi, które teraz chcę zrobić nie mam co brać się za robienie lepszych z droższych głośników.

Zaczynam od ok 100 zł za głośnik. Chcę dwudrożne czyli 4 razy 100 zł.

0
  • #4 04 Wrz 2005 09:24
    PANCIO WIŁ
    Poziom 22  

Nie wiem czy nadają się na monitory studyjne bliskiego pola (nie wiem czym takie głosniki maja się charakteryzować) ale słyszałem dużo dobrego o Heco. Poszukaj na allegro. Moze ktos kto ma o tym pojęcie napisze dokładnie jakie głosniki nadaja się na takie monitory.

0
  • #5 04 Wrz 2005 09:55
    Vault Dweller
    Poziom 29  

Ważna jest równomierna charakterystyka przenoszenia (małe zniekształcenia liniowe)- a że nie sposób pogodzić przenoszenia "równego jak stół" z dobrą efektywnością, to postanowiono z tej drugiej zrezygnować (w końcu monitorami studyjnymi nie mamy nagłaśniać koncertu, lecz pracować przy nich we w miarę wytłumionym pomieszczeniu). Polecalbym raczej (jeśli to możliwe) zrobić sobie monitory aktywne, nawet z oddzielnymi wzmacniaczami dla niskich i wysokich tonów- łatwiej zrobić zwrotnicę. Pasywne też mogą oczywiście być- w końcu kultowe Yamahy NS-10 nie miały wzmacniacza w środku ;).

0
  • #6 04 Wrz 2005 16:46
    Tomaszkulig
    Poziom 10  

Witam,
    Nie jestem w stanie zmontować wzmacniaczy na głośniki aktywne a ktoś kto pewno mógłby to wykonać, chciałby kupę pieniędzy :(

Zobacznę na te Heco

0
  • #7 04 Wrz 2005 17:36
    Tremolo
    Poziom 43  

Problem w tym że jak już zbudowałeś kolumny, musisz skompensowac impedancję, porozstawiac odpowiednio pasma przenosenia basowego i sopranowego głosnika. Potem zrobić wzmacniacz o odwrotnej charakterystyce czestotliwosciowej jak dźwiękowa z głośnika. Po za tym najlepiej zrobic to w tym pomieszczeniu, w którym będą one wykorzystywane albo w komorze bezechowej.

Pasmo jakie Cię bezie interesować to 55,60Hz od strony Basu do około 20kHz i więcej (np. 24kHz)- wiec użytecznie ARV z Tesli odpadają, GDWK możliwe tonsila, że sobie poradzi... A na bas to myśle o 13-tce tonsila lub GDN 16-30.

Charakterystyka musi być płaska, po to zebyś słyszał muzykę a nie podbicia sprzętowe, możesz wówczas porównac dźwięk oryginału z tym co chciałeś uzyskać i ewentualnie poprzerabiać...

0
  • #8 04 Wrz 2005 18:11
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Też zastanawiałem się nad podobnymi monitorami i zakładając, że mają odtwarzać bardzo dobrze środek pasma (czytelny wokal), niewielkie gabaryty i nie wszystkie pieniądze, zwróciłem uwagę na ten projekt:
    http://jan-jaap.vegter.nu/bs.html
    Myślę, że zmniejszenie obudowy nie wpłynie mocno na ograniczenie basów, tym bardziej, że w małym pomieszczeniu niski bas jest nie wskazany. Na pewno dźwięk kontrabasu będzie subiektywnie słyszalny.
    I co najważniejsze koszt zamknie się w 400,00 PLN z własnym zaangażowaniem. Najtańszego dystrybutora znajdziesz w necie, ok 140,00 PLN za 1szt SPH-165KEP i ok. 50,00 PLN za DT-25N. Zwrotnica też nie będzie droga, jeśli nie będzie wykonana z ekstremalnych elementów.
    A co do wzmacniacza to dla tego zestawu proponowałbym lampowca.
    W brew stereotypom nie jest to majątek, jeśli się zrobi samemu a nie jest to takie trudne.
    Zrobiłem taki na dwóch lampach ECL 86 i chociaż jego moc to 2x 2W, potrafi nagłośnić pokój 25 m2 pracując z głośnikami o wysokiej efektywności.

0
  • #9 04 Wrz 2005 19:17
    Tremolo
    Poziom 43  

Ale lampowce grają nieliniowo? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłby wzmacniacz sygnowany pod ten akurat model DIY?

0
  • #10 04 Wrz 2005 20:16
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Napewno tak, jednak to są koszta i trochę zabawy.
    Część pentodowa ECL 86 z ujemnym sprzężeniem zwrotnym daje dobrą liniowość, ale to już nie na temat.

0